Etiketa je pojem ľuďom pomerne vzdialený. V zásade však ide o slušné správanie sa a zásady, ktoré nás odlišujú od opíc či iných zvierat a robia spoločnosť prívetivejším a civilizovanejším prostredím. V dnešnej modernej dobe sa veľká časť nášho života presunula do online priestoru, ktorý tak trochu láka k upusteniu od základných pravidiel správania sa. No, čuduj sa svete, existuje aj niečo také ako etiketa online priestoru.
Aj vedenie telefonátu, online hovoru či stretnutia má svoje pravidlá. Rovnako aj písanie príspevkov na sociálne siete podlieha etikete a určite by nemalo byť len nasledovaním pudov a výsledkom emočného výlevu. Ako by sme sa podľa etikety mali vyhnúť smalltalkom a koho z našich verejných činiteľov by bolo potrebné prevychovať z hľadiska správania sa? Vyzvedali sme u Madam Etikety Lucie Sandrin Breznayovej.
Čo znamená etiketa v bežnom živote?
Najprv by som upriamila pozornosť na jeden z mojich citátov, v ktorom vysvetľujem rozdiel medzi etiketou a dobrými spôsobmi.
“Ľudia bez znalosti etikety, ale s dobrými spôsobmi, sú úctiví. Ľudia so znalosťou etikety, ale bez dobrých spôsobov, sú snobi.”
Medzi etiketou a dobrými spôsobmi je rozdiel. Etiketa je súborom pravidiel slušného správania. Môže sa líšiť v závislosti od kontextu alebo v dôsledku zmien, keď sa spoločnosť vyvíja. Treba si uvedomiť, že to, čo sa považuje za správnu etiketu v jednej krajine, nemusí byť korektné v inej (napríklad jedenie pravou rukou bez príboru v arabských krajinách nie je etiketou v našom stredoeurópskom regióne).
Na druhej strane, dobré spôsoby sú akýmsi vodidlom pre príjemné a slušné interakcie. Získavame ich primárne dobrou výchovou v rodinnom prostredí. Základnými zásadami sú rešpektovať ostatných, byť láskavý, ohľaduplný a veľkorysý.
Niekto, kto má dobré spôsoby, nikdy nikoho nezahanbí alebo neponíži. Príkladom dobrých spôsobov je pozdraviť sa, ospravedlniť sa alebo poďakovať sa. Ak dobre poznáte pravidlá etikety, budete sa cítiť sebavedome v každej situácii. Jednoducho vás nič neprekvapí.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- Veci, ktoré by si (ne)mal robiť pri záchrane človeka. Toto radí slovenský záchranár na základe skúseností
- Slovenská vzťahová expertka o rozchode: Vyhadzujeme veci, ktoré považujeme za bezcenné, a nechávame si tie, ktoré nemajú cenu
- „Investovanie je prirodzená vec. Bolo by krásne, ak by sme na Slovensku zarábali 2-ku v čistom, je to však nereálne,“ tvrdí zakladateľ projektu Financopedia
S akou základnou chybou v etikete sa stretávate najčastejšie?
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké je základné pravidlo správania sa na internete
- Kde všade je podľa etikety neprípustné používať telefón
- Čo robiť v prípade, že ti zazvoní telefón počas večere či vo vlaku
- Ktoré zo slovenských verejných osobností neovládajú základné pravidlá etikety
- Čomu sa vyhnúť pri smalltalku
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom