Kameňom úrazu väčšiny medziľudských vzťahov, nielen partnerských, ale aj priateľských, je komunikácia. Najčastejšie sa zvykne dopĺňať prívlastkom zložitá a, ako všetci vieme, nie vždy je tvorená len slovami a verbálnym prejavom. Veľa informácií totiž komunikujeme neverebálne.
Spôsobom nonverbálnej komunikácie je reč tela. Tá nám vie napovedať naozaj veľa, napríklad, či nás má niekto rád, alebo práve naopak. Ak sa často stretávaš s tým, že máš pocit, že niekto nie je nadšený z tvojej prítomnosti, môže byť pre teba užitočné rozlíšiť rôzne signály, ktoré ti jeho reč tela poskytuje.
Zvýšená vzdialenosť
Jedným z prvých znakov, ktoré by ťa mohli upozorniť, že niekto nemá záujem o tvoju prítomnosť, je jeho fyzická vzdialenosť. Ľudia, ktorí si chcú udržať vnútorný odstup, sa môžu od teba automaticky aj fyzicky vzdialiť. Ak máš pocit, že tvoji kolegovia, priatelia alebo známi sa ti vyhýbajú alebo stoja vo väčšej vzdialenosti, môže to byť znakom toho, že sa s tebou necítia veľmi pohodlne.
Zívanie
Zívanie je príznakom nudy. Či už sa človek nudí v škole, pri pozeraní filmu alebo pri rozhovore s niekým, zívanie je jednoznačným signálom, že daného človeka táto aktivita nebaví. Takže, ak sa s niekým rozprávaš a ten človek vyzerá unavene a zíva, pravdepodobne je rozptýlený, nezainteresovaný alebo mu jednoducho lezieš na nervy.
Zatvorená telesná pozícia
Ľudia, ktorí cítia, že ich niekto otravuje, môžu zaujať uzavretú telesnú pozíciu. To znamená, že sa môžu skloniť, skrčiť ramená alebo krížiť ruky. Tieto gestá môžu signalizovať, že majú voči tebe obranný postoj Okrem toho tiež platí, že ak má niekto telo alebo chodidlá otočené smerom od teba, chce konverzáciu ukončiť.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane