OpenAI prichádza o milióny dolárov kvôli 2 slovám, ktoré pri komunikácii s ChatGPT používame takmer všetci

OpenAI platí milióny dolárov za našu zdvorilosť.


Zdvorilosť sa vypláca – no nie vždy pre toho, kto ju prijíma. OpenAI, spoločnosť stojaca za populárnym ChatGPT, míňa desiatky miliónov dolárov ročne len preto, že používatelia pridávajú zdvorilostné frázy do svojich požiadaviek. Tento prekvapivý fakt potvrdil samotný generálny riaditeľ spoločnosti Sam Altman. Téme sa venoval portál Indy100.

Nákladná zdvorilosť v digitálnom svete

Všetko sa začalo virálnym príspevkom na sociálnej sieti X (bývalý Twitter), kde sa jeden používateľ zamýšľal: „Zaujímalo by ma, koľko peňazí OpenAI stratila na nákladoch za elektrinu tým, že ľudia hovoria ‚prosím‘ a ‚ďakujem‘ ich modelom.“ Príspevok získal vyše 5,7 milióna zobrazení a upútal pozornosť samotného Altmana, ktorý prekvapivo potvrdil, že ide o „desiatky miliónov dolárov dobre minutých – nikdy neviete“.

Každé slovo zadané do ChatGPT totiž zvyšuje výpočtové nároky, čo priamo ovplyvňuje spotrebu elektriny. Zaujímavé je, že podľa výskumu z Univerzity Waseda a Výskumného centra RIKEN pre pokročilú umelú inteligenciu zdvorilé požiadavky skutočne zlepšujú kvalitu odpovedí jazykových modelov. Existuje však hranica – prehnaná pochvala môže výkon AI dokonca zhoršiť.

Shutterstock

Zdvorilosť ako poistka pred robotickou vzburou?

Na sociálnych sieťach sa objavuje aj humornejší pohľad na zdvorilosť voči AI. Mnohí používatelia priznávajú, že slušnosť považujú za istý druh poistky pred potenciálnou „robotickou vzburou“ v budúcnosti. „Cítim sa bezpečnejšie, keď poviem ‚prosím‘ a ‚ďakujem‘ ChatGPT, aby som bol v bezpečí, keď začne robotické povstanie,“ uvádza jeden populárny príspevok s miliónmi zhliadnutí.

Iný používateľ vysvetľuje: „Nechcem byť jednoducho nezdvorilý. Cítim sa ako otrokár, keď len poviem ‚UROB TO PRE MŇA‘.“ Či už to robíme z prirodzenej slušnosti alebo zo strachu z budúcnosti, zdá sa, že Altman považuje tieto zdvorilostné náklady za investíciu, ktorá sa môže vyplatiť. Ako sám poznamenal: „Nikdy neviete.“

Máš dvoch kamošov? Vyskúšaj tento jednoduchý trik, s ktorým si znížiš účty za operátora na tretinu

Mohlo by ťa zaujímať:

Máš dvoch kamošov? Vyskúšaj tento jednoduchý trik, s ktorým si znížiš účty za operátora na tretinu


Tagy:

Henrieta Balázsová
Žijem s novinárskym perom v ruke a nebojím sa ponoriť do rôznorodých tém. Od aktuálneho diania cez záhadné kriminálne prípady až po fascinujúce zákutia ľudskej psychiky - všetko je pre mňa inšpiráciou.
Najčítanejšie
Podobné