Štvrtok 11.8.2022
sk
Zuzana
cz
Zuzana
, Susana

Otrávili násilníckych manželov, ale aj rodičov a deti. Ženy z maďarského Nagyrévu zavraždili desiatky ľudí

Vražedná skupina žien vstúpila do dejín pod prezývkou Tvorkyne anjelov.


S nenápadnou dedinou Nagyrév, ktorá sa nachádza juhovýchodne od Budapešti, sa spája poriadne mrazivá história. Stala sa totiž dejiskom vrážd, za ktorými stáli miestne ženy, ktoré vošli do povedomia ako Tvorkyne anjelov.

Prišli na hrozivý spôsob, ako sa zbaviť nenávidených manželov, ale aj rodičov či dokonca detí. Desivé udalosti sa začali písať v roku 1911 a nezmazateľne sa zapísali do maďarskej histórie.

Trpiace ženy

V roku 1911 bola dedinka Nagyrév pokojným a ničím výnimočným miestom. Obyvatelia sa navzájom dobre poznali, živili sa poľnohospodárstvom a ich životy vo veľkej miere utvárala silná katolícka viera. Vládla tu chudoba a rodiny mali čo robiť, aby vyžili.

Netreba snáď pripomínať, že ženy nemali prakticky žiadne práva. Očakávalo sa od nich, že budú poslúchať manželov, rodiť deti a starať sa o rodinný krb. Na ich názor sa, samozrejme, nikto nepýtal.

Ženy z maďarského Nagyrévu zavraždili desiatky ľudí
Wikipedia

Nemohli si dokonca ani vybrať svojich budúcich manželov. O to sa postarali ich rodičia. Aby toho nebolo málo, ženy vstupovali do manželstva už ako 14-ročné a často išlo o toxické vzťahy. Ich manželia boli alkoholici, násilníci, prípadne ich podvádzali. Rozvod však v tej dobe nebol legálny, a pokiaľ by aj bol, neprichádzal by do úvahy. Svoju rolu v tomto presvedčení opäť zohral vplyv katolíckej viery.

Ženy tak vo vzťahoch trpeli a museli sa vysporiadať aj s neželanými tehotenstvami. Vzhľadom na to, že v Nagyréve nebol žiadny lekár, ich možnosti boli veľmi obmedzené. To sa ale zmenilo v roku 1911. Práve vtedy do dediny prišla istá Zsuzsanna Fazekas, ktorú sprevádzala znepokojivá minulosť. Jej manžel Gyula totiž bez stopy zmizol a hovorilo sa, že v tom mala prsty práve ona. Dôkazy však chýbali.

Závan slobody

Pre ženy z Nagyrévu ale práve Fazekas predstavovala svetlo na konci tunela. Dlhé roky totiž pracovala ako pôrodná asistentka a mala vynikajúce referencie. Ženám pomáhala nielen s pôrodmi, ale ilegálne tiež vykonávala potraty. Práve kvôli tomu mala problémy so zákonom a asi desaťkrát sa postavila pred súd. Sudcovia ale mali pochopenie pre ťažko skúšané ženy, ktoré nedokázali uživiť ďalšie hladné krky, prípadne sa trápili v násilnom vzťahu. Fazekas teda bola zakaždým oslobodená.

Ženy z Nagyrévu si Fazekas rýchlo získala na svoju stranu a vybudovala si u nich dôveru. Vyznala sa v bylinkách a ľudovom liečiteľstve a ženám dokázala v mnohom pomôcť. Pravdaže, naďalej vykonávala aj interrupcie.

V roku 1914 vypukla prvá svetová vojna a na Nagyrév (a vlastne celé Maďarsko) dopadla poriadne silno. Každý bojaschopný muž odišiel na front. To na jednej strane ich manželkám príliš neprekážalo, keďže v týchto vzťahoch žiadna láska nekvitla, ale zároveň sa ocitli odkázané samy na seba. Aj predtým boli rodiny chudobné, ale teraz sa situácia, samozrejme, ešte zhoršila.

V Nagyréve však čoskoro vybudovali zajatecký tábor pre ruských vojakov. Vojnoví zajatci sa zapájali do života v dedine, pracovali na farmách, pomáhali aj s rôznymi inými prácami. Ako ubiehal čas, mnoho vojakov so ženami z Nagyrévu nadviazalo intímne styky. Ženy si boli isté, že ich manželia sa z vojny nevrátia, a naučili sa žiť samy za seba.

Mali milencov (niekedy až troch či štyroch), prípadne vstúpili do vážnych vzťahov so zajatcami, ktorí im pomáhali. Cítili sa slobodné a nezávislé. Vojna sa však v roku 1918 skončila a mnoho mužov sa do Nagyrévu vrátilo.

Forbes zostavil rebríček 20 najvplyvnejších osobností slovenského internetu. Kto sa umiestnil na prvom mieste?

Odporúčame prečítať:

Forbes zostavil rebríček 20 najvplyvnejších osobností slovenského internetu. Kto sa umiestnil na prvom mieste?

Vražedné besnenie

Začali sa dožadovať, aby sa k nim manželky vrátili a aby sa aj ich život vrátil do starých koľají. To však pre ženy, ktoré prvýkrát v živote zakúsili slobodu, bolo nepredstaviteľné. Muži z frontu navyše prišli s nalomenou psychikou, ale aj mnohými fyzickými zraneniami. Už ani zďaleka neboli zárukou finančnej stability a stali sa skôr príťažou. Nešťastné ženy sa teda obrátili na Fazekas a žiadali od nej radu. Tá sa len pousmiala a povedala: „Ak s nimi máte problém, poznám jednoduché riešenie.“

Ženy presvedčila, aby manželov otrávili. Ako jed poslúžil arzén, ktorý sa v tom čase bežne využíval v rôznych liekoch, ale napríklad aj v mucholapkách. A práve z nich Fazekas získavala potrebný jed. Mucholapky uvarila v horúcej vode a následne z nich odstránila arzén, ktorý predala ženám.

Ženy z maďarského Nagyrévu zavraždili desiatky ľudí
Shutterstock

V Nagyréve sa začali množiť záhadné úmrtia. Manželia zomierali jeden za druhým, ale bez toho, aby si to niekto všimol. Ich smrť bola totiž pripisovaná cholere. Tá mala veľmi podobné príznaky ako otrava arzénom, čo situáciu uľahčilo. Významnú rolu zohrala aj Susi Oláh, komplicka Fazekas, ktorá sama svojho manžela otrávila, keď mala len 18 rokov, a pre ostatné ženy falšovala úmrtné listy.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť