Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.11.2024
sk
cz
Památka zesnulých
Zdroj: ©Shutterstock

Overthinking: Kto má tendenciu nadmerne premýšľať a ako tomu predchádzať?

Overthinking je "choroba" dnešnej doby. Ako mu predísť, keď sa kvôli nemu nemôžeš ani sústrediť?

Keď nemôžeš spávať ani sa sústrediť, lebo nevieš zastaviť tok myšlienok. Tento myšlienkový vzorec má mnoho mien, ale spája ich jedno – nadmerné premýšľanie.

Overthinking je „choroba“ dnešnej doby – výskum naznačuje, že 73 % ľudí vo veku 25 až 35 rokov chronicky premýšľa, vo veku 45 až 55 rokov je to až 52 % ľudí.

Nadmerné myslenie je definované ako opakujúce sa a neproduktívne myšlienkové vzorce. Je to zvyčajne nepríjemná skúsenosť v mysli, pri ktorej človek premýšľa nad daným problémom znova a znova, avšak často nikam nevedie.

Podľa licencovanej terapeutky Kimberly Martin má nadmerné premýšľanie mnoho podôb:

  • ruminácia – opakujúce sa myslenie a ponáranie sa do negatívnych myšlienok
  • hypervigilancia – neustále vyhodnocovanie potenciálneho nebezpečenstva
  • katastrofizácia – predpoklad, že sa stane najhoršie

Nadmerné premýšľanie má vysvetlenie už v histórii, pretože už naši predkovia sa učili, ako identifikovať hrozbu a predvídať nebezpečenstvo. Ide o mechanizmus prežitia, ktorý bol pre našich predkov skutočne užitočný. V modernom svete už nemáme rovnaké nebezpečenstvá ako pred tisíckami rokov, no naše mozgy však stále fungujú rovnakými spôsobmi.

Prečo toľko premýšľaš?

overthinking, nadmerné premýšľanie, stres
Shutterstock

Emócie

Je bežné nadmerne premýšľať nad vecami, ku ktorým máme silné emócie. Medzi pocity, ktoré spôsobujú nadmerné emócie, patria napríklad nervozita, stres, smútok a vzrušenie. Môžu byť tiež súčasťou traumy.

Sú to bežné emócie, takže v tomto prípade je to bežná reakcia na určité typy životných skúseností. Prehnané premýšľanie sa však stáva problémom duševného zdravia, keď už je nezvládnuteľné a spôsobuje nežiaduce narušenie každodenného života.

John George Haigh bohatí sérioví vrahovia

Odporúčame prečítať:

Zbohatli vďaka vraždám a médiám. Toto je 8 najbohatších sériových vrahov histórie

Práca

Určité druhy povolaní môžu byť tiež spúšťačom nadmerného premýšľania. Ak máš problém vypnúť hlavu po práci a neustále nad ňou premýšľaš, dávaj si pozor. Môže to viesť až k chronickému nadmernému mysleniu.

Niektorí ľudia môžu byť náchylní k nadmernému premýšľaniu viac

Konkrétnym typom osobnosti, ktorý môže byť náchylný k nadmernému premýšľaniu, sú inteligentní ľudia.

overthinking, nadmerné premýšľanie, stres
Shutterstock

Ďalej je nadmerné myslenie spojené s perfekcionizmom. Sú to notoricky známi nadmerne premýšľajúci ľudia. Často to v živote dotiahli ďaleko, pretože majú tendenciu plánovať, dosahovať úspechy a pracovať v odvetviach služieb, ako je ošetrovateľstvo, vzdelávanie a iné práce súvisiace so starostlivosťou. Súčasťou ich práce je tendencia premýšľať nad tým, čo je užitočné alebo potrebné.

Kroky, ako zabrániť nadmernému mysleniu

1. Prijmi svoje myšlienky

Myslenie je obojstranná cesta. Mozog nám síce môže ponúkať množstvo myšlienok, no je len na nás, či ich prijmeme. Nemusíš považovať každú myšlienku, ktorá sa ti v hlave objaví, za pravdu. Presvedč sa skôr o tom, ako to naozaj je, namiesto toho, aby si si vymýšľal v hlave pravdepodobné scenáre.

2. Nájdi si nové zvyky a aktivity

Zisti, v akom čase najviac premýšľaš. Ak je to večer pred spaním, nájdi si vtedy inú aktivitu, napríklad čítanie knihy. Ak je to po práci, pozri si seriál alebo sa choď prejsť. Vyhľadávaj aktivity, ktoré ťa na určitý čas zamestnajú.

Odporúčame prečítať:

Dušan z Love Islandu o šou: Terezu takúto nepoznám, s odstupom času si to viem predstaviť s Gábi (ROZHOVOR)

3. Zapisuj si denník

Zapisovanie do denníka je užitočný spôsob, ako dostať svoje myšlienky z hlavy, aby ťa toľko nezahlcovali. Píš aj o negatívnych skúsenostiach. Tým, že svoje myšlienky odovzdáš na papier, ich utíšiš v hlave.

Môžeš si tiež napísať zoznam úloh. Vytvorenie zoznamu alebo plánu je viac zamerané na akciu a môže to trochu upokojiť aj náš premýšľajúci mozog.

overthinking, nadmerné premýšľanie, stres
Shutterstock

4. Pohyb a relaxácia

Snaž sa oddychovať. Môže to byť činnosť ako napríklad umývanie riadu či upratovanie. Zapni si k tomu hudbu, ktorá ti pomôže utíšiť myšlienky ešte viac. Zamestnať sa môžeš aj návštevou fitka alebo tréningom boxu.

5. Choď do prírody

Čerstvý vzduch môže urobiť tvojej mysli veľa dobrého. Štúdie ukazujú, že 90-minútová prechádzka v prostredí plnom prírody môže znížiť náklonnosť človeka k nadmernému premýšľaniu. Pohyb v prírode môže u niektorých ľudí potlačiť negatívne myšlienky.

overthinking, nadmerné premýšľanie, stres
Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.