Pomáhajú ľuďom v dobe online randenia zoznamovať sa offline. LáskaTu organizuje singles párty, prednášky, rýchle rande a mnoho ďalších zaujímavých akcií pre nezadaných. Na vzťahy a zoznamovanie sme sa opýtali spoluzakladateľa LáskaTu – Pavla Nagya.
Vyštudoval si technický odbor, aj sa pohybuješ viac v IT oblasti, čo sa týka tvojho povolania. Ako si sa dostal k LáskaTu?
Celé to vzniklo náhodou, vyšiel som zo svojej komfortnej zóny a išiel som sám na koncert. Prídem do KC Dunaj a tam samé páriky, samí zadaní ľudia. Videl som jednu kočku sedieť samú pri stole. Rozmýšľal som, či ju oslovím alebo nie, ale neodhodlal som sa. Nakoniec oslovila ona mňa, či nemám nabíjačku na telefón. Bola to Erika, ktorá založila Láskatu s Dianou. A oslovila mňa, či nechcem ísť na párty.
Ja ako IT-čkár som chcel robiť online zoznamku alebo niečo podobné, no a zároveň som chcel robiť nejaký dobrovoľnícky projekt. Bola to teda pekná zhoda náhod.
Čo znamená, že ľudia nemajú dostatok príležitosti na osobné zoznámenie sa?
Ľudia momentálne vo veľkom využívajú online zoznamky a aplikácie na zoznamovanie sa, ako Tinder, Match.com a podobné. Tam je to zoznamovanie veľmi neosobné a únavné. Ľudia, ktorí chodia do práce, majú stále menej možností na zoznámenie sa. Sú od rána do večera v práci a potom sa nemajú kde a kedy s niekým stretnúť.
„To klasické oslovovanie, keď muž len tak osloví ženu, sa už úplne vytráca.“
Ako sa zmenili vzťahy a randenie vplyvom zmien v spoločnosti?
Rozhodne je cítiť zmeny v spoločnosti. Aj kvôli nim vznikli takzvané “fastfood vzťahy“ – stačí ti zobrať do ruky mobil, pokojne aj na toalete, stačí mať dobré fotky, vytvoriť si svoju identitu v aplikácii. Máš zhodu a ideš na rande. Je to príliš jednoduché. Je to síce plus, že máme niečo okamžite dostupné, ale je tam aj mínus, že sa z toho vytratilo to spoznávanie. Všetko si už napíšeš dopredu cez chat.
Môže byť človek naozaj spokojný aj sám, alebo je to len nejaká forma pretvárky, ak niekto hovorí, že nikoho nechce a samému mu je dobre?
Človek sa môže dostať do stavu, keď je spokojný sám so sebou a vyžaruje šťastie, pozitívnu energiu. Vtedy mu nič nechýba a je pripravený na vzťah. Z dlhodobého hľadiska sme nastavení na to, aby sme boli v páre. Určite to každému chýba, ale na to, aby mohol mať vzťah, musí mať vytvorený vzťah sám k sebe a mať predpoklady na vstup do vzťahu.
Na vašom webe zdôrazňujete, že príležitosť na zoznámenie nestačí. Človek by mal byť vyrovnaný sám so sebou, so svojím životom, byť sebavedomý… prečo je to také dôležité?
Tu funguje taká vetička: „Ja sa nemám rada, ale chcem, aby si ma mal ty rád.“ U mužov je dôležité, aby mali sebarealizáciu, životné ciele, kariéru a sebavedomie, čo je potom príťažlivé pre ženy. Je to všetko spojené. Žena by mala práve naopak poskytovať city, emócie, pohodu a ženskosť, čo je zase najdôležitejšie pre mužov. Ak u jedného z nich niečo z tohto chýba, tak nastáva problém. Možno sa aj zoznámia, no ak to tam nie je, nefunguje to.
Často sa stáva, že je krásny muž alebo krásna žena, no ak im niečo z tohto chýba, tak nie sú príťažliví.
Všade sa hovorí o tom, že muži už dávno nie sú tí, ktorí by mali robiť prvý krok, že práve ženy prevzali iniciatívu. Ako to vnímaš ty?
Z môjho osobného hľadiska mi určite lichotí, keď ma žena osloví, a žiadnu ženu by som neodmietol, keď tak urobí. Pekne a slušne by som jej odpovedal, či už by to bolo pozitívne alebo negatívne, ale rozhodne by som vyzdvihol to, že sa odvážila. Nech je to akákoľvek forma, lebo to určite človeka poteší a zlepší mu to deň. Takže odporúčam, aby to ženy robili.
Na druhú stranu – som tradične za to, že má muž oslovovať prvý. Aj z toho psychologického hľadiska. Lebo ja osobne sa cítim lepšie, keď ja oslovím ženu. Ja si ako keby vyberám, som v tej úlohe lovca.
Ľudia viac preferujú robenie prvých krokov práve v online priestore, namiesto toho, aby človeka oslovili priamo. Ako to vplýva na vzťahy a randenie?
Tú chémiu a energiu, ktorú človek vysiela pri osobnom kontakte, nie je možné vycítiť v online priestore. Iba 7% tvorí verbálna komunikácia, všetko ostatné, teda 93%, je mimika, gestikulácia a tón hlasu. Pri online zoznamovaní týchto 93% vynechávame.
