Osem divných, ale uznávaných umeleckých diel, ktoré si zvládnete vytvoriť aj doma

Alebo ako sa stať moderným umelcom


V minulosti závisela reputácia umelca na jeho remeselnej zručnosti a precíznosti, vďaka ktorým dokázal vyhotoviť čo možno najvernejšiu napodobeninu reálneho sveta. Obzvlášť po vynájdení fotografie sa od týchto umeleckých cností upustilo a značná časť umelcov modernej doby sa preorientovala na schopnosť vlastným spôsobom zobraziť svoj postoj k námetu. Majorita dnešných umelcov sa teda nesnaží zobraziť vec, ale svoj názor na vec a využíva k tomu rôzne konvenčné, i nekonvenčné pracovné postupy, z ktorých ostáva rozum stáť. Existuje mnoho umeleckých diel, ktoré by dokázalo skonštruovať aj trojročné dieťa, ak nie rovno trojročný bernardín. Rozdiel medzi ich počinmi a naozajstným umeleckým zámerom je v interpretácií, teda vo výklade na prvý pohľad banálnej stránky veci. Umeleckosť moderného umenia je tým pádom prikladaná možnosti nájsť v ňom to umelecké, na rozdiel od umenia klasického, ktorého estetika nás udrie do tváre aj cez pol futbalového štadióna.

 

Feliz González-Torres, USA Today (Dnešné USA)

zdroj: https://hammer.ucla.edu

Feliz González-Torres sa preslávil svojimi zmyslovými, často jedlými, umeleckými dielami, ktoré nabádajú diváka k účasti. Toto dielo, ktoré vytvára nejasnú hranicu medzi umelcom a divákom, robí z prizerajúcich účastníkov- my všetci máme možnosť stať sa súčasťou diela a prispieť k jeho pretvoreniu. Nestabilná hromada  sladkostí sa neustále mení, diváci ujedajú, zamestnanci múzea, či galérie dopĺňajú, no kopa cukríkov už nikdy nebude taká, akou bola pred chvíľou. Táto skutočnosť núti diváka premýšľať nad minulosťou, prítomnosťou a budúcnosťou seba samého.

Pipilotti Ristová, Massachusetts Chandelier (Massachusettský luster)

Zdroj: www. afasiaarchzine.com

Kusy zafarbenej spodnej bielizne zozbieranej autorkou diela, jej rodinou a blížnymi, sa pohupujú na železných obručiach ako vyprané oblečenie schnúce na otočnej šnúre. Z vnútra konštrukcie sála teplé svetlo, zatiaľ čo z vonku ju osvetľujú jemné motívy kvetín a oblohy. Toto zámerne humorné dielo má naviesť divákov, aby premýšľali o otázkach pohlavia a sexuality.

Vito Acconci, Trademarks (Obchodné značky)

Zdroj: borqe.ir

Výtvory tohto umelca sú kontroverzné, nechutné a značne znepokojivé. Narušujú hranice osobného priestoru, tabu a súkromie. Tým, že si nahý a skrútený Vito hrýzol uprostred výstavnej siene do končatín, sa snažil vyjadriť závislosť našej spoločnosti na označovaní tovaru komerčnými značkami, rovnako ako kategorizáciu tovaru, či celebrít a politikov.

Martin Creed, Work NO. 227: The Lights Going On And Of (Dielo č. 227: Rozsvecujúce sa a zhasínajúce svetlá)

Zdroj: dasartes.com.br

Martin Creed pretvoril priestory v galérií na umelecké dielo. V päť sekundových intervaloch sa v uzavretých priestoroch výstavnej siene zhasínajú a zapínajú svetlá, čo spôsobom vtipného minimalizmu evokuje metaforu života a smrti. Zároveň núti prázdna sieň diváka zamerať svoju pozornosť na steny, na ktorých obyčajne visia obrazy, a zamyslieť sa nad zavedenými významami, účelmi a prístupmi múzeí a galérií k umeniu.

