Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 18.12.2024
sk
Sláva, Slávka
cz
Miloslav

Oravský hrad zmenil farbu svojej omietky. Niektorí Slováci sú z nej nadšení, iní zase poriadne zaskočení

Zmena farby má jasný dôvod.


Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava opäť slávnostne sprístupnilo Veľkú terasu s obnovenou fasádou Archívnej veže a priľahlého múru. Pre návštevníkov ju uzatvorili z bezpečnostných dôvodov ešte v roku 2017. Veža a priľahlý hradný múr boli v zlom stave, opadávajúca omietka ohrozovala bezpečnosť turistov. Informoval o tom portál MY Orava.

Ako ďalej uvádza médium, počas obnovy vymenili kamenné okenné parapety, odtokové žľaby, urobili konzerváciu kovových mreží, tiahla a okeníc. Celkové náklady vo výške 293-tisíc eur múzeum financovalo z vlastných zdrojov a príjmov zo vstupného.

Mohlo by ťa zaujímať:

Nová dopravná značka pripomína ženský pohlavný orgán. Za jej porušenie hrozí nemalá pokuta

„Archívna veža vznikla v neskorom stredoveku a plnila pôvode obrannú funkciu, jej súčasný názov je odvodený od archívu, ktorý tam bol neskôr zriadený a pretrval až do roku 1956. Premena fasádnej omietky bola po výskumoch navrátená do podoby z roku 1545,“ uviedla oficiálna facebooková stránka Oravského hradu.

Archívna veža na Oravskom hrade

  • Archívna veža vznikla na mieste nárožnej bašty, ktorej úlohou bolo zaistiť obranu hradu z južného smeru. Predpokladá sa, že obranná stavba stála na pôvodnom mieste už hlboko v stredoveku, keď dnešný dolný hrad pôsobil ako opevnené podhradie.
  • Archívna veža slúžila ako obrana Tretej vstupnej brány v období vlády kráľa Mateja Korvína, ktorý dal hrad prestavať. Jej vojenský význam sa znížil, keď vznikla Druhá hradná brána s príslušným opevnením za pôsobenia Jána z Dubovca.
  • Počas prestavby za grófa Juraja Thurza, keď vznikla dnešná Prvá brána a Južný bastión, bola Archívna veža začlenená do súboru budov Tretej brány, pričom tento stav trvá až dodnes. Od vzniku Oravského komposesorátu bol v priestoroch Archívnej veže umiestnený archív do roku 1956, potom bol premiestnený najskôr do Žiliny a neskôr do Bytče.
  • Od čias generálnej rekonštrukcie, ktorá prebiehala od roku 1953, slúži Archívna veža ako depozit pre archeologické zbierky Oravského múzea.

Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.