Pri randení online sa môže stať, že veľa vecí pochopíme zle. Čo by som odporúčal, je, ideálne, čo najmenej komunikovať online. Aby tú komunikáciu ľudia zredukovali len na to, že sa dohodnú na osobnom stretnutí, aby sa nebavili o celom živote.
Prečo sa bojíme osloviť niekoho, kto sa nám páči?
Je to zakódované ešte od doby pračloveka, keď sme boli v nejakom kmeni alebo tlupe, kde sme sa cítili bezpečne. Vyjsť na ulicu a osloviť cudzieho človeka vnímame ako riziko. Dostaneme strach a ten je práve z tej doby. Lebo človek nikdy nevie, čo sa stane. Tá žena môže mať tlupu ochrancov, môže mať muža. A pre chlapa, ktorý oslovuje, to môže dopadnúť “zle“. Naopak: žena sa bojí, že sa jej niečo stane. Je to v nás naprogramované, no dá sa s tým pracovať.
Aké najčastejšie chyby ľudia robia pri zoznamovaní sa?
Pri osobnom oslovovaní je najčastejšia chyba, že to ostane len v hlave. Prípadne vyčkávanie na ten „správny moment“. Odkladaním však rastie naša nervozita a to ovplyvní aj výsledok. Dobré pravidlo je, že keď sa nám niekto páči, tak skôr, ako napočítame do troch, tak ju/ho oslovíme.
Samozrejme, nie je to také jednoduché. Bráni nám strach z odmietnutia, spoločenský „kódex“ a naše domnienky „ako by sa malo zoznamovať“. Oslovovanie a socializácia všeobecne sú zručnosti, ktoré sa dajú trénovať.
Čím najčastejšie odradíme niekoho, kto sa nám páči?
Prílišný a intenzívny záujem hneď od začiatku je lákavý, no je to zároveň najčastejší dôvod, ktorý odradí partnera od ďalšieho randenia. Je to doslova zabiják príťažlivosti. Nedávajme toho druhého na piedestál. Keď je niekto pre nás atraktívny, neznamená to, že je v niečom lepší ako sme my. Snažme sa ho spoznať s nadhľadom, ako celistvú osobnosť. A nielen ako objekt nášho záujmu.
Nebezpečná je textová komunikácia, ktorá môže byť zle pochopená, nakoľko je to veľmi sterilná a filtrovaná komunikácia. Na začiatku odporúčam používať chatovanie len na dohodnutie rande.
Hovorí sa, že máme sledovať signály. Ako ich rozoznať?
Väčšina signálov je ľahko čitateľná z reči tela, pozície a vzdialenosti partnera. U žien je známe „hranie sa“ s vlasmi/predmetmi a sebadotýkanie. Známe je aj smerovanie špičiek chodidiel a trupu jeden na druhého. Dobrým signálom pre mužov aj ženy je fyzická blízkosť, úsmev, otvorená reč tela a vedomé aj podvedomé dotýkanie sa toho druhého.
Keď si s niekým veľmi rozumieme, tak ho dokonca zrkadlíme. Teda opakujeme podvedome jeho pohyby a postavenie tela (spoločná chôdza, rovnako držíme pohár…)
V dnešnej dobe rieši mnoho ľudí nejaký problém v medziľudských vzťahoch aj ghostingom. Teda začnú vás ignorovať, nebodaj vás zablokujú na všetkých sociálnych sieťach. Prečo sa niečo takéto deje?
Môže ísť o prípad, keď človek zavádza, je napríklad ženatý alebo vydatá. Najčastejší je však problém, že ľudia nevedia odmietnuť a vtedy radšej utečú.
Aký je rozdiel v rýchlom rande a online matchingu na Tinderi?
Hlavný bod: rýchle rande je osobné a spoznám tam viacero ľudí naraz. Na Tinderi sa síce spoznám s desiatimi ľuďmi, ale je fyzicky a časovo nemožné ísť na desať rande. Aj finančne je to náročnejšie. Taktiež je cez Tinder horšia efektivita.
Ľudia si pravdepodobne myslia, že na singles párty a rýchle rande chodia zväčša akýsi „zúfalci“. Akí ľudia navštevujú vaše akcie?
Chodia k nám prevažne vysokoškolsky vzdelaní ľudia, zväčša vo veku 30-35 rokov. Nájdu sa však mladší aj starší. Dosť nás mrzí, že to takto spoločnosť vníma. Dostali sme dokonca zákaz propagovať naše podujatia na niektorých weboch.
Takéto zoznamovanie sa vníma ako zvláštne, ale keď sa niekto zoznamuje na Tinderi a je schovaný niekde doma v obývačke, je to už v poriadku. Aj na našej akcii, kde je 400 ľudí, mávame v udalosti troch ľudí, ktorí dali na FB udalosť „zúčastním sa“.
Čo by si odporučil mladým ľuďom? Ako by sa mali zoznamovať, ak nie práve na podobných akciách?
Je potrebné zoznamovať sa aj mimo svojich sociálnych kruhov. Treba ľudí oslovovať, napríklad povedať niekomu, že má pekný úsmev. Nezamerať sa tak na ten výsledok, či to bude viesť k rande alebo nie. Zoznamovanie v baroch nie je vždy ideálne.
Treba sa zapojiť do komunitných aktivít, no malo by to byť niečo, čo ma zaujíma. Môže to byť turistika, chodenie na tanečnú alebo dobrovoľníctvo. Ideálne je aj zoznamovať svojich single kamarátov, ak ste práve vy vo vzťahu.