Lepší alebo horší stav auta?
Výhodou áut zo zahraničia je často lepší stav. Napríklad, hovorí sa, že nemecké auto so 100 000 najazdenými kilometrami je často zachovalejšie ako slovenské auto s takým istým počtom kilometrov. To však nie je vždy pravidlom. Skutočný stav auta odhalíš až pri osobnej prehliadke.
Praktický tip: Dávaj si pozor na lacné autá z Poľska. V mnohých prípadoch ide o vážne havarované a neprofesionálne opravené kúsky. Takéto vozidlo naozaj nechceš.
Tak čo, oplatí sa ten dovoz?
Konečný výpočet je len na tebe. Vezmi si kalkulačku, hoď do nej náklady spojené s kúpou tvojho vyhliadnutého auta na Slovensku a v Nemecku (predajná cena auta + náklady na cestu a ubytovanie + administratívne poplatky spojené s prihlasovaním auta + registračný poplatok) a uvidíš, či sa ti oplatí ísť po dané vozidlo do zahraničia alebo nie.
Vo všeobecnosti ale platí, že vzhľadom na administratívne poplatky sa dovoz auta zo zahraničia oplatí najviac pri drahších autách. Ak sa chystáš kúpiť Fabiu za 2000 € a pripočítaš si k cene všetky poplatky, dovoz z Nemecka alebo inej krajiny sa ti zrejme nevyplatí.