Marcel Duchamp, La Fontaine (Fontána)

Zdroj: mediation.centrepompidou.fr

Duchamp týmto provokatívnym dielom pokladá svetu otázku, aké sú charakteristiky umeleckého diela. Pýta sa na to, či by malo byť primárne pôsobenie umenia smerované na oko, a až potom na myseľ, a či by malo byť jeho súčasťou pretvorenie materiálu, alebo možno brať v úvahu aj hotový predmet vďaka jeho vlastnostiam. Po tom, ako mu americká Spoločnosť nezávislých umelcov nedovolila tento ready-made vystaviť, došiel k niekoľkým znepokojivým záverom. Moderný umelec nie je v svojej kreatívnej činnosti suverénny, ale podlieha inštitúciám a múzeám, ktoré do značnej miery určujú, čo do umenia patrí a čo nie.

Stefan Huber, Arbeiten Im Reichtum III (Pracovať v blahobyte III)

Zdroj: www.untergrund-blättle.ch

Stefan Huber sa vo svojich dielach snaží zachytiť emočný náboj, metaforu života a v neposlednom rade evokatívny dojem, predávajúci ďalej na spracovanie konkrétne myšlienky túžob, spomienok, či snov diváka. Oba predmety tohto umeleckého diela boli starostlivo vybrané pre svoju symbolickosť a všednosť. Fúrik predstavuje pracovitosť, a námahu, zatiaľ čo luster zobrazuje prepych a luxus. Vzhľadom k spoločnému umiestneniu narážok na prácu a komfort je dielo metaforou na kapitalizmus, v ktorom možno bohatstvo jedného dosiahnuť na úkor tvrdej práce druhého.

Tracey Eminová, My Bed (Moja posteľ)

Zdroj: www.dianliwenmi.com 

Toto dielo zobrazuje tú stránku života, ktorú by si mnohí ľudia radšej nechali pre seba. Starostlivo  naplánovaný dizajn tohto výtvoru prezrádza stav Eminovej postele potom, čo v nej strávila niekoľko dní v ťažkej depresii. Neporiadok okolo postele obsahuje mimo iného prázdnu fľašu od vodky, cigaretové nedopalky, kondómy, špinavé spodné prádlo, či malú chlpatú hračku. Autorkin umelecký zámer pozostáva z hľadania odpovede na otázku zameniteľnosti umenia so životom, so skúmaním vlastných pocitov, či prehnaným vyjadrením rozdielnosti ľudských životov a svetov.

Gavin Turk, Bag (Vrece)

Zdroj: www.culture24.org.uk

Naplnené vrecia odpadkov sú v kontexte tohto umeleckého zámeru chápané ako produkty márnotratnosti našej konzumnej spoločnosti a upozorňujú na nedostatok šetrnosti k životnému prostrediu.  Toto však nie je naplnené vrece na odpadky, je to bronzový odliatok zodpovedajúceho tvaru a veľkosti natrený čiernou farbou. Vytvára ilúziu reality, ktorou len podtrhuje myšlienku hodnotového rebríčku ľudí západnej spoločnosti. Gavin je presvedčený, že ľudia sú definovaní tým, čo vyhadzujú a čo vystavujú v múzeách a je fascinovaný ľudskými meradlami ceny vecí.

Páčil sa ti tento článok? Mal by si aj ty chuť písať o mnohých zaujímavých témach? Budeme radi ak doplníš náš kolektív. Dozvedieť sa viac!

Zdroj: Proč je to umění, 100 moderních děl od Muncha po Street art, Susie Hodge

 

Reagujte!
Grr Grr
11
Grr
Fuuj Fuuj
14
Fuuj
Fňuk Fňuk
46
Fňuk
Jeej Jeej
9
Jeej
Uups Uups
4
Uups
Haha Haha
24
Haha
Woow Woow
23
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Komentáre 1

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Osem divných, ale uznávaných umeleckých diel, ktoré si zvládnete vytvoriť aj doma

Prihlásiť sa

Prihláste sa prosím pomocou svojho prihlasovacieho mena a hesla. Prihlasovacie údaje na stránky emefka.sk a memehub.sk sú rovnaké.
Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

reset password

Späť na
Prihlásiť sa
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image