Organizácia Spojených národov vo štvrtok upozornila, že v súčasnom období zúriacej koronavírusovej pandémie, keď je ešte navyše v dôsledku klimatických zmien množstvo ľudí nútených žiť na pokraji hladomoru, stúpa potreba humanitárnej pomoci vo svete raketovou rýchlosťou. Informovala o tom agentúra AFP.
Podľa odhadu Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) bude v nadchádzajúcom roku vo svete potrebovať nejakú formu núdzovej pomoci 274 miliónov ľudí – o 17 percent viac než v roku 2021, ktorý už aj tak prekonal všetky predošlé rekordy.
Znamená to, že v roku 2022 bude humanitárnu pomoc potrebovať jeden z 29 ľudí. Predstavuje to 250-percentný nárast od roku 2015, keď pomoc potreboval jeden z 95 ľudí, uviedol OCHA v správe o globálnej humanitárnej situácii. Počet ľudí v núdzi „nebol ešte nikdy takýto vysoký,“ upozornil hlavný koordinátor humanitárnej pomoci OSN Martin Griffiths. Poskytovanie pomoci toľkým ľuďom „nie je udržateľné, lenže udržať sa musí,“ povedal.
Vo výročnej výzve agentúr OSN a ďalších humanitárnych organizácií sa uvádza, že poskytnutie pomoci 183 miliónom najzraniteľnejších ľudí v 63 krajinách sveta si budúci rok vyžiada 41 miliárd dolárov – oproti 35 miliardám požadovaným na rok 2021 a oproti dvojnásobku toho, čo sa požadovalo iba pred štyrmi rokmi, píše AFP.
Správa tiež predstavila skľučujúci obraz prudko rastúcich potrieb vyvolaný konfliktmi a zhoršujúcoou sa nestabilitou v oblastiach ako Afganistan, Etiópia či Mjanmarsko. Podľa Griffithsa je najhoršia situácia na svete v súčasnosti vo vojnou zmietanej Etiópii.