Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka

Otrávili násilníckych manželov, ale aj rodičov a deti. Ženy z maďarského Nagyrévu zavraždili desiatky ľudí

Vražedná skupina žien vstúpila do dejín pod prezývkou Tvorkyne anjelov.


Zabíjali deti aj rodičov

Lenže neostalo len pri manželoch. Viaceré ženy otrávili aj svojich vlastných rodičov, pretože boli už príliš starí a vnímali ich ako príťaž. Niektoré zabili aj svoje deti. Toto konanie údajne podporovala aj samotná Fazekas. „Načo sa s nimi trápiť?“ povedala vraj. Istá žena tak arzénom zavraždila nielen svojho manžela, ale aj milenca a postihnutého syna.

Ďalšia zase zabila všetkých sedem členov svojej rodiny, pričom otravu manžela si venovala ako „vianočný darček“. Mŕtvych pribúdalo a Nagyrév ľudia prezývali „vražedný okres“. Služby Fazekas začali vyhľadávať aj ženy z okolitých dediniek a odhaduje sa, že Tvorkyne anjelov zavraždili minimálne 50 ľudí. Odborníci sa však zhodujú, že ich zrejme bolo viac, a niektorí uvádzajú, že počet sa mohol vyšplhať až na 300 obetí.

Odporúčame prečítať:

Fotografie, ktoré zachytávajú, ako sa veci pod vplyvom času menia

Odhalenie a súd

Vražedná skupina bola napokon odhalená v roku 1929, hoci dodnes sa presne nevie, za akých okolností. Jedna verzia hovorila o tom, že zdravotnú sestru Ladislus Stabó prichytili priamo pri čine, keď arzénom otrávila víno. Iní zase tvrdia, že vraždy odhalil mladý študent medicíny, ktorý si povšimol, že v mŕtvych telách sa nachádza nezvyčajne vysoká stopa arzénu. Historik Béla Bodó, ktorý sa prípadom zaoberal, ale tvrdí, že vraždeniu urobil koniec anonymný list, ktorý niekto poslal miestnym novinám.

Ženy z maďarského Nagyrévu zavraždili desiatky ľudí
Shutterstock

Bolo rozbehnuté vyšetrovanie a z výsluchov žien veľmi rýchlo vyplynulo, že jed im obstarala Zsuzsanna Fazekas. Tá sa zrejme dozvedela, že jej činy vyšli na povrch, a sama sa otrávila arzénom. Polícia ju našla v jej dome bez známok života. Zadržaných bolo 38 žien a pred súd sa ich napokon postavilo 26. Väčšina dostala niekoľkoročné tresty, sedem žien dostalo doživotie a osem trest smrti. Napokon však na šibenici skončili len dvaja odsúdení.

Za zmienku stojí aj fakt, že hoci obžalovaných tvorili v drvivej väčšine ženy, z otravy arzénom bol obvinený aj jeden muž. A aké boli motívy na vraždenie? Ženy chceli jednoducho uniknúť z nešťastných vzťahov, zbaviť sa násilníckych manželov alebo rodinných príslušníkov, ktorých už nedokázali uživiť. Svoju rolu ale hrali aj iné motívy. Napríklad dedičstvo či pozemky, ktoré po mŕtvych získali. Niektoré uviedli, že chceli ostať s milencami, ktorých spoznali počas vojny, a chceli tiež byť opäť slobodné.

Zúfalá reakcia na zúfalú situáciu

Historici uvádzajú, že vraždenie Tvorkýň anjelov sa nedá ospravedlniť, malo však svoje korene v prísnych zákonoch spoločnosti, fundamentalistickej náboženskej viere a všadeprítomnej chudobe. Ženy sa právom cítili neslobodné a utláčané. Odjakživa sa im tvrdilo, že ich cieľom je vydať sa a rodiť deti, nič iné sa nepripúšťalo.

Hovorilo sa im, že až vo vzťahu s mužom môžu byť ich životy kompletné. Keď muži odišli do vojny, tieto tvrdenia sa ukázali ako obyčajné lži. Svoju rolu v celom prípade zohralo viacero okolností, v neposlednom rade chudoba, nezamestnanosť, vojna či alkoholizmus.

Vraždy Tvorkýň anjelov poslúžili ako základ pre dokumentárny film The Angelmakers z roku 2005 a inšpiroval sa nimi tiež maďarský film Hukkle od Györgyho Pálfiho z roku 2002.

Ženy z maďarského Nagyrévu zavraždili desiatky ľudí
Mokép / Arsenal / CinemArt

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť