Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 11.12.2023
sk
Hilda
cz
Dana

Posledný ročník na strednej škole znamená pre mnohých ukončenie jednej dôležitej etapy. Stužková je slávnosť, na ktorú každý študent spomína po zvyšok svojho života. Jej cieľom je odovzdanie zelenej stužky, ktorá predstavuje nádej a má pomôcť prejsť „skúškou dospelosti“, ktorá je synonymum maturitnej skúšky.

Oficiálny dresscode na stužkovú je formal dress. Maturantky majú v tomto smere širšie možnosti sebavyjadrenia. Pre mladých pánov by malo platiť, že sa svojím výzorom majú priblížiť k ozajstným budúcim gentlemanom.

Keďže ide o jedinečnú a neopakovateľnú udalosť, aby si sa ani v budúcnosti pri pohľade na svoje pamätné fotografie zo stužkovej nemusel za nič hanbiť, pripravili sme si pre teba krátky kvíz, ako sa vyhnúť takzvaným „faux pas“. Podľa správnych odpovedí si z nich môžeš tiež spraviť 10 oblekových prikázaní aj do budúcna.

 1. 1 Aký oblek zvoliť, keďže ide o večernú udalosť?

  1. Rozhodne výrazný, aby som nesplynul s davom
  2. Tmavý oblek – ideálne čierny alebo tmavomodrý
  3. Elegantné sako s džínsami
  Správne!
  Nesprávne!

  Oblek na večernú udalosť je definovaný ako tmavý oblek, a teda nohavice plus sako rovnakej látky. Vítané sú odtiene čiernej a tmavomodrej (pri modrej ideálne odtieň night blue)
 2. 2 Akú košeľu zvoliť?

  1. Takú, v ktorej mi bude pohodlne s krátkym rukávom
  2. Bielu košeľu s dlhým rukávom
  3. Farebnú košeľu s dlhým rukávom, ktorá oživí fádny oblek
  Správne!
  Nesprávne!

  Do obleku patrí výhradne košeľa s dlhým rukávom. Na večerné udalosti je predpísaná košeľa biela.
 3. 3 Koľko gombíkov na saku si mám zapnúť?

  1. 1 gombík
  2. 2 gombíky
  3. 3 gombíky
  Správne!
  Nesprávne!

  Na saku sa necháva vždy spodný gombík rozopnutý. Je to určené z estetických aj historických prameňov. Trojgombíkové saká sa v dnešnej dobe vo formálnych oblekoch vyskytujú veľmi málo. Trendovejšie sú dvojgombíkové, na ktorých sa zapína vždy len vrchný gombík.
 4. 4 Kde mi má končiť rukáv zo saka?

  1. Na hánkach ruky
  2. Na zápästí
  3. Nad zápästím
  Správne!
  Nesprávne!

  Rukáv saka má zľahka prekrývať zápäsťovú kostičku. Pre košeľu platí – siahať po koreň palca. Tento rozdiel by teda mala vykrývať manžeta košele.
 5. 5 Aká má byť správna dĺžka nohavíc?

  1. Po opätok topánky
  2. Tesne nad topánkou
  3. V strede päty
  Správne!
  Nesprávne!

  Pri nohaviciach slimfitového strihu platí pravidlo jedného výrazného lomu v prednej časti. Dĺžka ,,po opätok topánky" sa používala pri nohaviciach širšieho strihu v minulosti.
 6. 6 Kde mi má končiť dĺžka saka?

  1. Tesne pod zadkom s prekrytím celého zadku
  2. Na páse pod opaskom
  3. Malo by prekrývať lemy zadných vreciek nohavíc
  Správne!
  Nesprávne!

  Na dĺžku saka sa tradovalo v minulosti nejedno pravidlo. Dĺžka saka by mala korigovať proporcie vrchnej a spodnej časti tela. Pridlhé sako nás bude rozširovať a skracovať nám nohy, prikrátke nám skráti trup a spraví efekt ,,hruškového typu postavy", čo je pri pánoch najmenej želaný typ.
 7. 7 Aké doplnky zvoliť: traky alebo opasok?

  1. Opasok s plnou prackou
  2. Opasok s otvorenou prackou
  3. Traky
  Správne!
  Nesprávne!

  Pokiaľ sa bavíme o formálnom obleku, je ideálne ho doplniť opaskom s otvorenou prackou. Plná pracka na opasku patrí výlučne do džínsov. Traky nie sú síce spoločensky neprípustné, mali by však ostať zahalené pod sakom. V žiadnom prípade nekombinujeme traky s opaskom.
 8. 8 Aké doplnky zvoliť: kravatu alebo motýlik?

