Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 18.1.2025
sk
Bohdana
cz
Vladislav, Vladislava

Paľo Habera je pod paľbou kritiky. Po koncerte sa do neho pustil Gyimesi

Bývalý slovenský poslanec sa obul aj do jednej legendárnej slovenskej herečky.


Veľkolepý koncert sa odohral minulý štvrtok (12. 12.) po tom, ako sa približne 5-tisíc ľudí vybralo demonštrovať do ulíc proti ministerke Šimkovičovej a jej krokom. Organizátori platformy Otvorená kultúra na proteste opäť žiadali jej odvolanie a chcú, aby z funkcie odišiel aj šéf služobného úradu rezortu Lukáš Machala. Na koncerte, ktorý zavŕšil pochod naprieč Bratislavou, vystúpil aj Paľo Habera. Ako informuje web Pluska, tentokrát sa do neho pustil bývalý slovenský poslanec György Gyimesi.

Okrem Paľa Haberu sa na pódiu objavili aj ďalšie známe tváre. Rečníci, herci, speváci. Najviac ale vyčnieval už spomenutý Paľo Habera. On sa stal najväčšou hviezdou celého podujatia a organizátorom to prišlo aj vhod, keďže sa stal magnetom pre médiá. Jeho príhovor a následné komentáre však vyvolali aj odozvu.

Nie som veľmi spevák, ktorý chodí po námestiach, ale v tejto chvíli cítim, že byť tu je veľmi dôležité. Kultúra a vzdelanosť sú vizitkou národa. Samozrejme, tieto dva atribúty ovplyvňujú akékoľvek oblasti nášho života. Pokiaľ nefunguje vzdelanosť, nemôže fungovať nič iné, a len čo začnú do kultúry hovoriť ľudia a budú sa ju snažiť usmerniť podľa svojich chúťok a divných vecí, s ktorými sa ráno zobudia, tak to nemôže fungovať a národ má problém. My ako národ máme v tejto chvíli dosť veľký problém,“ vyhlásil z pódia v bratislavskom centre Habera.

Nechceme sa predsa vracať v minulosti, nechcem, aby mi niekto zakazoval dlhé vlasy,“ dodal ešte spevák. Návštevníci koncertu boli z jeho slov nadšení.

Paľo Habera svojimi vyjadreniami rozbúril politické vody

Nie je to ale celé Slovensko, ktoré si jeho vstup do kultúrneho nepokoja užilo. Machala aj Šimkovičová boli totižto zvolení na základe normálnych demokratických postupov. Budúci vládni politici sa vždy dohodnú na tom, ktorému partnerovi v práve formujúcej sa vláde čo pripadne, akú funkciu si vezme na svoje plecia. Voľby sú teda určujúce a ani výsledky tých vlaňajších doteraz žiadny súd nespochybnil ani nezrušil.

Na Slovensku sa teda nachádza kopa ľudí, ktorí stoja za Šimkovičovou aj Machalom. Aj preto sa stáva, že keď sa verejne známy človek prihlási na takýto typ podujatia, môže to byť vysoko rizikové rozhodnutie. Akákoľvek politická angažovanosť sa mu môže veľmi rýchlo vypomstiť.

Profimedia

„Jeden kabát mám už niekoľko zím, proti vetru stále chodievam s ním. Má pár dier, mám ho však rád, nemusel som ho prevracať,“ spieval na veľkú radosť protivládneho publika aj na proteste minulý štvrtok pred demonštrantmi Habera. Ide o veľký hit skupiny Team z roku 1989, pesnička má názov Jeden kabát, jedna koža, jedna tvár.

Návštevníci protestu boli znova nadšení. Zároveň je však isté, že počet jeho nepriateľov narástol. Paľovi Haberovi stihol poslať správu aj výzvu aj Oskar Rózsa, zodpovedný za blížiacu sa novú podobu štátnej hymny. Na scéne sa objavuje ale aj iný kritik Haberovho vystúpenia. Bývalý parlamentný poslanec György Gyimesi je presvedčený, že Habera prevracačom kabátov rozhodne je. Čo tým myslí?

Prečo je Paľo Habera podľa Gyimesiho prevracačom kabátov?

