Bytčická psychiatria, ktorá sa nachádza v okolí Žiliny, chátra už dlhých štrnásť rokov. Budova je v skutočnosti bývalým kaštieľom, ktorý však dlhé roky slúžil na účely psychiatrie. Tie neboli v roku 2009 úplne zrušené, presunuli ich priamo do žilinskej nemocnice.
Dôvodom mala byť predovšetkým vzdialenosť od spomenutej nemocnice, čo bolo asi pätnásť minút jazdy autom. Pacienti tak museli na mnohé vyšetrenia dochádzať. Keďže nemocnica areál ďalej nepotrebovala, predala ho banskobystrickej firme Urpín za viac než 600-tisíc eur.
Najväčšiu nespokojnosť s predajom kaštieľa a s premiestnením psychiatrie prejavili pacienti, nadšení neboli ani samotní zamestnanci. Nové priestory v žilinskej nemocnici neboli dokončené a chýbalo v nich najmä plnohodnotné zariadenie.
Ako informoval denník SME, nebola zabezpečená ani anonymita pacientov a chýbal im park. Presne taký, aký sa nachádzal v Bytčici. Ďalším problémom bola nedostatočná kapacita priestorov, ktorá spôsobovala, že prepúšťali aj nie úplne doliečených pacientov.
Namiesto penziónu „schátranina“
Nový majiteľ chcel z kaštieľa urobiť penzión a tiež vybudovať agrorezort s koňmi. Počas ekonomickej krízy však nastali komplikácie a do rekonštrukcie sa nikdy nepustil. Aj v roku 2023 je toto miesto opustené, steny sú posprejované rôznymi nápismi, na zemi sa váľajú prázdne fľaše od alkoholu.
Na svoju obnovu si kaštieľ zrejme bude musieť počkať ešte pár dlhých rokov. Podobne chátral aj nie až taký vzdialený Kuneradský zámok, ktorý stihol aj dvakrát vyhorieť. V súčasnosti ho však odkúpili noví majitelia, ktorí ho pomaličky kriesia z popola. Možno niečo podobné čaká aj kaštieľ v Bytčici.
Bohatá história, nejasná budúcnosť
Bytčica je mestská časť Žiliny, odkiaľ pochádza napríklad niekdajšia hviezda slovenského futbalu – Marek Mintál. Celkovo sa v nej kedysi nachádzali až tri kaštiele, no dodnes sa zachovali len dva. Najstarší je renesančný kaštieľ, ktorý dali postaviť zrejme Révaiovci v prvej polovici 17. storočia. Na prelome 17. a 18. storočia bola jeho majiteľkou Alžbeta Révaiová.
Alžbeta bola horlivá evanjelička a v kaštieli mala aj kaplnku, v ktorej sa v rokoch 1704 – 1706 krstili deti narodené v Bytčici. Neskôr, na prelome 18. a 19. storočia, bola fasáda kaštieľa výraznejšie pretvorená do dnešnej podoby. Priestory neskôr slúžili správe lesov, potom kaštieľ spolu s ďalšími majetkami odkúpili Popperovci.
Medzi neskorších majiteľov patrí český husľový virtuóz Jan Kubelík, ktorý vlastnil aj väčší barokový kaštieľ s parkom. Ten menší predal obci a bola v ňom zriadená obecná škola. V 70. rokoch opäť menil majiteľa, dnes je sídlom súkromnej firmy.
Aj druhý kaštieľ dala postaviť Alžbeta Révaiová s Filipom Kališom. V druhej polovici 18. storočia tu býval barón Jozef Pongracz s rodinou. V druhej polovici 19. storočia kaštieľ často menil majiteľa. Armin Popper predal panstvo s kaštieľom v roku 1904 kniežaťu Ottovi Windisch-Graetzovi po tom, čo Popperovci vlastnili kaštieľ niekoľko desaťročí.
V roku 1916 ho kúpil spomínaný Kubelík. Ten kaštieľ po niekoľkých rokoch prenechal anglickej sekcii Červeného kríža pod vedením lady Muriel Paget, ktorá tu zriadila detskú nemocnicu. V roku 1921 prebral kaštieľ česko-slovenský Červený kríž, ktorý tu zriadil detské oddelenie Štátnej nemocnice v Žiline.
Tretí, klasicistický prízemný kaštieľ z roku 1821, menil majiteľov ako na bežiacom páse. Tým posledným bolo Stavebné učilište Pozemných stavieb v Žiline, ktoré ho využívalo ako internát. Po roku 1964 ho zbúrali a na jeho mieste postavili moderné budovy, ktoré stoja dodnes.