OpenAI opäť posúva hranice umelej inteligencie. Najnovšia verzia ChatGPT dokáže zvládnuť úlohy, na ktoré by človek potreboval celý mesiac, len za 30 minút.
Vývojár ChatGPT oznámil nový nástroj s názvom „deep research“, ktorý podľa spoločnosti zvládne za 10 minút to, čo by človeku trvalo dni aj týždne.
Táto novinka prichádza len pár dní po tom, čo OpenAI avizovalo zrýchlenie vývoja produktov v reakcii na konkurenciu zo strany čínskej spoločnosti DeepSeek. Na skvelú novinku upozornil portál Živé.sk.
Deep research je AI agent – teda systém, ktorý vykonáva úlohy v mene používateľa – a poháňa ho verzia najnovšieho modelu OpenAI s označením o3. Spoločnosť tvrdí, že nástroj dokáže vyhľadať, analyzovať a zosumarizovať stovky online zdrojov. Pritom spracováva rozsiahle množstvo textov, obrázkov a PDF dokumentov, aby vytvoril komplexnú správu, píše The Guardian.
AI agent
Tento nástroj, ktorý bude integrovaný do ChatGPT ako nové tlačidlo, OpenAI označuje za významný krok k vývoju umelej všeobecnej inteligencie – systému, ktorý by mohol intelektuálne konkurovať alebo dokonca prevýšiť ľudí.
Minulý mesiac OpenAI predstavilo Operator, AI agenta, ktorý dokáže napríklad rezervovať stôl v reštaurácii alebo nakupovať na základe fotografie nákupného zoznamu. Tento nástroj je zatiaľ dostupný iba v testovacej verzii v USA.
V ukážkovom videu, ktoré OpenAI zverejnilo v nedeľu, deep research analyzoval trh s prekladateľskými aplikáciami. Nástroj na spracovanie jednej úlohy potrebuje päť až tridsať minút a pri každom tvrdení uvedie zdroj. OpenAI uvádza, že deep research je určený najmä pre profesionálov v oblasti financií, vedy a inžinierstva, no môže byť užitočný aj pri analýze nákupných rozhodnutí, napríklad pri kúpe auta či nábytku.
Nebude to zadarmo
Deep research je založený na modeli o3, ktorý sa od tradičných AI modelov líši tým, že má pokročilé schopnosti uvažovania, aj keď jeho spracovanie trvá dlhšie a zatiaľ nebol verejne sprístupnený v plnej verzii. V piatok OpenAI predstavilo jeho odľahčenú verziu o3-mini, ktorá je dostupná zadarmo.
Háčik je však v tom, že nástroj deep research v plnej verzii nebude zadarmo. Dostupný bude v USA pre používateľov predplatného OpenAI Pro, ktoré stojí 200 dolárov mesačne. Používatelia však budú mať obmedzenie na 100 dopytov mesačne, čo odráža vysoké náklady na spracovanie každej úlohy. V Európe zatiaľ dostupný nie je a nevie sa, či a kedy bude.