  1. Kravatu
  2. Motýlik
  3. Žiaden. Košeľa zostane rozopnutá na jeden gombík
  Správne!
  Nesprávne!

  Kravata je doplnok určený pre formálne udalosti. Ideálna je kravata z hodvábu, nakoľko pôsobí luxusnejšie. Motýlik je vhodný pre menej formálne udalosti. Pekným doplnkom je aj vreckovka v saku, tú však kombinujeme vždy v inej látke ako kravatu či motýlik.
 9. 9 Aká má byť dĺžka kravaty?

  1. Po pás
  2. Po sponu opasku
  3. Pod sponu opasku
  Správne!
  Nesprávne!

  Dĺžku kravaty prispôsobujeme šírke kravaty. Pri užších kravatách sa má špička kravaty zľahka dotýkať pracky opasku, pri širšej kravate má špička kravaty siahať do polovice pracky opasku. Šírku kravaty môžeme voliť podľa veľkosti obleku, aby pôsobila súmerne k postave.
 10. 10 Aký materiál obleku zvoliť?

  1. Vlna
  2. Bavlna
  3. Ľan
  Správne!
  Nesprávne!

  Na formálnu príležitosť patrí oblek s adekvátnym podielom vlny. Kvôli nižšej krčivosti (pridanie polyamidu a polyestru) a komfortu (pridanie elastanu) môže mať aj prímesové materiály. Platí však, že zastúpenie vlneného podielu by malo byť výrazne vyššie od ostatných prímesí. Bavlnené a ľanové obleky sú výborné počas menej formálnych príležitostí v období jari a leta.

Otestuj sa: vieš, ako sa dokonale obliecť na stužkovú?

Created on
 1. Quiz result
  You scored
  Správne!
  Share Your Result
 2. Quiz result

  Úroveň začiatočník

  You scored
  Správne!
  Nemôže byť každý špecialista na všetko. Odporúčame ti vyhľadať kvalifikovaný personál, ktorý ti s výberom na stužkovú poradí.
  Share Your Result
 3. Quiz result

  Úroveň znalec

  You scored
  Správne!
  Hrubú predstavu o tom, ako to má byť, máš. So zvyškom si nechaj poradiť od špecialistov alebo od kvalifikovaného personálu pri výbere obleku.
  Share Your Result
 4. Quiz result

  Úroveň pokročilý

  You scored
  Správne!
  Rozhodne máš už základy, na ktorých sa dá pracovať. Dnes si sa dozvedel zvyšok. Na tvojej stužkovej budeš bezpochyby vyzerať výborne.
  Share Your Result
 5. Quiz result

  Úroveň špecialista

  You scored
  Správne!
  Veľmi nás teší, že máme zabezpečenú ďalšiu generáciu gentlemanov. Veríme, že si stužkovú naplno užiješ! Pri tebe sa o výsledok tvojho looku určite nebojíme.
  Share Your Result

Roztoč to na stužkovej v obleku od OZETA

YouTube video

Na prvý pohľad je pravidiel formálneho pánskeho odievania nespočetne veľa. Čo je však na nich krásne? Oproti tým dámskym sú relatívne nemenné. Čiže, keď sa ich raz naučíš, nemusíš sa ani do budúcna báť žiadnej dôležitej udalosti v tvojom živote.

A síce sa dnes môže zdať, že elegancia sa postupne vytráca, nie je tomu celkom tak. V tomto názore sa s nami zhoduje aj OZETA. Na svojich vlastných linkách v Topoľčanoch šije módu pre skutočných chlapov už od roku 1939. Za svoju aktuálnu víziu a poslanie si určila vrátiť eleganciu do ulíc. Ale aj do práce, do škôl a všade tam, kde ľudia skrášlia cez svoj výzor prostredie.

YouTube video

Vďaka svojej tradícii a skúsenostiam prináša stále aktuálne trendy v elegantnom podaní a je dôkazom, že elegancia vie byť stále in. Pri príležitostiach ako je stužková, je rozhodne tou správnou voľbou. Ich pobočky nájdeš takmer v každom väčšom meste po celom Slovensku. Ich aktuálnu ponuku si vieš zároveň pozrieť aj online. Ak ťa zaujíma pánska móda a chceš sa inšpirovať, čo si obliecť do školy, na rande alebo len tak do mesta, určite sa oplatí sledovať aj sociálne siete Facebook a Instagram.

V predajniach nájdeš ochotný vyškolený personál so skúsenosťami, ktorému záleží na tom, aby si si vybral dokonalý oblek, v ktorom sa budeš cítiť a vyzerať skvele. Zoznam predajní nájdeš TU. Naviac, pokiaľ máš kartu ISIC (kupón nájdeš v kupónovej knižke alebo v mobilnej aplikácii), môžeš využiť 20% zľavu na celý nezľavnený sortiment (platí do 17.11.2019).

Tento obsah vznikol v spolupráci s OZETA. 


Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.