György Gyimesi sa nezdržal komentára a, na prvý pohľad paradoxne, ďakoval za to, že sa protivládny protest v Bratislave uskutočnil. Zároveň však svojím komentárom napajedil veľkú masu ľudí, ktorí sa následne začali stavať proti Paľovi Haberovi. Okrem Oskara Rózsu sú tu teda aj ďalší, ktorí dnes Haberu poriadne zatracujú.

„ĎAKUJEM VÁM ZA PROTESTY.“ Takto sa začína príspevok na sociálnej sieti od Gyimesiho. „A myslím to úplne vážne. Nič neotvára ľuďom oči viac ako vaše protesty. Nikto iný ako rečníci alebo podporovatelia vašich protestov nenútia slušných ľudí s pamäťou zodvihnúť obočie. A, napokon, nič viac neodhaľuje charaktery ľudí, poplatných aktuálnym ideológiám, ako ich vyjadrenia na protestoch,“ drsne odkázal organizátorom kultúrneho štrajku bývalý vládny poslanec, ktorý je dnes poradcom enviro-ministra Tomáša Tarabu.

György Gyimesi istým spôsobom poukazuje na Haberovu minulosť. Nerieši ale iba jeho. Poukazuje na inú osobnosť kultúrneho života Slovenska.

Odkaz pre ďalšiu osobnosť

Paľo Habera teda nie je jediný, na koho Gyimesi poukazuje. Ide o herečku, ktorá si veľmi dobre spomína, ako to tu vyzeralo za socializmu a ako sa na Slovensku vtedy žilo. Ide o bývalú političku, herečku a aktivistku Magdu Vášáryovú. Tá aj dnes podporuje protivládnu rétoriku politickej opozície a nechýba ani na protestoch.

„Protestujúcou morálnou autoritou je zaslúžilá umelkyňa Magda Vášáryová. Čím si len ten svoj komunistický titul zaslúžila? Protestmi proti moci, nazývaním nevoličov Komunistickej strany spodinou či výrobou transparentov to určite nebolo,“ takto komentoval prítomnosť Vášáryovej na minulotýždňovom kultúrnom štrajku Gyimesi a narážal svojimi slovami aj na vyjadrenia Vášáryovej po vlaňajších parlamentných voľbách. V roku 2023 totižto v jednom rozhovore pre portál novinky.cz označila časť voličov strany Smer za spodinu“.

Profimedia

Titul zaslúžilý umelec“ získala Vášáryová za čias komunistického a drsne prosovietskeho režimu v bývalom Československu. Tento čestný titul bol zriadený vládnym nariadením zo dňa 3. júna 1953 ako čestné uznanie pre zvlášť vynikajúcich a zaslúžilých umeleckých pracovníkov.

Následne si Gyimesi vzal na mušku samotného Haberu. Toho označil za „najnovší objav protestujúcej scény“. „Nie, nebolo to koncom 80. rokov, vtedy sa rád a často zúčastňoval na Slovenskom festivale politickej piesne v Martine, organizovanom SZM (Socialistický zväz mládeže – pozn. autora), a fotil sa s pohlavármi vtedajšieho režimu. Za poslušnosť mohol následne koncertovať na Západe, čo sa len tak často a za nič nestávalo,“ pripomenul Haberovu minulosť.

Na adresu Haberu a Vášáryovej Gyimesi dodal: „Vtedy neprotestovali. Dnes protestujú. Vtedy neprotestovali za úplatu. Dnes za úplatu protestujú. Aké smiešne.“ Zároveň k príspevku pridal aj archívne novinové správy, ktoré potvrdzujú, že Paľo Habera nemal problém s tým, že sa na verejnosti ukazoval s politikmi z Mečiarovej vlády. Práve týmito archívnymi fotkami si získal ľudí zo sociálnej siete na svoju stranu. Pod príspevkom sa teraz hromadí jeden nenávistný komentár za druhým.

Mohlo by ťa zaujímať:

Aký bol komunistický humor? Riskantné vtipy ako tieto mohli človeka dostať za mreže


Tagy:

Šimon Patkoš
Svoju písaciu púť som začal už na strednej škole, avšak do sveta textu som sa poriadne ponoril až na vysokej škole, kde som vyštudoval filmovú scenáristiku a dramaturgiu. Najviac sa vo svojich článkoch zameriavam na filmové témy, ale neohrdnem aj originálnymi historickými a ľudskými príbehmi.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.