Opustil nás legendárny fyzik Stephen Hawking, ktorý bol známy tým, že miloval humor

Stalo sa to práve na narodeniny jeho kolegu Alberta Einsteina.

Anglický vedec Stephen Hawking naposledy vydýchol vo svojom domove v Cambridgei. Svetoznámy fyzik sa dožil 76 rokov. Vzhľadom na dlhoročné obrovské zdravotné problémy je to neuveriteľné číslo. Závažné neurologické ochorenie Hawkingovi diagnostikovali lekári už v roku 1963. Dávali mu dva roky života.

Napriek zničujúcej chorobe, ktorá ho pripútala k vozíku, dosiahol Hawking vedeckú kariéru ako málokto. Zaoberal sa predovšetkým vesmírom, a jeho „srdcovkou“ boli čierne diery. Autorsky sa podieľal sa na pätnástich knihách. Obrovskými bestsellermi sa stali predovšetkým knihy Stručné dejiny času a Vesmír v orechovej škrupinkeTu Hawking preukázal svoju schopnosť podať najzložitejšie koncepty, ako napríklad vesmír a čas, natoľko zrozumiteľným spôsobom, že sa stali pochopiteľné aj pre laikov.

Hawking bol známy aj svojou hravou povahou. Veľmi často si uťahoval zo seba aj svojho okolia, čím niekedy vzbudzoval kontroverzie. Taktiež mal vo zvyku uzatvárať vedecké stávky so svojimi kolegami – pokiaľ sa stretol s odborníkom, ktorý mal o nejakom fyzikálnom jave iné predstavy, uzavreli stávku a čakali, kým sa experimentálne nepodarí potvrdiť teóriu jedného z nich.

Práve svojim hravým srdcom a zmyslom pre humor dokázal Hawking zaujať široké masy. Často vystupoval v rôznych populárno-náučných reláciách. Objavil sa dokonca aj vo Futurame, Simpsonovcoch, The Big Bang Theory a niekoľkých ďalších filmoch a seriáloch. Známou sa stala Oscarom ocenená snímka Teória všetkého, ktorá čerpala námet z Hawkingovej mladosti a jeho vzťahu s prvou manželkou.

V populárnej kultúre sa Stephen Hawking stal symbolom génia s neuveriteľnou inteligenciou a poznatkami. Človeka, ktorý pri raňajkách vymyslí niečo, čo spôsobí vedeckú revolúciu. Hoci bol Hawking považovaný za jedného z najmúdrejších ľudí, on sám zostával pokorný. Uvedomoval si, že kvôli nekonečnej zložitosti vesmíru toho vie žalostne málo. Hawkingova vytrvalosť napriek všetkým ťažkostiam patrí k jeho odkazu rovnako, ako nenahraditeľné vedecké poznatky, ktoré priniesol.

https://www.huffingtonpost.com/2015/01/08/stephen-hawking-quotes-birthday_n_6437164.html

Zdroje: variety.com, dailymail.co.uk

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
162
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
4
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
19 brilantných pozadí na monitoroch tých najkreatívnejších ľudí


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME