Otravné nerealistické a klišé stereotypy ženských postáv, ktoré nám vo filmoch už lezú na nervy

Klišé, ktoré sa v súvislosti so ženskými postavami objavujú znovu a znovu.

Zdroj: Walt Disney Pictures / moviestillsdb.com

Vo filmoch sa, pravdaže, s klišé a stereotypmi stretávame stále. Niekedy nám nevadia, inokedy nad nimi len prevrátime očami. V tomto článku sa pozrieme na klišé stereotypy s ošúchanými schémami, ktoré sa najčastejšie spájajú so ženskými postavami (ale nielen s nimi).

1. Ženy sú perfektne upravené aj v post-apokalyptických filmoch

Nezáleží na tom, aká veľká katastrofa postihla ľudstvo, ženské hrdinky sú aj tak dokonale upravené, majú skvelý mejkap, oholené nohy aj podpazušie. Obzvlášť vtipné je to vo filmoch, ktoré predstavujú svet budúcnosti ako nehostinné miesto, kde sa neustále zápasí o život a kde je ľudstvo takmer úplne zdecimované.

Warner Bros./Continental Film

2. „Škaredé káčatko“ sa zmení na krásku pomocou mejkapu

Hrdinky, ktoré sú vo filmoch zobrazované ako „škaredé káčatká“, v skutočnosti nie sú škaredé. Ich údajná neatraktivita je vytvorená len šikovným mejkapom, neupravenými vlasmi či staromódnymi okuliarmi. Ale, pravdaže, keď to scenár vyžaduje, tak behom desiatich minút sa tieto údajne škaredé ženy zmenia na krásky, okolo ktorých sa odrazu začne točiť plno nápadníkov.

Buena Vista Pictures

3. Spôsob, akým tvorcovia zobrazujú „alternatívnu, cool ženu“

Občas chcú tvorcovia zobraziť nejakú ženskú postavu, ktorá je prehnane cool a niečím sa vymyká. Najčastejšie to robia tak, že ju nechajú robiť veci, ktoré sú všeobecne považované za mužské, resp. nie typicky ženské. Takže takáto postava pije pivo z fľaše, grgá, miluje futbal a šport, prípadne hrá videohry.

DreamWorks Pictures

4. Stredoškoláčky vyzerajú ako supermodelky

Odhliadnime teraz od toho, že tínedžerky hrajú herečky, ktoré majú dvadsať rokov a viac (niekedy aj výrazne viac). Skôr bije do očí fakt, že stredné školy sú evidentne plné samých supermodeliek. Patria medzi ne nielen takzvané všeobecne obľúbené študentky, ale aj „loserky“, ktoré sa odlišujú často len tým, že sa inak obliekajú.

DreamWorks Pictures

5. Bezpečné milovanie? Zbytočnosť!

Keď sa postavy rozhodnú užiť si, väčšinou idú rovno na vec. Často aj vtedy, ak sa takmer nepoznajú. Nejakú ochranu či antikoncepciu neriešia a nechávajú sa kompletne strhnúť vášňou. No, možno to vyzerá efektne, ale realistické to príliš nie je.

Paramount Pictures/20th Century Fox

6. S kamarátkami kecajú len o vzťahoch

Hlavná hrdinka a jej kamarátky zrejme nemajú nič lepšie na práci, len neustále kecať o chlapoch, posteľných zážitkoch a vzťahoch. Bolo by fajn, ak by filmári zobrazili, že sa dokážu baviť aj o iných veciach. Pôsobilo by to hodnovernejšie.

HBO

7. Mladé ženy vo filmoch pracujú na pozíciách, ktoré vyžadujú roky štúdia

V ťažkých a náročných pozíciách ako napríklad astrofyzička, chirurgička či matematička sú často zobrazované až príliš mladé ženy. Pritom ale ide o zamestnania, ktoré vyžadujú mnoho rokov štúdia a praxe. Najväčší profíci vo svojom odbore tak väčšinou už dosiali aspoň stredný vek.

Summit Entertainment

8. Manic Pixie Dream Girl

Manic Pixie Dream Girl je pomerne otravná stereotypizácia niektorých typov ženských postáv. V skratke sa dá povedať, že do nej spadajú ženy, ktoré sú pekné, inteligentné, bláznivé, trochu strelené a niečím „magické“. Sú teda de facto len zhmotnením mužských fantázií o ideálnej žene a slúžia len na to, aby hlavným hrdinom ukázali krásy a dobrodružstvo života.

Nejde teda o plnokrvné postavy, ale vlastne len sexistickú fantáziu. Medzi známe Manix Pixie Dream Girl patrí napríklad postava Sam (Natalie Portman) z dramédie Precitnutie v Garden State či Claire (Kirsten Dunst) z romantického filmu Elizabethtown.

Fox Searchlight Pictures/Miramax Films
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Reagujte!
Grr Grr
22
Grr
Fuuj Fuuj
16
Fuuj
Fňuk Fňuk
10
Fňuk
Jeej Jeej
4
Jeej
Uups Uups
27
Uups
Haha Haha
14
Haha
Woow Woow
7
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Cheaty v realite: Ľudia sa podelili o múdre rady, ktoré ti uľahčia a spríjemnia život


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME