Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 31.1.2023
sk
Emil
cz
Marika
Zdroj: ©Shutterstock

Pamätáš si Paliho Kapurkovú? Svet je plný recesistických strán, uťahujúcich si z politickej reality

Niektorí kandidáti sú naozaj úprimní so svojou ambíciou uťahovať si z voličov.

K záveru, že politika je ako cirkus plný klaunov, dokáže prísť aj malé dieťa. Väčšina politikov (nech sú ich skutočné ciele akékoľvek) sa však aj napriek tomu snaží o sebe vytvoriť obraz zodpovedných a vážnych osôb, ktoré budú robiť všetko pre dobro občana.

Niekedy sa ale stane, že sa na politickej scéne objaví strana, ktorá vôbec neskrýva zámer robiť si zo všetkého srandu a jej politický program pozostáva z absurdných, hlúpych či nedosiahnuteľných cieľov. Z histórie aj zo súčasnosti poznáme mnoho recesistických a satirických strán, ktoré vznikli v snahe upozorniť na stupiditu politického zápolenia alebo jednoducho pobaviť ľudí.

Tieto subjekty vo voľbách väčšinou získavajú zanedbateľný počet hlasov, avšak niekedy sa stáva, že dosiahnu nečakane dobrý výsledok, ktorý prekvapí aj samotných členov strany. Stalo sa, že recesistické projekty obsadili miesta v miestnej samospráve alebo v parlamente, a to dokonca aj v tom európskom!

Pivo a víno – základ európskej kultúry

Strany založené zo žartu vôbec nie sú až takou výnimočnou záležitosťou, a zrejme každá krajina s demokratickým zriadením si nejakú užila. V mnohých európskych štátoch pôsobí alebo pôsobila Strana milovníkov piva či iné subjekty s tematikou alkoholu. Väčšinou nemajú žiadne seriózne politické ambície.

Zaujímavá je určite transformácia, akou si prešla slovenská Strana priateľov vína, založená v roku 2000. Dnes jej členovia sedia dokonca v parlamentných laviciach, avšak pod iným straníckym názvom – Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko. Naozaj.

Profimedia

K politike sa dá naozaj pristupovať rôznymi spôsobmi. Tieto strany sú dôkazom, že to ide aj neserióznou cestou:

Strana Mírného Pokroku v Mezích Zákona (Rakúsko-Uhorsko/Československo)

Česká strana, pôsobiaca v rakúskom a neskôr v československom parlamente, je jednou z najstarších známych recesistických strán. Bola založená v roku 1904 viacerými českými osobnosťami, prevažne z umeleckého prostredia, a jej cieľom bolo nastavovať zrkadlo politickej scéne doby.

Predsedom Strany Mírneho Pokroku v Mezích Zákona bol spisovateľ Jaroslav Hašek, známy ako tvorca dobrého vojaka Švejka. Zvláštnosťou je, že táto strana existovala akoby v dvoch svetoch – ako reálny politický subjekt aj ako literárna fikcia v dielach Haška a iných. Vďaka tomu je niekedy ťažké zistiť, či dobové texty zaznamenávajú skutočné aktivity strany, alebo ide len o vymyslené satirické príbehy.

ANO! Vytrollíme europarlament (Česko)

Česi dodnes udržiavajú tradíciu politickej recesie, ktorej dôkazom je aj táto strana. Bola založená pred voľbami do europarlamentu v roku 2019 Jiřím Kyjovským, spolumajiteľom taxislužby a regionálnym politikom. ANO! Vytrollíme europarlament sľubuje zrušiť euro aj českú korunu a nahradiť ich „kryplomenou pitkojt“, ohradiť Spojené kráľovstvo múrom a zaistiť Česku more. Strana sa očividne snaží kradnúť hlasy nepozorných voličov, ktorí by chceli podporiť hnutie ANO Andreja Babiša.

Sejroška vyrazila na nákupy. Připravuje si propriety pro svůj ministerský kanclík!

Posted by ANO, vytrollíme europarlament on Saturday, July 27, 2019

Strana demokratickej karmy (Španielsko)

Baskická strana vznikla v roku 2000 z iniciatívy satirického magazínu Karma dice. Podľa Partido del Karma Democrático berú Baskovia svoje životy príliš vážne a strana sa s tým snaží bojovať propagáciou humoru a slobodného myslenia. Jedným z jej návrhov je, aby boli štátni úradníci vyplácaní prostredníctvom kupónov na kancelárske vybavenie.

Najlepšia strana (Island)

Stranu, ktorej hymnou je The Best od Tiny Turner, založil v roku 2009 komik a herec Jón Gnarr. Práve v časoch finančnej krízy a straty dôvery v tradičné autority Besti flokkurinn zažila nečakaný úspech – vo voľbách do mestskej rady v Reykjavíku obsadila 6 z 15 kresiel. Strana sa zaviazala skoncovať so skrytou korupciou tak, že ju bude praktizovať úplne otvorene.

