Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 31.1.2023
sk
Emil
cz
Marika

Pravdepodobne ste už počuli o filme Call Me by Your Name z roku 2017, ktorý zožal množstvo úspechov a ocenení, mimo iného aj Oscara za najlepší scenár a vyše desať ďalších cien. V hlavných úlohách si zahrali Armie Hammer a Timothée Chalamet. Timothée si tiež na účet pripísal niekoľko ocenení za jeho herecký výkon a jeho popularita odvtedy výrazne stúpla.

Nápad na tento príbeh sa však nezrodil v hlave filmárov, ale pochádza od autora Andrého Acimana, ktorý predstavil tento príbeh v knižnej podobe už v roku 2007. U nás vyšla kniha pod názvom Daj mi tvoje meno vo vydavateľstve Slovart v roku 2018 len chvíľu po uvedení filmu a medzi čitateľmi zožala veľký úspech.

O čom je tento príbeh?

Elio má sedemnásť a jazyk vášne pozná najmä z kníh a hudby. Vie, čo znamená túžiť, napriek tomu náhle čelí intenzite pocitov, na ktorú ho nemohlo nič pripraviť. Letný hosť jeho rodičov, 24-ročný spisovateľ Oliver, ho rozčuľuje, mätie, priťahuje, opantáva, fascinuje i znepokojuje.

Na slnečnej talianskej Riviére sa začína odvíjať príbeh hľadania intimity, ktorá dokáže spojiť dve bytosti tak, že viac nezáleží na tom, kde sa končí jedna a začína druhá. Môže vás niekoľkotýždňový vzťah poznačiť na celý život? Oceňovaný autor André Aciman týmto dielom vyjadril úprimnú, nesentimentálnu poctu ľudskej vášni, podanú krásnym poetickým jazykom.

https://www.instagram.com/p/BfXk0PPDE4U/

Ako si s tým poradil film?

Filmové adaptácie známych kníh sú často sklamaním, pretože, povedzme si úprimne, milovníci kníh NIKDY nie sú úplne spokojní s tým, ako ich obľúbená kniha vyzerá na filmovom plátne. Buď v nich chýba nejaká epická scéna, ktorá bola v knihe priam dychvyrážajúca, alebo sa režisér rozhodol obsadiť ako postavy hercov, ktorí vôbec nezodpovedajú popisu v knihe.

To však nie je prípad tejto adaptácie. Dovolíme si povedať, že tvorcovia tohto filmu si naozaj dali záležať a vytvorili skvelú vyše dvojhodinovú snímku, ktorá obsahuje všetko, čo má mať.

Výborne zachytili atmosféru, ktorá bola rovnako silná aj v knihe a to najmä dlhými zábermi, ktoré pôsobia umeleckým a estetickým dojmom. Nemôžeme zabudnúť ani na skvelý soundtrack a už spomínané vynikajúce herecké výkony, ktoré dodali celému filmu iskru.

V čom sú najlepšie knižky?

Akokoľvek je film podarený, knižné spracovanie toho vždy obsahuje o niečo viac a v tomto prípade to platí dvojnásobne. Nedávno totiž vo vydavateľstve Slovart vyšlo pokračovanie s názvom Nájdi si ma, ktoré na televíznej obrazovke neuvidíte. Okrem toho dostala prvá kniha novú obálku, aby spolu pekne ladili a aby si tento skvelý príbeh mohli prečítať aj tí, ktorí nestihli prvé vydanie.

Tess Slašťanová / EMEFKA

Ak ešte stále váhate, tu je niekoľko dôvodov, prečo sa tieto knihy oplatí čítať:

Atmosféra

Vďaka tomuto príbehu na sto percent zatúžite po letnej dovolenke niekde na talianskom vidieku. Autor totiž dokáže perfektne zachytiť atmosféru pokojného malého mestečka pri mori uprostred leta. Každý detail budete mať priamo pred očami – či už páliace slnko, zvuk vĺn trieštiacich sa o pobrežie, všadeprítomné cvrlikanie cikád alebo vôňu rozmarínu a prezretých marhúľ. Autentickosť tohto prostredia ešte dotvára používanie talianskych slovíčok a fráz v prehovoroch postáv, ktoré sa tam skvele hodia.

V druhej časti sa zase ocitnete v dokonalom mestskom prostredí plnom rušných kaviarní, turistov tlačiacich sa v úzkych uličkách, dusných hotelových izieb a nočných prechádzok po promenádach.

Psychológia postáv

Zabudnite na nevýrazné postavičky, ktorých mená si nebudete pamätať po pár stranách. Aciman dáva svojim postavám niečo, čo ich robí nezabudnuteľnými a čo dokáže čitateľa až fascinovať. Najviac to vidno pri sledovaní myšlienok postáv.

Elio napríklad svoje okolie skúma do najmenších detailov. Keď sa rozpráva s Oliverom, okrem jeho slov si všíma aj každé jeho gesto, výraz a zmenu intonácie. Analyzuje každý jeho pohyb a v jeho slovách vždy hľadá skryté významy a metafory.

Je jasné, že to zdedil po svojom otcovi, o čom sa môžete presvedčiť v pokračovaní Nájdi si ma. To sa zameriava na Eliovho otca Samuela, niekoľko rokov po udalostiach z prvej knihy. Samuel je Eliovi veľmi podobný, tiež skúma ostatných ľudí a odhaduje ich reakcie. Zaujímavé bolo sledovať aj to, ako sa postavy za ten čas zmenili a ako sa zmenil ich pohľad na udalosti, ktoré sa odohrali pred rokmi.

Tess Slašťanová / EMEFKA

Jedinečný štýl písania

Je jasné, že keď sú postavy veľmi komplikované, ani štýl rozprávania nebude jednoduchý. Dokonale sa prispôsobil myšlienkam postáv, a tak nečakajte žiadne holé vety a jednoslovné opisy.

Pripravte sa na dlhé rozvité vety plné metafor, často prerušované inými myšlienkami, ktoré akoby kopírovali spôsob ľudského myslenia – ako nás jeden vnem dokáže odpútať od toho, na čo práve myslíme a ako nám myšlienky utekajú kade-tade.

Elia, Olivera a Samuela navyše spája záľuba vo filozofii, a tak často vedú dlhé rozhovory o filozofoch a otázkach o svete, živote a láske, čomu autor venoval dlhé pasáže. Realistické opisy prostredia sa miešali s predstavami postáv a celé to tvorilo zaujímavú mozaiku vnemov, pocitov a emócií. Pri tejto knihe sa rozhodne nebudete nudiť.

Tess Slašťanová / EMEFKA

Takže, ak ešte stále váhate, či si po tom, ako ste už videli film, máte prečítať aj knihu, odpoveď je určite ÁNO! Rovnako to platí aj pre tých, ktorí sa ešte nevrhli na druhú časť – postavy z tohto príbehu majú aj po niekoľkých rokoch stále čo ponúknuť 🙂


Ako hodnotíš tento článok?

Terézia Slašťanová
Mojou najväčšou vášňou sú knihy a práve tie sú inšpiráciou pre moje články na EMEFKA. Najradšej si vychutnávam klasiku, fantasy a dystopické príbehy. Dávam prednosť čaju pred kávou, psom pred mačkami a večer ma pravdepodobne nájdete v posteli s notebookom pozerať seriály.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť