Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie

V spoločnosti existujú určité nepísané pravidlá, ktoré keď všetci dodržiavame, tak sa nám na svete krajšie žije. Avšak, nie každý ich úplne ovláda, čo potom spôsobuje menšie vnútorné nervové výbuchy viacerých z nás. 

Základné pravidlá etikety by mal poznať každý. Ak máš pocit, že máš nejaké medzery, tak je ten pravý čas si ich doplniť. Môžeš s nimi najbližšie ohurovať svoju budúcu priateľku, určite to zaberie.

Ako sa správať na ulici

Jedno zo základných pravidiel, ktoré, žiaľ, stále veľa ľudí neovláda je, že sa chodí vždy po pravej strane chodníka. Tým pádom ťa môžu ostatní okoloidúci jednoducho predbehnúť bez toho, aby s tým mali nejaký problém.

Etiketa tiež hovorí, že po chodníku môžu prechádzať maximálne dvaja až traja ľudia pri sebe, v prípade, že nikomu neprekážajú v ceste. V prípade skupiny je fajn, ak sa počas rušnej premávky za seba zaradíte, samozrejme, to neplatí o 3 ráno, keď sú ulice prázdne.

Vladimir Kudinov, Unsplash

V prípade, že si ten, ktorý etiketu ovláda, ale máš pred sebou na chodníku hlúčik ľudí, ktorých by si rád obišiel, tak namiesto šomrania, môžeš použiť čarovnú formulku: „S dovolením, prosím“. Je to jednoduchšie ako v sebe dusiť pasívnu agresiu. Tí ľudia sa zväčša uvedomia.

Muž by mal kráčať po ženinej ľavici

Aj na toto existujú pravidlá a majú dokonca korene v histórii. Žena by mala ísť mužovi po pravej strane, a to z dôvodu, aby mal muž voľnú pravú ruku, keďže pravidlo pochádza z obdobia, keď sa tasili zbrane pravou rukou. Muž preto potreboval mať ženu po svojej pravici, aby ju vedel ochrániť. Neplatí to však v prípade, že je žena tvoja manželka. Vtedy by mala kráčať po tvojej ľavici.

Na ulici dávaj hlavne pozor

V novodobej etikete by malo byť určite zahrnuté aj pravidlo, že by ľudia nemali pozerať do mobilov. Určite sa už aj tebe stalo, že do teba skoro niekto narazil, lebo nevenoval pozornosť ulici, ale mobilu.

https://www.youtube.com/watch?v=nYgTM1pPjKQ&frags=pl%2Cwn

Pravidlá správania sa pri stole

Aj stolovanie má svoje pravidlá. Určite sa nemusíš trápiť tak veľmi, ako sa trápila Mia vo filme Denník princeznej. Avšak existuje niekoľko pravidiel, ktoré by mal každý ovládať. Pri jedení by si sa napríklad nemal nakláňať k vidličke či lyžici.

Aby sa ťa čašníci v reštaurácii nemuseli pýtať, či ešte ješ alebo si už dojedol, existuje na to skvelé pravidlo. V prípade, že si chceš dať prestávku v jedení, tak príbor položíš šikmo smerom od seba. Ak si už jedlo dojedol, tak príbor položíš na tanier v spoločnom smere. V prípade, že necháš príbor na tanieri prekrížený, znamená to, že ti nechutilo.

Pri jedle by si sa nemal podopierať lakťami o stôl. Ruky si môžeš oprieť o stôl zápästím.

Ako by si mal prijímať dary a komplimenty

Aj pri takomto niečom existujú pravidlá správania, ktoré by si mal dodržiavať. Tak napríklad, ak dostaneš nejaký dar, podľa etikety by si ho mal rozbaliť a neodkladať na bok. Môžeš sa prípadne opýtať, či chce človek, ktorý ťa obdaroval, aby si si darček odbalil. Rovnako je to aj s kvetmi. Ak žena dostane kyticu, nemala by ju len tak niekam položiť, ale mala by ju umiestniť hneď do vázy.

Keď ti niekto povie kompliment, tak by si mal slušne poďakovať bez akýchkoľvek okolkov

Je neslušné hovoriť reči typu: „To hovoríš len tak“, prípadne „Nie, veď som tučná, pozri.“

giphy.com (https://giphy.com/gifs/sticker-osjgQPWRx3cac)

Kto sa predstavuje komu skôr?

Vždy treba predstaviť muža žene, mladšieho staršiemu, postavením nižšieho vyššiemu, a len podstatne mladšiu ženu podstatne staršiemu alebo významnému mužovi. Pri predstavovaní je potrebné vždy vstať. Väčšina ľudí pozná ten zázračný moment, keď sa ti niekto predstavuje, a ty v momente netušíš, ako sa volá. Podľa etikety nie je neslušné opýtať sa na meno znova.

Kto navrhuje tykanie?

Tykanie by podľa etikety mal navrhnúť starší mladšiemu alebo nižšie postavenému. Nemal by tykanie navrhovať mladší človek staršiemu.

Pár bodiek na záver:

• V prípade, že si niekto v kolektíve kýchne, nemusí sa mu hovoriť „Nazdravie“, ruší to totiž potom celý kolektív
• Keď s niekým dotelefonuješ, mal by si povedať dopočutia a nie dovidenia, keďže sa nevidíte
• Pri vychádzaní z dverí je slušné podržať otvorené dvere človeku, ktorý ide za tebou
• Podávanie ruky by malo byť iba jemným stiskom, rukou sa nemá vôbec triasť, tiež je veľmi neúctivé len otrčiť koniec ruky

giphy.com (https://giphy.com/gifs/pound-bnmRCnNNOlAuk)

Titulná fotka: Christopher Jolly, Unsplash


Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.