Front nemeckých jabĺk (Nemecko)

Front Deutscher Äpfel predstavuje pre Nemcov cestu, ako sa s humorom vyrovnať s temnou nacistickou minulosťou. Strana si všetkými spôsobmi uťahuje z NSPDAP a (neo)nacistickej symboliky. Za svoj cieľ F.D.Ä. považuje ochranu čistoty nemeckých odrôd jabĺk, zastavenie importu tropického ovocia a spravenie poriadkov so zahnívajúcimi plodmi.

STRANA (Nemecko)

Die PARTEI sa v roku 2014 podaril úspech, aký je v radoch recesistických projektov úplne výnimočný – strana získala kreslo v europarlamente. O päť rokov neskôr sa jej v ďalších voľbách podarilo obsadiť druhé. V programe strany nájdeme snahu o opätovné rozdelenie Nemecka na východné a západné či zvrhnutie monarchistického režimu v Lichenštajnsku prostredníctvom vojenskej intervencie.

Mohlo by ťa zaujímať:

Ficovo trúbenie, postihnutý Blaha a Dankov hejt. Politické perly z decembra

Paliho Kapurková (Slovensko)

Išlo o úprimnú snahu protestovať proti systému alebo len o marketingový ťah? Medzi rokmi 2010-2012 na Slovensku pôsobila strana, ktorej jediným členom bol Pavel Vass, rušňovodič z Humenného. Strana mala zastupovať všetkých tých, čo boli nespokojní so štandardnými subjektmi a nemali koho voliť. V pozadí strany stál marketér Igor Brossman a v obchodoch sa objavili potraviny s logom strany. Mnohí preto hovoria, že Paliho Kapurková bola len prepracovaný marketingový kúsok.

Maďarská strana dvojchvostého psa (Maďarsko)

Magyar Kétfarkú Kutya Párt je známa predovšetkým vďaka pouličnému umeniu a pútavým plagátom, ktoré zverejňuje. Strana sľubuje večný život, dva východy slnka, menšie Maďarsko alebo jednodňový pracovný týždeň. MKKP išlo do volieb o post budapeštianskeho starostu s heslom „Viac všetkého, menej ničoho!“ Na plagátoch, zobrazujúcich maskota strany, dvojchvostého psa Istvána Nagya, sa zasa vynímal text: „Je taký roztomilý! Určite nebude kradnúť!“

Seriózna strana McGillicuddy (Nový Zéland)

Dnes už neexistujúca strana mala vo svojom logu stredovekého šaša, čo veľa hovorí o jej orientácii. McGSP snívala o „Veľkom skoku späť“ a návrate k mnohým praktikám zo stredoveku. Strana sľubovala zavedenie otroctva, nahradenie peňazí pieskom a čokoládovými rybičkami či bezplatné h*vno.

Strana bola známa súbojmi, ktorými sa riešili nezhody. Tie sa konali či už v rámci strany, alebo s predstaviteľmi iných subjektov za použitia vodných balónov, papierových mečov alebo vankúšov. McGSP dokonca vyzvala novozélandskú armádu na vankúšovú bitku, v ktorej by víťazstvo znamenalo zvrhnutie Alžbety II. z pozície hlavy štátu a jej nahradenie kandidátom strany. Armáda, žiaľ, tento návrh odmietla.

Modelka z OnlyFans bilancuje rok 2022. Viackrát mala styk, ako sa sprchovala

Odporúčame prečítať:

Modelka z OnlyFans bilancuje rok 2022. Viackrát sa s niekým vyspala, než sa sprchovala

Strana dobrého humoru (Poľsko)

Partia Dobrego Humoru je iná ako väčšina ostatných recesistických strán. Viac ako štandardnú neštandardnú stranu pripomína voľné zoskupenie humoristov z celého sveta, ktorých cieľ je dosť očividný – robiť dobrý humor. Ak sa chceš pridať k jej asi 3000 členom, musíš si zo stránky stiahnuť model mrakodrapu s logom strany, vytlačiť ho na papier, zostrojiť ho, odfotiť pri známej pamiatke a fotku zaslať PDH.

Official Monster Raving Loony Party (Spojené kráľovstvo)

Tento britský projekt s ťažko preložiteľným názvom je skutočným veteránom. Subjekt založený hudobníkom Davidom Sutchom spestruje politickú scénu v Británii už od roku 1983 a za ten čas sa mu pravidelne darí získavať kreslá v regionálnych voľbách. Rovnako ako ostatné recesistické strany, aj OMRLP pravidelne prichádza s bizarnými návrhmi. Prekvapivé ale je, že medzi nimi sa objavili mnohé myšlienky, ktoré sa stali skutočnosťou – napríklad zvieracie pasy, 24-hodinová prevádzka krčiem alebo zrušenie skúšok pri ukončení základnej školy.

Ešte si nemal Sarmu (Srbsko)

Politika na Balkáne vie byť riadne vyhrotená. Nespokojnosť ľudí s touto divočinou skvelo ilustruje úspech strany, ktorá sľubuje vytvárať falošné nádeje a sklamanie. Kandidáti Sarmu probo nisi uspeli v samosprávnych voľbách v roku 2016 v Mladenovaci (okres, ktorého súčasťou je Belehrad), získali až 20 % hlasov a 12 kresiel. V prezidentských voľbách v roku 2018 skončil predseda Sarmu probo nisi na slušnom treťom mieste.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť