Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 18.6.2024
sk
Vratislav
cz
Milan, Milana

Vo filmoch sa, pravdaže, s klišé a stereotypmi stretávame stále. Niekedy nám nevadia, inokedy nad nimi len prevrátime očami. V tomto článku sa pozrieme na klišé stereotypy s ošúchanými schémami, ktoré sa najčastejšie spájajú so ženskými postavami (ale nielen s nimi).

1. Ženy sú perfektne upravené aj v post-apokalyptických filmoch

Nezáleží na tom, aká veľká katastrofa postihla ľudstvo, ženské hrdinky sú aj tak dokonale upravené, majú skvelý mejkap, oholené nohy aj podpazušie. Obzvlášť vtipné je to vo filmoch, ktoré predstavujú svet budúcnosti ako nehostinné miesto, kde sa neustále zápasí o život a kde je ľudstvo takmer úplne zdecimované.

Warner Bros./Continental Film

2. „Škaredé káčatko“ sa zmení na krásku pomocou mejkapu

Hrdinky, ktoré sú vo filmoch zobrazované ako „škaredé káčatká“, v skutočnosti nie sú škaredé. Ich údajná neatraktivita je vytvorená len šikovným mejkapom, neupravenými vlasmi či staromódnymi okuliarmi. Ale, pravdaže, keď to scenár vyžaduje, tak behom desiatich minút sa tieto údajne škaredé ženy zmenia na krásky, okolo ktorých sa odrazu začne točiť plno nápadníkov.

Buena Vista Pictures

3. Spôsob, akým tvorcovia zobrazujú „alternatívnu, cool ženu“

Občas chcú tvorcovia zobraziť nejakú ženskú postavu, ktorá je prehnane cool a niečím sa vymyká. Najčastejšie to robia tak, že ju nechajú robiť veci, ktoré sú všeobecne považované za mužské, resp. nie typicky ženské. Takže takáto postava pije pivo z fľaše, grgá, miluje futbal a šport, prípadne hrá videohry.

DreamWorks Pictures

4. Stredoškoláčky vyzerajú ako supermodelky

Odhliadnime teraz od toho, že tínedžerky hrajú herečky, ktoré majú dvadsať rokov a viac (niekedy aj výrazne viac). Skôr bije do očí fakt, že stredné školy sú evidentne plné samých supermodeliek. Patria medzi ne nielen takzvané všeobecne obľúbené študentky, ale aj „loserky“, ktoré sa odlišujú často len tým, že sa inak obliekajú.

DreamWorks Pictures

5. Bezpečné milovanie? Zbytočnosť!

Keď sa postavy rozhodnú užiť si, väčšinou idú rovno na vec. Často aj vtedy, ak sa takmer nepoznajú. Nejakú ochranu či antikoncepciu neriešia a nechávajú sa kompletne strhnúť vášňou. No, možno to vyzerá efektne, ale realistické to príliš nie je.

Paramount Pictures/20th Century Fox

6. S kamarátkami kecajú len o vzťahoch

Hlavná hrdinka a jej kamarátky zrejme nemajú nič lepšie na práci, len neustále kecať o chlapoch, posteľných zážitkoch a vzťahoch. Bolo by fajn, ak by filmári zobrazili, že sa dokážu baviť aj o iných veciach. Pôsobilo by to hodnovernejšie.

HBO

7. Mladé ženy vo filmoch pracujú na pozíciách, ktoré vyžadujú roky štúdia

V ťažkých a náročných pozíciách ako napríklad astrofyzička, chirurgička či matematička sú často zobrazované až príliš mladé ženy. Pritom ale ide o zamestnania, ktoré vyžadujú mnoho rokov štúdia a praxe. Najväčší profíci vo svojom odbore tak väčšinou už dosiali aspoň stredný vek.

Summit Entertainment

8. Manic Pixie Dream Girl

Manic Pixie Dream Girl je pomerne otravná stereotypizácia niektorých typov ženských postáv. V skratke sa dá povedať, že do nej spadajú ženy, ktoré sú pekné, inteligentné, bláznivé, trochu strelené a niečím „magické“. Sú teda de facto len zhmotnením mužských fantázií o ideálnej žene a slúžia len na to, aby hlavným hrdinom ukázali krásy a dobrodružstvo života.

Nejde teda o plnokrvné postavy, ale vlastne len sexistickú fantáziu. Medzi známe Manix Pixie Dream Girl patrí napríklad postava Sam (Natalie Portman) z dramédie Precitnutie v Garden State či Claire (Kirsten Dunst) z romantického filmu Elizabethtown.

Fox Searchlight Pictures/Miramax Films
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.