Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 21.3.2023
sk
Blahoslav
cz
Radek
, Radomil

OSN označuje subsaharskú Afriku za „nové epicentrum“ extrémizmu

Od roku 2017 bolo zdokumentovaných najmenej 4 155 útokov v celej Afrike.


Novým globálnym epicentrom násilného islamského extrémizmu je subsaharská Afrika. Ako uvádza najnovšia správa Rozvojového programu OSN (UNDP), ľudia sa k islamskému extrémizmu čoraz viac pripájajú z ekonomických dôvodov ako z náboženských.

Podľa správy UNDP nastal až 92-percentný nárast nových regrútov k extrémistickým skupinám. Tí tak učinili predovšetkým preto, aby si zabezpečili lepšie živobytie, keďže pandémia ochorenia COVID-19, vysoká inflácia a zmena klímy vážne ovplyvnili životy mnohých Afričanov. Počet ľudí vstupujúcich do extrémistických skupín z náboženských dôvodov sa znížil o 57 %.

Profimedia

Od roku 2017 bolo zdokumentovaných najmenej 4 155 útokov v celej Afrike, uvádza správa. Pri týchto útokoch bolo na kontinente zaznamenaných 18 417 úmrtí, pričom najväčší počet úmrtí pripadol na Somálsko.

„Subsaharská Afrika sa stala novým globálnym epicentrom násilného extrémizmu so 48 % celosvetových úmrtí v dôsledku terorizmu v roku 2021,“ uviedol predstaviteľ UNDP Achim Steiner, ktorý dodal, že vojenské kampane na potláčanie extrémizmu sa neukázali ako úspešné.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje