Väčšina z nás si v detstve veľmi rada kreslila. Niektorých to baví natoľko, že sa tomu venujú stále, dokonca výtvarné umenie študujú. Ak patríš medzi týchto ľudí, tak sa určite často stretávaš s otravnými poznámkami a otázkami, ktoré nám ľudia radi dávajú.
Najčastejšie takéto otázky a pripomienky prichádzajú od ľudí, ktorí sa v umení nevyznajú a nevenujú sa mu. Ľudia s rovnakým koníčkom si radšej vymieňajú vedomosti o najlepších výtvarných potrebách, prípadne o tom, kde sa dá najlacnejšie zohnať akvarelový papier.
Keď nastane situácia, že sa ťa niekto pýta úplne triviálnu otázku už asi po 150-krát v tvojom živote, väčšinou na ňu aj tak odpovieš. Predsa len chápeš, že ten človek sa v tejto oblasti nepohybuje a nemá to odkiaľ vedieť. Avšak, vie to byť poriadne otravné.
Nakreslíš ma?
Toto je úplne najčastejšia otázka na človeka, ktorý kreslí alebo maľuje. Či daného človeka nakreslíte. Tak, ako DJ nie je jukebox, my nie sme nejaké stroje, čo vypľúvajú kresby na počkanie. Hlavne, ak sa to pýtaš človeka, ktorý maľuje abstraktné obrazy. Samozrejme, najviac vynaliezaví chlapci túto otázku používajú s obmenou ako baliacu hlášku, keď sa ťa pýtajú, či ich nakreslíš nahých. Pokojne, nakreslím, ale som zvedavá, ako vydržíš stáť nahý bez pohnutia niekoľko hodín.
Odkedy takto maľuješ?
Neviem, odkedy som zobrala ceruzky a farbičky do ruky? Ty si rovnako kreslil, keď si bol malý, my si jednoducho kreslíme stále. Zväčša odmalička.
Keď ti hovoria, aby si ich nakreslil, keď maľuješ a opačne
Práve maľuješ a niekto ti povie: „Vau, to je ale krásna kresba“. Akože, človek nemusí byť Picasso, aby pochopil, že štetcami sa maľuje a ceruzkami sa kreslí. Aj steny v byte väčšinou maľuješ a nekreslíš. Ak nie si práve architekt.
To vieš nakresliť úplne všetko?
V podstate áno, ale načo by som to robila. Sú ľudia, ktorí sa venujú hyperrealizmu a maľujú obrazy nerozoznateľné od fotiek. Potom sú ľudia, ktorí kreslia komiksy. A sú aj ľudia, ktorí radi maľujú abstraktne. Čiže machule a nekonkrétne tvary. Ale väčšina z nás, hlavne ak navštevovala nejakú umeleckú školu, vie nakresliť všetko. Musí sa mu však najprv chcieť.
Koľko ti trvalo namaľovať takýto obraz?
Bože, ja neviem. Nestopujem si čas pri maľovaní obrazu. Nie je to jedno? Chceš vedieť presný čas práce aj so schnutím a prestávkami, kedy som čistila piatykrát štetce, alebo len čistý čas maľovania?
Ja by som na to nemal trpezlivosť.
To ti nik neberie. Ty máš možno trpezlivosť na niečo iné, napríklad pozretie piatich častí seriálu za sebou. Trpezlivosť je jedna z najdôležitejších elementov, ktoré každý umelec potrebuje. Ani my niekedy nemáme trpezlivosť na to, že musíme čakať, kým každá jedna vrstva uschne, preto používame na sušenie obrazov fén.
To asi stojí veľa peňazí nie?
Čo je veľa? Aj alkohol stojí veľa peňazí a cigarety, a tiež sa ťa to nepýtam pri každom pive a cigaretke, ktoré si užívaš. Áno, stojí to veľa peňazí, to si však zrazu nikto neuvedomuje, keď mu povieš cenu za jeden obraz.
A maľuješ temperkami alebo vodovkami?
Tieto výrazy, rovnako ako aj farby, sme používali naposledy na základnej. Ľudia, ktorí maľujú, zväčša používajú už trochu lepšie obmeny takýchto farieb. Napríklad akrylové alebo olejové farby. Vodovky sme už nahradili akvarelom. Sú však ľudia, ktorým aj tieto farby stále vyhovujú. Je to rôzne.
V galérii: Vieš ako sa volá tento obraz?
Máš pocit, že keď som študovala umeleckú školu, tak sa zo mňa automaticky stala encyklopédia svetového umenia s dodatkom pre súčasné umenie? Funfact: Väčšinou je to tam pod tým obrazom napísané, ako sa obraz volá.
To ťa naučili v tej škole takto maľovať/kresliť?
Hej jasné, učiteľ si sadol za mňa ako v Duchovi a viedol moju ruku pri každom jednom kreslení. Ak si predstavuješ, že na umeleckých školách sa nič iné nerobí, len sa od rána do večera kreslia nahí ľudia, tak si na omyle. Áno, pomáhajú nám zlepšovať sa v kreslení, ale stále je to najviac na nás, na našom skúšaní, precvičovaní a neustálom tvorení.
Čo znamená tento fľak a tvojom obraze?
Kamoško, vieš vlastne, čo je podstata umenia? Možno je výtvarné umenie ťažšie pochopiteľné, lebo zaň nehovoria slová, ako napríklad texty v pesničkách. Ale ani taký Čajkovskij tých slov vo svojej hudbe veľa nemal a dokázal tým vyjadriť nejakú emóciu. Ten fľak znamená to, čo v ňom vidíš ty. Väčšinou umelci tvoria pre vyjadrenie nejakých emócií, ktoré majú v sebe.
To si naozaj namaľoval/a ty?
Si na mojom instagramovom profile, poznáš ma osobne. Máš pocit, že ma baví sťahovať obrázky z internetu a dávať si k nim popisy, že sa trochu môj štýl maľby teraz mení? Aha, navyše, ten podpis na spodku obrazu za nič nehovorí. To tam mohol dať hocikto.
Vedel by si ma naučiť takto kresliť?
Jasné, ale postav sa do radu. Terminál nemám, dá sa platiť iba v hotovosti. Aj my sme sa väčšinu tých vecí naučili sami. Hlavne to je otázka času, nemôžeš si myslieť, že ti ukážem základy a ty za dve hodinky nakreslíš technicky dokonalý, hyperrealistický portrét. Aj nám to chvíľu trvalo, kým sme sa dostali tam, kde sme teraz. A neustále makáme na tom, aby sme sa zlepšili.
Zaujímavé farbičky, s nimi sa dá asi namaľovať všetko
Jasnéé, kúpim si čarovné pastelky vo výtvarných potrebách, ktoré majú tajný vchod a dostanú sa do nich len vyvolení a ono sa to vlastne ani nie kreslí, ale maľuje samo.
Titulná fotka: Joshua Ness, Unsplash