Osem vecí, ktoré Česi najviac závidia Slovákom

Karta sa obracia!

Zdroj: pixabay.com

Minule sme si ukázali niekoľko príkladov toho, čo závidia Slováci Čechom. Teraz nastal čas, pozrieť sa na naše krajiny z opačného pohľadu. Existuje mnoho dôkazov, že aj výrazne menšie Slovensko, má svetu čo ukázať.

Krásy našej krajiny a šikovnosť jej obyvateľov je niečo, za čo sa netreba hanbiť. Česi ako národ, považovaný za nám najbližší, môžu byť radi, že k jedinečnostiam Slovenska majú taký ľahký prístup. Tento článok predstavuje osem vecí, ktoré Česi najviac závidia Slovákom:

1. Jazyk

Hoci je vo všeobecnosti slovenčina pre Čechov menej zrozumiteľná, ako čeština pre Slovákov, vo svete nevídaná podobnosť našich jazykov je zrejmá. Aj napriek blízkosti si slovenčina udržiava niekoľko charakteristík, ktoré dokážu Čechov fascinovať. Patria sem, napríklad, často používané dvojhlásky ia, ie, iu, ô. Množstvo mäkčeňov a písmenko ä. Toto všetko predstavuje skvelé nástroje na tvorbu slov, ktoré medzi Čechmi vždy vzbudia záujem. Skvelými príkladmi sú trebárs cencúľ či čučoriedka.

Slováci zistili, že osvedčeným nástrojom na terorizovanie Čechov je jazykolam „guľôčka v jamôčke“. Česi hovoria, že príjemný zvuk mäkkej slovenčiny pôsobí milšie a priateľskejšie. Slovenčina býva v Česku mnohými považovaná za niečo veľmi sexi. Podobne ako naše ženy.

2. Ženy

Hoci medzi Češkami sa nájde kopa svetových topmodeliek, obyčajného Čecha dokážu často omnoho viac očariť bežné dievčatá zo Slovenska. Možno je to uchu lahodiacou slovenčinou. Možno za to môže fascinácia niečím cudzím. Je za tým bezkonkurenčná prirodzená krása? Alebo to ma na svedomí kombinácia všetkého menovaného? Ťažko povedať. Faktom ale zostáva, že Slovenky odchádzajúce do Česka za štúdiom či prácou, sú zodpovedné za vznik mnohých česko-slovenských manželstiev (a zlomených sŕdc českých mužov).

Andrea Jacenková

3. Príroda

Slovensko už od nepamäti patrí medzi najobľúbenejšie destinácie českých dovolenkárov. Popri všetkých tých hradoch, zámkoch a kúpaliskách je najväčším lákadlom slovenská príroda. Zvykne sa hovoriť, že „Česi majú kopce, Slováci hory.“ Hlavne pre turistov z veľkých miest sú drobné slovenské dedinky v horách ako výjav z rozprávky. Malé Karpaty, Malá a Veľká Fatra a predovšetkým Tatry predstavujú prírodnú nádheru, akú v Česku nenájdeme.

Husté lesy nedotknuté človekom ukrývajú mnohé krásne divoké zvieratá, ktoré človek v Česku nemôže zazrieť. Okrem hôr množstvo Čechov obdivuje rieku Dunaj, ktorá Slovensko spája s krajinami od Nemecka až po Rumunsko.

https://sites.google.com/site/mydlkris/home/slovensko

4. Hip-hop

Hoci veľká časť Slovákov, ktorá hip-hop neznáša, zostane týmto bodom pohoršená, hip-hopová scéna na Slovensku je niečo, čo nám českí fanúšikovia žánru otvorene závidia. Asi nikto nevie jednoznačne povedať, prečo v tejto oblasti Česko viditeľne zaostáva. O obrovskej popularite slovenského hip-hopu v Česku svedčí aj veľký záujem o koncerty slovenských legiend žánru.

