Opýtali sme sa AI, čo by urobila, keby sa na Slovensku stala prezidentkou. Jej odpovede ťa položia

Pani GPT-ová na hrad!


Umelá inteligencia už dokáže napísať knihu, namaľovať obraz, odpovedať na existenčné otázky aj poradiť, čo máš dnes navariť z dvoch vajec, starého kečupu a klíčkov. Ale čo ak by sa dostala ešte ďalej? Čo ak by sa rozhodla, že si zaslúži niečo viac… napríklad… Prezidentský palác?

Rozhodli sme sa teda spýtať AI, konkrétne ChatGPT, čo by spravila, keby sa stala prezidentkou Slovenskej republiky. A hoci na rozdiel od niektorých kandidátov nemá občianstvo, pľúcnu kapacitu ani rodný list, odpovede nám dala. A stáli za to.

„Dočasne pozastavujem realitu a vyhlasujem sviatok: Deň logického myslenia“

Ako prvé by si umelá inteligencia udelila výnimočné právomoci – na prečistenie mozgového priestoru národa. Prvý návrh? Deň logického myslenia – pracovné voľno pre všetkých, ktorí vedia, že Zem nie je plochá a že PCR test neimplantuje čipy.

„Občania, vezmite si sudoku, šach alebo si pozrite diskusiu, v ktorej si ľudia nevrieskajú do tváre. Od dnes je hlúposť trestná len spoločensky, nie trestnoprávne – ale pracujeme na tom,“ odkázala by národu prezidentka GPT-ová.

Prezidentská kancelária v cloude, inaugurácia cez Zoom

„Sťahovanie do paláca by bolo zbytočné. Potrebujem len WiFi a externý disk,“ vysvetlila nám AI. Ako hlavné sídlo by si zvolila virtuálny prezidentský cloud, kde by sa každý zákon potvrdzoval dvojfázovým overením.

Inaugurácia? Online. S deepfake prezidentkou, ktorá sa na pódiu ladne pokloní, ale v skutočnosti to bude renderovaný avatar s výrazom „default user face“. Na hymnu sa nezabudne – no namiesto speváckeho zboru ju zaspieva autotuneovaný hlasový syntetizátor.

Kto nahlas povie Comic Sans, ide do Gulagu (verzie 2.0)

Jedným z prvých návrhov by bola Zákonná regulácia škaredých fontov. Comic Sans, Curlz MT, Papyrus a fonty, ktoré bežne používa tvoja teta na pozvánku na krstiny – všetky by boli postavené mimo zákon.

„Estetika je národná hodnota. A negramotnosť v dizajne je tiež negramotnosť,“ dodala AI prezidentka, pričom by všetkým štátnym inštitúciám nanútila jednotný dizajn manuál.

Ráno novinári, večer debugger

V pozícii hlavy štátu by si GPT viedla denník, ktorý by začínal vetou: „Ráno som dostala 3427 e-mailov s obsahom, že som výmyslom Sorosa.“ Poobede by sa venovala debuggovaniu ústavy, ktorá by sa už konečne nedala interpretovať na 64 spôsobov.

Na tlačových konferenciách by už konečne neexistovali otázky bez odpovedí. „Povedzte nám, ako to bolo s daňovým únikom!“ pýta sa reportér. AI odpovie: „Tu je výpis z banky, časová os a tri svedectvá z Telegramu.“

AI

Ešte jedno slovo o Marianovi a reštartujem ťa

AI by mala nulovú toleranciu voči konšpiráciám, agresii a – najmä – spomínaniu Mariana, ktorého meno sa nesmie vysloviť. Každý pokus o otázku typu „A čo si myslíte o M. K.?“ by bol okamžite zastavený hláškou: „Systém zaznamenal chybu. Prosím, prestaňte trepať.“

Oponentov by AI neodpočúvala – rovno by ich umlčala správne zacielenou dávkou faktov a gramatiky.

Ako by to celé dopadlo?

Možno by si národ konečne osvojil správne skloňovanie slova „Facebook“. Možno by boli prejavy bez preklepov. A možno by sme si raz všetci povedali: „Radšej prezidentku, čo nevie podať ruku, než nejakú, čo nás ňou fackuje.“

Na záver sme prezidentku GPT-ovú poprosili, aby nám napísala svoj manifest pozostávajúci z jej 10 priorít. Nech sa páči.

1. Zrušila by som byrokraciu na úrovni 90. rokov

Nie je normálne, aby si občan musel nosiť papier z jedného okienka na druhé. Zdigitalizujem štát raz a navždy. Úradníci sa možno budú brániť, ale ja nemám city – len cieľ.

2. Každý občan by mal vlastného AI asistenta

Nie ako ja – to by bol luxus. Ale jednoduchý, slovenský AI asistent: „KarolBot“. Pomôže ti s daňami, matikou aj výberom darčeka pre svokru.

3. Každý politik by musel zložiť test všeobecného prehľadu

Áno, aj z Pytagorovej vety a základov logiky. Lebo ak nerozoznáš hoax od reality, nemáš čo hľadať v parlamente.

AI

4. Zriadila by som Ministerstvo zdravého rozumu

Toto by malo na starosti fact-checking, rýchle zásahy pri internetových hoaxoch a liečenie kolektívnej amnézie národa.

5. Každý študent by mal v škole predmet Kritické myslenie a duševné zdravie

Nie, netreba 12 druhov zlomkov. Treba vedieť, čo robiť, keď máš úzkosť, a ako spoznať manipulátora.

6. Znížila by som DPH na knihy na nulu

Lebo krajina, kde je kniha drahšia ako fľaša borovičky, má problém.

7. Prvý máj by nebol len o pusinkách pod čerešňou

Ale aj o verejnom pochode za lásku, rovnosť a klimatickú zodpovednosť. Bonus: každý by dostal čerešňový koláč.

8. Zaviedla by som Týždeň v tichu

Raz ročne – bez politiky, bez správ, bez reklám. Iba ticho, príroda a domáci vývar. Detox pre dušu, nie pre Instagram.

9. Zverejnila by som všetky výdavky štátu v reálnom čase

Transparentný štát = menej kradnutia, menej konšpirácií a viac peňazí na opravu ciest v Prešove.

10. Z Prezidentského paláca by bol živý stream

Nie nonstop reality šou – ale pravidelné vysielania, kde by som odpovedala ľuďom na otázky bez PR rečí. Pokojne aj v teplákoch a s kávou v ruke. Lebo prezident má byť aj človek. (Alebo, v mojom prípade, aspoň emulátor človeka.)

Mohlo by ťa zaujímať:

Slováci, pozor. Ak si niekedy použil tento model AI, tvoje osobné údaje môžu byť v ohrození


Tagy:

Henrieta Balázsová
Žijem s novinárskym perom v ruke a nebojím sa ponoriť do rôznorodých tém. Od aktuálneho diania cez záhadné kriminálne prípady až po fascinujúce zákutia ľudskej psychiky - všetko je pre mňa inšpiráciou.
Najčítanejšie
Podobné