Urobiť dobrú hororovú komédiu rozhodne nie je také jednoduché ako by sa mohlo zdať. Často v týchto filmoch poriadne nefunguje ani jedna zložka, prípadne humor preváži nad strachom. Ale sú aj výnimky a práve na tie by sme chceli dnes poukázať.
Bokom sme nechali očividné paródie (o tých si povieme neskôr), ako aj filmy, ktoré sú viac komédiami ako horormi (napr. Zombieland). Sústredili sme sa skrátka na diela, ktoré dokážu byť strašidelné, napínavé, znepokojivé a zároveň prekliato zábavné.
Detská hra
Dobre, prvá Detská hra z roku 1988 o legendárnej vraždiacej bábike je z 90 % čistokrvným hororom. Aj tu však tvorcovia do príbehu primiešali trochu toho solídneho čierneho humoru, ktorý navyše vo filme bezchybne funguje. Ďalšie časti série už priniesli väčší dôraz na satiru a humor všeobecne, ale stále dokázali aj patrične desiť. Rozhodne vám teda tento film, resp. sériu odporúčame.
Prízraky
Peter Jackson v ranej fáze svojej kariéry natočil niekoľko brutálnych komediálnych hororov, z ktorých mnohé sa už stali kultovými. Prízraky z roku 1996 sú trochu zapadnuté, a to rozhodne neprávom. Jackson totiž natočil unikátny mix mrazivého a desivého hororu a čiernej komédie.
Príbeh sa točí okolo šialeného vraha Johnnyho Bartletta, ktorý svojho času zabil 12 ľudí. V mestečku Fairwater začínajú za záhadných okolností umierať ľudia a zdá sa, že s tým má niečo spoločné aj Johnny Barlett, hoci je už roky po smrti.
Chata v horách
V tomto prípade je pomerne ťažké rozoznať, či je Chata v horách skôr satirou alebo vyslovenou paródiou. Pravdepodobne to bude niečo medzi, ale napriek tomu sme sa ju rozhodli zaradiť.
Režisér Drew Goddard totiž natočil skvelú, zábavnú, ale aj napínavú snímku, ktorá klasické klišé hororových filmov stavia do nového svetla. Čím viac hororov máte napozeraných, tým viac si Chatu v horách užijete.
Vreskot
Kultový Vreskot Wesa Cravena tiež spadá do podobnej kategórie ako Chata v horách. Nejde o paródiu žiadneho konkrétneho filmu, ale Craven si vzal na mušku skôr celý doterajší slasherový žáner. Sympaticky si uťahuje z jeho klišé a pravidiel a inteligentne ich využíva ako motívy v rozprávaní vlastného príbehu. Film tak funguje ako satira, ale aj ako čistokrvná vyvražďovačka.
Creep
Creep je zvláštny film. Hlavnú rolu si v ňom strihli len dvaja herci (vzhľadom na formát found footage) a tvorcovia si vystačili s – na prvý pohľad – jednoduchým scenárom a minimom lokácií. Unikátna je však réžia, vďaka ktorej z filmu behá mráz po chrbte, ale zároveň je v scénach prítomný neuveriteľne čierny humor.
Príbeh sa točí okolo dokumentaristu Aarona, ktorý sa rozhodne zaznamenať jeden deň smrteľne chorého Josefa. Ten sa však správa veľmi zvláštne. Je to len neškodný podivín, alebo má nejaké temnejšie plány?
Trick’r Treat
Skvelá antológia niekoľkých viac či menej prepojených poviedok. Všetky sa odohrávajú počas halloweenskej noci a priestor v nich dostanú šialení sérioví vrahovia, upíri, vlkolaci či tajomné prízraky. Režisérovi Michaelovi Doughertymu sa podarilo vyčarovať snímku s nádherne pochmúrnou atmosférou, kde mrazivé scény strieda cynicky morbídny humor. Rozhodne odporúčame.
Beetlejuice
Beetlejuice je dnes už klasikou kultového Tima Burtona. Ten sa ani v tomto prípade nezaprel a divákom ponúkol vysoko štylizovaný komediálny horor, ktorý doslova prekypuje nápadmi.
Originálna je už len samotná zápletka o manželskom páre duchov, ktorý si najme takzvaného bio-exorcistu Beetlejuica, aby z ich domu vyhnal ľudskú rodinu. Celému filmu dominuje najmä fantasticky šialený Michael Keaton v hlavnej úlohe.
Americký vlkolak v Londýne
Americký vlkolak v Londýne je za veľkou mlákou solídnym kultom, avšak u nás zase tak známy nie je. Scenárista a režisér John Landis vytvoril skvelý koktejl hororu a komédie, pričom oba žánre v jeho snímke fungujú veľmi dobre. Za pozornosť stoja aj výborné masky a premena človeka na vlkolaka sa vám nezmazateľne vryje do pamäti.
Súmrak mŕtvych
Zombie komédie sú pomerne populárnym subžánrom. Keď sme uvažovali, ktorú vybrať, voľba padla na Súmrak mŕtvych. Predsa len, Zombieland je skôr čistokrvná komédia a klasiky z dielne Georga R. Romera sú zase viac horormi (hoci humor v nich nechýba).
Súmrak mŕtvych je príjemnou kombináciou typicky suchého britského humoru a napínavého (a miestami slušne krvavého) zombie hororu. Čo viac si priať?
Uteč
Obrovský hit Jordana Peeleho to dotiahol až na udeľovanie Oscarov, kde si odniesol sošku za najlepší pôvodný scenár (celkovo získal 4 nominácie). Vynikajúca hororová satira dokáže diváka spoľahlivo držať v napätí a zároveň ho aj rozosmiať skvelými hláškami. Peele do toho navyše primiešal otázky rasizmu a predsudkov a vytvoril tak výnimočnú žánrovku s viacerými presahmi. Určite jej dajte šancu.