Ožíva posledné neobývané mesto po jadrovej katastrofe vo Fukušime

Futaba, ktorej asi 5600 obyvateľov bolo nútených odísť kvôli obavám z radiácie, bola poslednou opustenou obcou v prefektúre Fukušima.


Piati obyvatelia posledného neobývaného mesta neďaleko jadrovej elektrárne Fukušima sa vo štvrtok – prvýkrát od katastrofy v roku 2011 – vrátili do svojich domovov, kde už odteraz môžu bývať a žiť.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Ako uviedla agentúra AFP, po rozsiahlej dekontaminácii boli mnohé oblasti okolo elektrárne na severovýchode Japonska vyhlásené za bezpečné. Tento región pred viac ako desiatimi rokmi zasiahlo obrovské zemetrasenie a vlny cunami, ktoré spôsobili haváriu v elektrárni Fukušima Daiči.

Futaba, ktorej asi 5600 obyvateľov bolo nútených odísť kvôli obavám z radiácie, bola poslednou opustenou obcou v prefektúre Fukušima. V malej časti mesta boli vlani v marci zrušené obmedzenia na návrat pôvodných obyvateľov a vláda sa koncom tohto roka chystá zrušiť uzáveru i na väčšom území.

Profimedia

Miestny predstaviteľ pre agentúru AFP povedal, že na skúšku sa do Futaby vracia žiť päť ľudí zo štyroch domácností, ktorí sú prvými z iba 15 obyvateľov, ktorí sa zapojili do vládneho programu zameraného na trvalý návrat ľudí do mestečka. Táto skupina obyvateľov už do Futaby zavítala, aby sa oboznámila so situáciou, ale od štvrtka tam budú aj nocovať, spresnila AFP. Zemetrasenie s magnitúdou 9,0 a cunami, ktoré tento región zasiahli 11. marca 2011, si vyžiadali viac ako 18.400 obetí a nezvestných.

Japonská vláda spustila po jadrovej katastrofe rozsiahly dekontaminačný program, pričom – okrem iných metód na odstránenie žiarenia – v zamorených lokalitách doslova zoškrabávala vrstvy ornice. Po dekontaminácii sa vyhlasujú dané oblasti za bezpečné, aby sa ich obyvatelia mohli vrátiť. Zákaz vstupu do minulého roku platil len pre 2,4 percenta územia oblasti. Niektorí evakuovaní sa však zdráhajú vrátiť aj po zrušení opatrení, pretože sa obávajú pretrvávajúcej radiácie alebo sa už medzitým presťahovali inam.


Tagy:
Sledujte nás na Google Správy
Nenechajte si ujsť žiadne dôležité novinky.
Sledovať
Po otvorení kliknite na hviezdičku Sledovať
REKLAMA
Mário Budinský
Absolvent grafického dizajnu na UAT v Bratislave a marketingovej komunikácie na UCM v Trnave, ktorý sa už viac ako 10 rokov profesionálne venuje analýze internetových trendov, digitálnemu storytellingu a monitoringu popkultúry. Patrí k priekopníkom domácej internetovej scény, pričom meme tvorbe sa denne venuje už vyše 20 rokov. Ako autor desiatok tisícov satirických príspevkov aktívne formuje slovenský digitálny folklór, pričom jeho vizuálny obsah opakovane vyvolal celonárodné spoločenské debaty. V redakcii EMEFKA sa špecializuje na včasné zachytenie online bizáru, bulvárnych fenoménov a transformáciu komplexných trendov do virálneho obsahu.
Najčítanejšie
Podobné
REKLAMA