Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 4.2.2023
sk
Veronika
cz
Jarmila

S otravným zvonením v ušiach sa zrejme stretla väčšina ľudí. Odborne sa nazýva tinnitus, zvyčajne sa objaví úplne nečakane a človek sa ho nevie zbaviť. Niekedy môže byť jeho intenzita pomerne nízka, inokedy máme pocit, že nám kvôli nemu odpadnú uši.

Prečo sa to ale deje? Podľa portálu iDnes sa zvonenie v ušiach objavuje najčastejšie vtedy, keď sme absolvovali nejakú veľmi hlasnú udalosť (napríklad sme hlasno počúvali hudbu či boli na koncerte).

Shutterstock

Popletené bunky

Počas tejto hlasnej udalosti mohlo dôjsť k poškodeniu drobných vlákien na sluchových nervoch. Pokiaľ ich vystavíme naozaj silnému zdroju zvuku, môže to znamenať, že bunky ďalej posielajú zvukové informácie sluchovým nervovým bunkám. A to aj vtedy, ak už žiadne zvukové podnety neprichádzajú. Zvonenie v ušiach teda nemá žiadny objektívny zdroj, ide len o klamlivý efekt našich ušných buniek. Našťastie, v drvivej väčšine prípadov býva len dočasný.

Faktom ale je, že pokiaľ sa zvonenie či šumenie v ušiach opakuje pravidelne, tak môže ísť o symptóm vážnejšej choroby. V takom prípade sa odporúča navštíviť lekára, ktorý na základe vyšetrenia môže zistiť, v čom je problém. Najčastejšie ide o cievne anomálie, poruchu sluchovej trubice či poruchu funkcie temporomandibulárneho kĺbu. Rizikovým faktorom môže byť aj stres, únava, psychické vyčerpanie či prepracovanie.

Shutterstock

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť