Opustil nás legendárny Stan Lee, jeden z najdôležitejších autorov komiksov

Krstný otec Marvelu už viac nie je medzi nami

Fanúšikov popkultúry dnes zasiahla smutná správa – vo veku 95 rokov nás opustil Stan Lee, najznámejšia osobnosť amerických komiksov, ktorá vdýchla život mnohým z našich najobľúbenejších hrdinov.

Stan Lee sa narodil ako Stanley Martin Lieber 28. decembra 1922 v newyorskom Manhattane v chudobnej rodine židovských prisťahovalcov. Do komiksového biznisu sa dostal už v roku 1939 ako asistent. V tom čase sa všetko robilo ručne, čiže o kopu roboty nikdy nemal núdzu. Počas druhej svetovej vojny sa podieľal na tvorbe vojenských výcvikových filmov, sloganov a ilustrácií. Neskôr písal krátke poviedky a postupne sa opäť vrátil ku komiksu.

https://stanleemarvelcomics.weebly.com/stan-lee-bio.html

Stan Lee, Steven Ditko a Jack Kirby tvorili na prelome 50. a 60. rokov komiksovú „svätú trojicu“, ktorá vytvorila úplne novú generáciu obľúbených superhrdinov, známych po celom svete už niekoľko desaťročí. Títo traja muži si boli zároveň kolegami, ale súčasne aj veľkými rivalmi – ocitli sa vo viacerých sporoch o to, kto má aký podiel na vzniku jednotlivých postáv a príbehov.

https://blog.ebaysocial.mx/2016/09/09/gamers-mofu-la-fascinante-vida-de-stan-lee/

Lee zasiahol do vzniku charakterov ako Hulk, Thor, Daredevil, Fantastic Four, Iron Man X-Men, Doctor Strange a Spider-Man. Prakticky stál pri zrode všetkých najznámejších mien Marvelu. V čom spočívalo čaro týchto hrdinov? Bola to ľudskosť. Lee im dal chyby, nedostatky a spravil ich zraniteľnými. Oproti predchádzajúcej generácii, reprezentovanej napríklad dokonalým Supermanom, bol toto posun, ktorý dokázal u čitateľov vzbudiť sympatie a lepšie sa s postavami identifikovať.

https://comicbook.com/gaming/2017/11/19/marvel-heroes-players-are-demanding-refunds/

V ďalších rokoch Lee pokračoval v úspešnej kariére a dostal sa až na úplný vrchol spoločnosti Marvel. Po bankrote v roku 1998 bol prepustený, následne si ale Marvel uvedomil svoju chybu a Stan získal aspoň čestnú funkciu vo vedení. Stan Lee sa stal asi verejne najznámejšou tvárou komiksového biznisu a vždy sa veľmi rád ukazoval na komiksových festivaloch a ďalších podujatiach.

https://edition.cnn.com/2012/04/11/living/stan-lee-launches-his-own-comic-convention/index.html

S príchodom nového storočia sa Lee podieľal dokonca aj na práci pre DC Comics a japonských mangách. Takýto dôležitý muž, samozrejme, nechýbal ani pri zrode filmového trendu posledných dvoch desaťročí – komiksových filmov. Lee nielenže dohliadal na vznik populárnych marveloviek, ale asi v každej z nich sa na pár sekúnd objavil v maličkej úlohe.

Tieto vstupy sa medzi divákmi vždy tešili nesmiernej obľube. Všetci sme vedeli, že raz príde film, v ktorom uvidíme Stana Leeho posledný raz, ale dúfali sme, že to bude až ten ďalší…

Zdroj: kotaku.com

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
42
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Slovákov sme sa opýtali na ich najdivnejšie a najtrápnejšie príhody zo zahraničia


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME