Nedeľa 2.10.2022
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

Páčil sa ti seriál Squid Game? Týchto 10 podobne ladených filmov by si si nemal nechať ujsť

Bojuj, inak budeš vyradený. Kvalitných filmov podobných hitu Squid Game máme hneď niekoľko.


Aj ty si podľahol napínavosti a drsnosti kórejského seriálového hitu Squid Game? Nečudujeme sa. Pokiaľ si už seriál dopozeral a stále nemáš dosť, iste ťa poteší, že podobne ladených snímok existuje viac než dosť.

V tomto článku sme pre teba vybrali 10 z nich. Aj v nich nájdeš smrtiace úlohy, pasce, psychologický tlak a hrdinov, ktorí si musia zvoliť zo zlej či ešte horšej možnosti, ak chcú sami prežiť.

1. Battle Royale

Kultový japonský triler Battle Royale natočil Kindži Fukasaku. Príbeh sa odohráva vo svete, v ktorom došlo k celonárodnému kolapsu a kde sa vzdelávací systém zrútil. Vláda preto prišla s riešením – zákonom Battle Royale. Každý rok vyberie jednu triedu, ktorej členovia sa musia zúčastniť bojov na život a na smrť.

Snímka svojho času vzbudila silné kontroverzie, dnes ale právom patrí medzi klasiky. Je to drsné, brutálne a nerobí to kompromisy. A ešte aj dnes dokáže nepripravených divákov solídne šokovať. V roku 2003 vznikla aj dvojka, tá ale už nedopadla príliš slávne.

2. Kocka

Kocka od Vincenza Nataliho patrí k ďalším overeným hororovým klasikám. Tentokrát je v centre šesť neznámych ľudí, ktorí sa prebudia v podivnom bludisku zloženom z miestností v tvare kocky. Účastníci sa nepoznajú, ale musia sa naučiť ťahať za jeden povraz a pokúsiť sa prežiť.

V niektorých miestnostiach sa totiž nachádzajú smrtiace pasce. Ako ich ale odhaliť? Film sa môže pochváliť výborným nápadom, stiesnenou atmosférou a, samozrejme, drsnými pascami. Zároveň ponúka aj istú dávku tajomnosti a nejednoznačnosti. Skvelá práca! Film dostal aj dve pokračovania a japonský remake, tie ale nevzbudili príliš veľký záujem.

Mohlo by ťa zaujímať:

Detské hry sa menia na brutálny boj o život. Seriál Squid Game je na Netflixe obrovským hitom

3. The Belko Experiment

Horor The Belko Experiment natočil Greg McLean (podľa scenára Jamesa Gunna). Príbeh sa odohráva v budove spoločnosti Belko. Bežný pracovný deň zamestnancov je prerušený hlasom z interkomu, ktorý im oznámi, že sa práve stali účastníkmi v smrtiacej hre. Ak chcú prežiť, musia do tridsiatich minút spomedzi seba vybrať dvoch ľudí a zabiť ich.

Ak tak neurobia, čip, ktorý si nechali implantovať do hlavy pri nástupe do firmy, exploduje. Hra začína! The Belko Experiment je s prehľadom natočená napínavá jazda, ktorá sa brutality rozhodne nebojí. Je pravdou, že celý námet sa dal vyťažiť aj viac, ale ako solídne drsná jednohubka McLeanova snímka bez problémov obstojí.

https://www.youtube.com/watch?v=AJ0x3OS4ML0

4. Would You Rather

Zaujímavým hororom je aj Would You Rather od Davida Guya Levyho. Hlavnou hrdinkou je mladá Iris (Brittany Snow), ktorej brat je vážne chorý a potrebuje transplantáciu. Pomocnú ruku jej podá tajomný pán Lambrick (Jeffrey Combs), ktorý ju pozve na dobrú večeru, kde si musí spolu s ďalšími účastníkmi zahrať jednoduchú hru „Čo by ste radšej?“ (Would You Rather?)

V praxi to znamená, že si musí vybrať medzi možnosťou A či B, pričom asi netreba zdôrazňovať, že obe sú poriadne brutálne. Would You Rather sa nespolieha na brutalitu, ale skôr na napätie a psychický tlak, ktorý dokáže majstrovsky stupňovať. Solídna záležitosť.

5. Metóda

Španielska trilerová dráma Metóda, pod ktorou je podpísaný Marcelo Piñeyro, sa z filmov v tomto rebríčku trochu vymyká. Jej účastníci síce tiež hrajú veľmi svojskú hru, ale v tomto prípade im nepôjde o život. Príbeh sa točí okolo siedmich ľudí, ktorí sa uchádzajú o miesto v nadnárodnej spoločnosti. Výberové konanie sa však bude riadiť podľa takzvanej Gronholmovej metódy, ktorá dá účastníkom poriadne zabrať a odhalí ich skutočné charaktery.

Možno na teba Metóda podľa popisu pôsobí skôr nudne, ale nenechaj sa zmiasť. Ide o výborne napísaný triler s perfektne prekreslenými postavami. Dá sa povedať, že si ho užijú najmä milovníci filmov, ktoré stoja na psychológii a inteligentnom scenári.

6. Saw: Hra o prežitie

Triler Saw: Hra o prežitie od Jamesa Wana asi netreba príliš predstavovať. Dnes už kultová snímka rozpráva o Adamovi (Leigh Whannell) a Lawrencovi (Cary Elwes), ktorí sa preberú v špinavej miestnosti. Veľmi rýchlo zistia, že ich sem uniesol sériový vrah Jigsaw, ktorý so svojimi obeťami hrá sadistické hry. Hry, v ktorých musí jeden z nich zomrieť.

Saw je dodnes funkčná a intenzívna záležitosť, ktorá má výbornú „špinavú“ atmosféru, na mainstreamový film relatívne vysokú brutálnosť a výborný záverečný twist. Na film sa pokúsilo nadviazať veľké množstvo pokračovaní, ale kvalít originálu nedosiahlo ani jedno z nich.

7. Exam

Slušným trilerom je aj britská snímka Exam od Stuarta Hazeldina. Osem ľudí prichádza na pohovor do spoločnosti DATAPREV. Ten pozostáva z na prvý pohľad jednoduchého testu. Účastníci musia v časovom limite 80 minút zodpovedať otázku na papieri pred sebou. Lenže tí s prekvapením zisťujú, že papier žiadnu otázku neobsahuje. Čo teraz?

Je pravdou, že pokiaľ si niekoľko podobne ladených filmov videl, Exam ťa asi príliš neprekvapí. Stále však ide o svižnú trilerovú prácu, v ktorej funguje napätie a scenár tiež nie je na zahodenie. Takže za skúšku rozhodne stojí.

8. Escape Room

Triler Escape Room natočil Adam Robitel. V jeho centre sa nachádza šesť ľudí, ktorí sa rozhodnú zúčastniť nebezpečnej hry. Ich úlohou je nájsť cestu z takzvaných „útekových miestností“. Ak sa im to nepodarí, zomrú. Námet je jasný a jednoduchý, pravidlá tiež, takže smrtiaca hra môže začať!

Robitel natočil slušnú žánrovku, ktorej nechýbajú nápady, napätie ani prekvapivo dobre napísané postavy. Takže za nás palec hore. Snímka sa tento rok dočkala aj pokračovania s podtitulom Niet úniku, ktoré bolo síce slabšie, ale hanbu originálu určite neurobilo.

9. The Platform

Hororový triler The Platform natočil Galder Gaztelu-Urrutia a minulý rok sa na Netflixe stal obrovským hitom. Príbeh sa odohráva v podivnom vertikálnom väzení. Na každé podlažie sa každý deň spúšťa veľká plošina s jedlom. Väzni na prvých podlažiach sa tak najedia do sýtosti, ale na tých dole neostane skoro nič. Hlavný hrdina Goreng (Ivan Massagué) sa však tomuto systému rozhodne vzoprieť.

Snímka zaujme nielen originálnym nápadom, ale aj suverénnym prevedením, výbornou atmosférou a kvalitnými hercami. Záver možno mnohých nahnevá, ale zmysel rozhodne dáva. Jeho významu sme sa na EMEFKA venovali v článku o nejasných filmových koncoch.

Mohlo by ťa zaujímať:

Čo to malo znamenať? Vysvetlenie 5 filmov, ktoré si (možno) nepochopil správne

10. Meander

Nenápadný francúzsky horor Meander natočil Mathieu Turi. Hlavnou hrdinkou je mladá Lisa (Gaia Weiss), ktorá sa preberie v podivnom klaustrofobickom bludisku. Cesta vedie len cez sieť stiesnených chodieb. Ako sa ale vyhnúť smrtiacim pasciam? A prečo sa do tohto hrozného bludiska vôbec dostala?

Meander využíva nápad, ktorý sme videli inde (napr. Kocka), ale nevadí to, pretože ide o veľmi dobre zrežírovaný a napínavý kúsok. Vďaka rozumne zvolenej stopáži (90 minút) navyše ani na sekundu nenudí. Fajn.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť