Organizácia Spojených národov (OSN) nie je v pozícii, ktorá by jej umožnila overiť akékoľvek tvrdenie v súvislosti s explóziami plynovodov Nord Stream 1 a 2. Uviedla to zástupkyňa generálneho tajomníka OSN pre politické záležitosti a budovanie mieru Rosemary DiCarlová. Vyzvala preto „všetky zaujaté strany, aby prejavili zdržanlivosť a vyhli sa akýmkoľvek špekuláciám“.
„Hoci stále nie je jasné, čo sa presne stalo pod hladinou Baltského mora v septembri 2022, čokoľvek spôsobilo tento incident, jeho dosah je medzi mnohými rizikami, ktoré vyvolala invázia na Ukrajinu,“ dodala Rosemary DiCarlová.
Zástupkyňa generálneho tajomníka OSN sa takto vyjadrila po tom, ako Rusko vyzvalo OSN na vyšetrenie septembrovej sabotáže na plynovodoch z Ruska do západnej Európy cez Baltské more. Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia na Bezpečnostnej rade OSN povedal, že Moskva „nedôveruje“ vyšetrovaniu, ktoré uskutočňujú Dánsko, Švédsko a Nemecko, ale „úplne verí“, že generálny tajomník OSN António Guterres zriadi nezávislé medzinárodné vyšetrovanie explózií na plynovodoch.
Niektorí diplomati v Bezpečnostnej rade OSN (BR OSN) vnímajú ruskú rezolúciu ako pokus o presmerovanie pozornosti od stretnutí v OSN a prijatia rezolúcie Valného zhromaždenia, ktoré odsudzuje ruskú inváziu na Ukrajine a požaduje stiahnutie všetkých jeho síl. Hlasovanie Valného zhromaždenia je naplánované na štvrtok, deň pred prvým výročím začiatku invázie.
Veľvyslanci Dánska, Švédska a Nemecka v utorok ráno poslali členom BR OSN list, v ktorom uvádzajú, že ich vyšetrovania určili, že plynovody boli poškodené „silnými výbuchmi v dôsledku sabotáže“. Trojica krajín v liste tvrdí, že všetky tri vedú ďalšie vyšetrovania a nie je jasné, kedy sa skončia. Ruské úrady o vyšetrovaniach informovali.
Plynovody Nord Stream spájajú Rusko s Nemeckom. Nord Stream 1 privádzal plyn, kým Moskva nezastavila dodávky Nemecku koncom augusta 2022. Nord Stream 2 sa nikdy nedostal do prevádzky, keďže Nemecko zastavilo jeho certifikáciu krátko predtým, ako Rusko napadlo Ukrajinu.