Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.7.2024
sk
Vladimír
cz
Kristýna, Tina
, Kristina, Kristen

S otravným zvonením v ušiach sa zrejme stretla väčšina ľudí. Odborne sa nazýva tinnitus, zvyčajne sa objaví úplne nečakane a človek sa ho nevie zbaviť. Niekedy môže byť jeho intenzita pomerne nízka, inokedy máme pocit, že nám kvôli nemu odpadnú uši.

Prečo sa to ale deje? Podľa portálu iDnes sa zvonenie v ušiach objavuje najčastejšie vtedy, keď sme absolvovali nejakú veľmi hlasnú udalosť (napríklad sme hlasno počúvali hudbu či boli na koncerte).

Shutterstock

Popletené bunky

Počas tejto hlasnej udalosti mohlo dôjsť k poškodeniu drobných vlákien na sluchových nervoch. Pokiaľ ich vystavíme naozaj silnému zdroju zvuku, môže to znamenať, že bunky ďalej posielajú zvukové informácie sluchovým nervovým bunkám. A to aj vtedy, ak už žiadne zvukové podnety neprichádzajú. Zvonenie v ušiach teda nemá žiadny objektívny zdroj, ide len o klamlivý efekt našich ušných buniek. Našťastie, v drvivej väčšine prípadov býva len dočasný.

Faktom ale je, že pokiaľ sa zvonenie či šumenie v ušiach opakuje pravidelne, tak môže ísť o symptóm vážnejšej choroby. V takom prípade sa odporúča navštíviť lekára, ktorý na základe vyšetrenia môže zistiť, v čom je problém. Najčastejšie ide o cievne anomálie, poruchu sluchovej trubice či poruchu funkcie temporomandibulárneho kĺbu. Rizikovým faktorom môže byť aj stres, únava, psychické vyčerpanie či prepracovanie.

Shutterstock

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.