Pána prsteňov v 90. rokoch natočili v Sovietskom zväze. Pozrieť si ho môžeš na YouTube

Legendárna fantasy trilógia ožila pod rukami sovietskych filmárov.

Zdroj: New Line Cinema / moviestillsdb.com

Vedel si, že filmový Pán prsteňov vznikol aj v Sovietskom zväze? Ako píše portál Guardian, takmer zabudnutá televízna inscenácia s názvom Chraniteli, ktorá vznikla podľa nesmrteľnej knižnej trilógie J. R. R. Tolkiena, sa až v týchto dňoch vynorila na svetlo sveta.

O tom, že slávna fantasy trilógia Pán prsteňov dlho lákala filmárov, všetci dobre vieme. V histórii kinematografie máme viacero pokusov o sfilmovanie tohto epického príbehu. Na plátno sa ho snažil priviesť John Boorman či Stanley Kubrick. Dostali sme aj animovanú verziu od Ralpha Bakshiho, ktorý ale nesfilmoval celý príbeh (len Spoločenstvo prsteňa a časť Dvoch veží).

Celú trilógiu sa napokon podarilo dôstojne do kín doviesť až Peterovi Jacksonovi, ktorý sa ňou navždy zapísal do histórie.

Sovietsku verziu objavili v archívoch

To ale neznamená, že by sa o sfilmovanie príbehu o hobitovi Frodovi a magickom prsteni nepokúšali aj v iných krajinách. Napríklad v takom Sovietskom zväze. Epický príbeh Chraniteli po odvysielaní v roku 1991 upadol do zabudnutia a odvtedy naň sadal prach v archívoch Leningradskej televízie. Jej nástupkyňa, stanica 5TV, sa však túto adaptáciu rozhodla sprístupniť verejnosti a ty si ju tak môžeš vychutnať na YouTube. Porovnávať sovietsku verziu s epickou víziou Petera Jacksona by, pravdaže, nebolo asi úplne adekvátne.

Napriek tomu ale Chraniteli svojou milou naivitou a kostrbatosťou vyvolávajú úsmev na tvári. Fanúšikovia Pána prsteňov však prijali zverejnenie filmu s nadšením. Momentálne má prvá časť na konte už viac ako milión pozretí. Mnohí komentujúci ocenili prácu ľudí, ktorí v archívoch tento zabudnutý klenot vypátrali a zverejnili. „Tomu dotyčnému by mali postaviť sochu!“ napísal jeden používateľ pod videom.

Diváci a znalci Tolkiena prijali pozitívne hlavne fakt, že v tejto verzii sa môžu stretnúť aj s Tomom Bombadilom, ktorého Peter Jackson zo svojej verzie vyškrtol. Sovietski filmári si Tolkienove knihy obľúbili, keďže v roku 1985 natočili aj celovečernú adaptáciu jeho príbehu Hobit. Pokiaľ máš slabosť pre podobné svojrázne kúsky tolkienovského univerza, tak ti odporúčame aj fínsky seriál Hobitit z roku 1993, ktorý je adaptáciou knižného Pána prsteňov. Tiež ho nájdeš na YouTube.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
3
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Les samovrahov a duše mŕtvych. V lese Aokigahara každý rok vlastnou rukou zomierajú stovky ľudí


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME