Príliš veľa alkoholu v tele človeka môže znamenať, že skončí v rukách lekárov. Hoci medializované sú často prípady tínedžerov, ktorí to „prehnali“, štatistiky ukazujú, že najviac ľudí sa otrávi alkoholom vo vyššom veku. Podľa údajov zdravotnej poisťovne Dôvera sú to najmä štyridsiatnici a tridsiatničky. Opitosť, pre ktorú človek skončí až v nemocnici, však môže byť dôsledkom aj iných problémov.
„Áno, nadmerné pitie alkoholu môže naznačovať existenciu duševných problémov. Často sa ľudia týmto spôsobom pokúšajú dočasne uľaviť si od emocionálnych alebo psychických ťažkostí alebo utíšenie emocionálneho nepohodlia,“ hovorí Karol Kleinmann, klinický psychológ a spoluzakladateľ portálu ksebe.sk. Kleinmann dodáva, že alkohol môže dočasne potlačiť negatívne emócie a stres alebo úzkosť. Úľava je síce okamžitá, no alkohol problém nerieši a ako je známe, následky môžu byť deštruktívne.
Nárazové pitie zhoršuje duševné problémy
Psychoterapeut Ondřej Čalovka spolupracujúci s platformou Hedepy uvádza, že nárazové pitie môže alkoholu spôsobiť zhoršenie príznakov depresie, úzkosti alebo poruchy spánku.
„Počas opitosti a dokonca aj po tom, ako človek vytriezvie, môže pociťovať nepriaznivé účinky na jeho náladu. Pitie alkoholu a poruchy nálady môžu vytvoriť nebezpečný kolobeh. Človek pije, aby sa vyrovnal s depresívnymi stavmi, následne sa objavia poruchy spánku. Nedostatok spánku zhoršuje depresívne stavy, a tak sa človek opäť uchýli k alkoholu. Takto sa točí v bludnom kruhu, ktorý často vedie k závislosti,“ vysvetľuje Čalovka.
Podľa Kleinmanna sú podobné alkoholové epizódy u pacientov pomerne bežné. „Terapeuti a odborníci sa často stretávajú s klientmi, ktorí po nejakom nezvládnutom pití alkoholu prechádzajú procesom sebareflexie a obrátia sa na odbornú pomoc. Táto skúsenosť často slúži ako zlomový bod pre ľudí, aby začali pracovať na svojich problémoch s alkoholom a duševným zdravím,“ dodáva.
Moment, keď sa pre alkohol ocitne človek v nemocnici, je podľa Čalovku dobrým na ponuku pomoci. „Uvedomenie si, že ide o problém, je prvý krokom,“ povedal.
Muži bojujú s alkoholom častejšie
Portály Hedepy a ksebe poskytujú online konzultácie s psychológmi a terapeutmi. Online prostredie poskytuje rýchlu pomoc v bezpečnom prostredí. Poistenci zdravotnej poisťovne Dôvera môžu tieto služby využiť výhodnejšie, pretože majú na konzultácie k dispozícii až 5 kupónov, každý v hodnote 10 eur.
V minulom roku potrebovalo pomoc zdravotníkov pre otravu alkoholom viac ako 4000 poistencov Dôvery, väčšina z nich boli muži. Z 1244 žien malo 240 18 až 29 rokov, 297 30 až 39 rokov, 255 40 až 49 rokov, 193 50 až 59 rokov, ďalšie v ostatných vekových kategóriách. Z 2931 mužov malo 584 18 až 29 rokov, 756 30 až 39 rokov, 776 40 až 49 rokov a 651 50 až 59 rokov a ďalší v inom veku. Netreba zabúdať ani na to, že ak pacient potrebuje zdravotnú starostlivosť v dôsledku požitia alkoholu, zdravotná poisťovňa môže náklady na jeho ošetrenie od neho vymáhať.
Tento obsah vznikol v spolupráci s DÔVERA zdravotná poisťovňa, a. s.