Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Ostrov Atol Bikini je neobývaný už 77 rokov. Môžu za to vysoké stupne radiácie

Obyvatelia na ňom žili do roku 1946.


Aj dnes nájdeme na svete viaceré miesta, ktoré neobývajú ľudia. Na niektoré dodnes nevkročila ľudská noha, iné zase obyvatelia opustili. Takým je aj ostrov Atol Bikini, ktorý sa nachádza v tichooceánskej časti Marshallových ostrovov. Do roku 1946 na ňom žilo 167 ľudí, ale vláda Spojených štátov ich napokon premiestnila inde.

Dôvod bol prozaický: ostrov chceli využiť na skúšku jadrových zbraní. Počas tuhej studenej vojny prebehlo týchto testov pomerne veľa (hovorí sa o 23 skúškach) a trvali až do roku 1958. Na jadrové skúšky bol ostrov ideálnym miestom. Bol dostatočne ďaleko od obývaných oblastí a spadal priamo pod kontrolu Spojených štátov.

Ostrov Atol Bikini je neobývaný už 77 rokov
Profimedia

Vysoký stupeň radiácie

Na oblasť malo toto testovanie zásadný vplyv. Okrem iného na ňom napríklad armáda odpálila bombu, ktorá bola tisíckrát silnejšia, než bomby, ktoré dopadli na Hirošimu a Nagasaki. Vláda obyvateľom síce sľúbila, že po skončení vojenského programu sa môžu na ostrov vrátiť, ale to sa ukázalo ako nemožné.

V roku 1970 tam totiž namerali nebezpečne vysoké stupne radiácie, konkrétne vysoké hodnoty stroncia a cézia. Väčšina obyvateľov sa tak usadila na ostrove Kili, ktorý je od Atolu vzdialený viac ako 724 kilometrov. Vedci uvádzajú, že na ostrove by sa nedalo bezpečne žiť ani dnes. Ivana Nikolic Hughes z kolumbijskej univerzity uviedla, že ak by sa tam mali vrátiť ľudia, ostrov by musel byť radikálne vyčistený.

Ostrov Atol Bikini je neobývaný už 77 rokov
Profimedia

Vláda Spojených štátov priznala svoje pochybenie, keď kvôli testom presídlila obyvateľov ostrova a vyplatila ich potomkom odškodné vo výške 125 miliónov dolárov (viac ako 122 miliónov eur).


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť