Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 18.6.2024
sk
Vratislav
cz
Milan, Milana

AKTUÁLNE: Pandemické opatrenia sa na Slovensku budú rušiť v dvoch fázach

Od 26. marca sa zrušia kapacitné obmedzenia, obmedzenia prevádzkových hodín a karanténa pri úzkom kontakte s pozitívnou osobou.


Opatrenia proti SARS-CoV-2 (variant omikron) sa budú rušiť v dvoch fázach. Ako rozhodol v stredu vládny kabinet na návrh ministerstva zdravotníctva, v prvej fáze uvoľnenia od konca februára sa zrušia tzv. režimy OTP, OP, OP+ s kapacitnými obmedzeniami tak, aby sa minimalizovalo individuálne riziko nákazy vo vysoko rizikových vekových skupinách. V druhej fáze od konca marca 2022 sa navrhuje uvoľnenie ďalších protiepidemických opatrení v spoločnosti.

Prvá fáza rušenia opatrení

Prvá fáza rušenia opatrení bude od 26. februára do 25. marca, keď sa zrušia spomínané režimy a zostane iba režim „základ“. Respirátor bude počas tohto obdobia povinný v interiéri a v exteriéri na hromadných podujatiach. Prevádzky služieb budú môcť mať otvorené od 5. hodiny ráno do polnoci. Zamestnávateľom sa naďalej odporúča využívať v maximálnej možnej miere home office.

Domáca karanténa sa už nebude aplikovať pri kontakte s pozitívnym spolužiakom v triede. Pri nízko a stredne rizikových podujatiach môže byť 500 divákov, alebo maximálne 50 % kapacity. Pri vysoko rizikových hromadných podujatiach maximálne 50 osôb.

Shutterstock

V reštauráciách bude povinné sedenie a čašníci môžu obsluhovať len pri stoloch, platí to aj pre terasy. Na športových súťažiach a tréningoch môže byť počas prvej fázy uvoľňovania opatrení maximálne 100 športovcov. Ubytovacie zariadenia budú bez limitu.

Druhá fáza rušenia opatrení

Druhá fáza potom nastane od 26. marca. Od tohto dňa sa zrušia kapacitné obmedzenia, obmedzenia prevádzkových hodín, upravia sa povinnosti nosenia respirátorov či rúšok na základe vývoja epidemiologickej situácie, zruší sa karanténa pri úzkom kontakte s pozitívnou osobou. Karanténa bude nahradená nosením respirátora po dobu 10 dní od posledného kontaktu s pozitívnou osobou.

Vládny kabinet si však ponechal aj takzvané zadné vrátka. „Prípadná zmena harmonogramu uvoľňovania, alebo úprava samotných opatrení môže byť odôvodnená v prípade zmeny epidemickej situácie na Slovensku v podobe výrazného rastu hospitalizácií (obzvlášť klinicky ťažších priebehov), či nové riziko spôsobené prípadným novým rizikovým variantom SARS-CoV-2 šíriacim sa v iných európskych krajinách,“ konštatoval vládny kabinet.

Zdroj: SITA


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.