Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 16.7.2024
sk
Drahomír
, Drahomíra
cz
Luboš
, Liboslav, Luboslav

OSN potvrdila platnosť teplotného rekordu v Arktíde 38 °C

Túto horúčavu zažili 20. júna 2020 v ruskom meste Verchojansk a je to najvyššia teplota, aká bola kedy zaznamenaná za polárnym kruhom.


OSN v utorok oficiálne uznala teplotu 38 stupňov Celzia, nameranú vlani na Sibíri, za nový teplotný rekord pre Arktídu. Je to podľa nej „výstražné zvonenie“ upozorňujúce na zmenu klímy, napísala v utorok tlačová agentúra AFP. Túto horúčavu zažili 20. júna 2020 v ruskom meste Verchojansk a je to najvyššia teplota, aká bola kedy zaznamenaná za polárnym kruhom, uviedla Svetová meteorologická organizácia (WMO).

Je to prvýkrát, čo WMO dodala rekordne vysokú teplotu v Arktíde do svojho archívu správ o extrémnom počasí. Stalo sa tak v období, keď na celej zemeguli hlásia bezprecedentnú vlnu rekordného nárastu teplôt, píše agentúra OSN. „Tento nový rekord v Arktíde je jedným z celej série pozorovaní, nahlásených Archívu poveternostných a klimatických extrémov WMO – a je výstražným zvonením upozorňujúcim na meniacu sa klímu,“ uviedol v oznámení šéf WMO Petteri Taalas.

Shutterstock

Verchojansk sa nachádza približne 115 kilometrov severne od polárneho kruhu a teploty tam merajú od roku 1885. Táto teplota, ktorá sa podľa WMO „hodí skôr do Stredomoria než do Arktídy“, bola nameraná na meteorologickej stanici počas výnimočne dlhej vlny horúčav.

Priemerné teploty po celej arktickej Sibíri dosahovali väčšinu vlaňajšieho leta desať stupňov nad normál, uviedla WMO. Dodala, že toto vyvolalo požiare a masívne ubúdanie morského ľadu. Táto vlna horúčav zohrala aj výraznú úlohu v tom, že rok 2020 bol označený za jeden z troch najhorúcejších zaznamenaných rokov globálne. Vlani bol zaznamenaný aj nový teplotný rekord 18,3 stupňa Celzia pre svetadiel Antarktídy, uviedol Taalas.

WMO sa stále snaží overiť teplotu 54,4 stupňa Celzia hlásenú v rokoch 2020 a 2021 na najhorúcejšom mieste na svete, v Údolí smrti v Kalifornii. Odborníci WMO tiež pracujú na potvrdení nového európskeho teplotného rekordu 48,8 stupňa Celzia, hláseného na talianskom ostrove Sicília toto leto. Archív WMO „ešte nikdy nemal taký veľký počet súčasne prebiehajúcich preverovaní“, upozornil Taalas. Hoci sa otepľujú všetky časti planéty, niektoré oblasti sa zahrievajú rýchlejšie než ostatné – a tempo tejto zmeny v Arktíde predstavuje viac než dvojnásobok celosvetového priemeru.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.