Dá sa povedať, že tvorba slovenských raperov je pre mnohých mladých Čechov jediný kontakt so slovenčinou. Kontrafakt, Majk Spirit, Separ, Pil C a ďalší toho pre propagáciu slovenčiny u našich západných susedov spravili omnoho viac, než akékoľvek štátne kultúrne inštitúcie.

http://www.generaciarapu.sk/2017/04/18/najlepsie-slovenske-rapove-albumy-1-kontrafakt-navzdy/

5. Pochúťky

Česká národná kuchyňa sa nemá za čo hanbiť, predsa sa ale nájde dostatok jedinečných slovenských špecialít, ktoré za riekou Moravou nemajú konkurenciu. Autentické bryndzové halušky, parenice a korbáčiky, sú maškrtami na nezaplatenie. Česi ako skutoční slovanskí bratia dokážu oceniť aj dobré pálené. Z bohatého výberu slovenských nápojov najviac boduje borovička.

Každý, kto zažil návštevu rodiny na Slovensku vie, že sa stačí objaviť vo dverách a už niekto vyťahuje fľašku domácej. Netreba zabúdať, že na južné Slovensko zasahuje vplyv maďarskej kuchyne, ktorá so sebou prináša klobásky a gulášiky najlepšie na svete.

https://www.novinky.cz/cestovani/tipy-na-vylety/259460-zapletani-korbaciku-lidovy-tanec-i-hra-na-fujaru-v-janosikove-dvore.html

6. Treska

Vec, ktorá je u nás mnohokrát braná ako dostupný obľúbený produkt, je pre veľa Čechov vysoko cenenou lahôdkou. Práve kvôli tomu si žilinská treska ako náš národný poklad, zaslúži špeciálne miesto v tomto zozname. Náš tradičný produkt, Tresku v majonéze, ktorá sa mimochodom nevyrába nikde inde na svete, by sme pokojne mohli zapísať medzi naše kultúrne národné dedičstvo. Všetky spoločenské vrstvy Slovákov si aspoň raz za čas doprajú raňajky, na ktorých konci je kelímok dočista vyleštený rožkom. Cenu tohoto chutného klenotu si človek najviac uvedomí až v momente, keď sa ocitne v krajine, kde ho na pultoch obchodov nedostať.

Gepostet von PRETO Ryba Žilina am Mittwoch, 5. September 2018

7. Hymna

Hlavne staršie generácie Čechov s nostalgiou spomínajú na časy spoločného štátu a spoločnej hymny. Pri športovom podujatí alebo inej významnej udalosti vždy s napätím očakávali príchod slovenskej časti československej hymny, ktorou bola prvá sloha Nad Tatrou sa blýska. Medzi Čechmi pretrvávajú sympatie voči slovenskej hymny dodnes. Imponuje im predovšetkým energické tempo, bojovnosť a „gule“, ktorými naša hymna disponuje.

http://dikda.eu/nad-tatrou-sa-blyska/

8. Peter Sagan

Fenomenálny Peter Sagan patrí medzi to najlepšie, čo doma máme. Slováci si celkom zvykli na Peťovu schopnosť vyhrať, čo sa dá a prekonávať historické rekordy. Žilinčan je celou odbornou verejnosťou považovaný za jeden z najväčších talentov cyklistiky a aj vďaka svojmu vystupovaniu sa stal miláčikom národa. Tourminátora a trojnásobného majstra sveta nám môžu závidieť nielen v Česku, ale na celom svete.

Článok vznikol v spolupráci s PRETO Ryba Žilina, s. r. .o. 

zdroj titulnej fotografie: pixabay.com

Reagujte!
Grr Grr
4
Grr
Fuuj Fuuj
10
Fuuj
Fňuk Fňuk
3
Fňuk
Jeej Jeej
40
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
5
Haha
Woow Woow
8
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Verná kópia Titanicu vypláva o štyri roky na moria. Rovnaká bude trasa aj počet pasažierov


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME