Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 24.6.2024
sk
Ján
cz
Jan

Vedel si, že filmový Pán prsteňov vznikol aj v Sovietskom zväze? Ako píše portál Guardian, takmer zabudnutá televízna inscenácia s názvom Chraniteli, ktorá vznikla podľa nesmrteľnej knižnej trilógie J. R. R. Tolkiena, sa až v týchto dňoch vynorila na svetlo sveta.

O tom, že slávna fantasy trilógia Pán prsteňov dlho lákala filmárov, všetci dobre vieme. V histórii kinematografie máme viacero pokusov o sfilmovanie tohto epického príbehu. Na plátno sa ho snažil priviesť John Boorman či Stanley Kubrick. Dostali sme aj animovanú verziu od Ralpha Bakshiho, ktorý ale nesfilmoval celý príbeh (len Spoločenstvo prsteňa a časť Dvoch veží).

Celú trilógiu sa napokon podarilo dôstojne do kín doviesť až Peterovi Jacksonovi, ktorý sa ňou navždy zapísal do histórie.

Sovietsku verziu objavili v archívoch

To ale neznamená, že by sa o sfilmovanie príbehu o hobitovi Frodovi a magickom prsteni nepokúšali aj v iných krajinách. Napríklad v takom Sovietskom zväze. Epický príbeh Chraniteli po odvysielaní v roku 1991 upadol do zabudnutia a odvtedy naň sadal prach v archívoch Leningradskej televízie. Jej nástupkyňa, stanica 5TV, sa však túto adaptáciu rozhodla sprístupniť verejnosti a ty si ju tak môžeš vychutnať na YouTube. Porovnávať sovietsku verziu s epickou víziou Petera Jacksona by, pravdaže, nebolo asi úplne adekvátne.

Napriek tomu ale Chraniteli svojou milou naivitou a kostrbatosťou vyvolávajú úsmev na tvári. Fanúšikovia Pána prsteňov však prijali zverejnenie filmu s nadšením. Momentálne má prvá časť na konte už viac ako milión pozretí. Mnohí komentujúci ocenili prácu ľudí, ktorí v archívoch tento zabudnutý klenot vypátrali a zverejnili. „Tomu dotyčnému by mali postaviť sochu!“ napísal jeden používateľ pod videom.

Diváci a znalci Tolkiena prijali pozitívne hlavne fakt, že v tejto verzii sa môžu stretnúť aj s Tomom Bombadilom, ktorého Peter Jackson zo svojej verzie vyškrtol. Sovietski filmári si Tolkienove knihy obľúbili, keďže v roku 1985 natočili aj celovečernú adaptáciu jeho príbehu Hobit. Pokiaľ máš slabosť pre podobné svojrázne kúsky tolkienovského univerza, tak ti odporúčame aj fínsky seriál Hobitit z roku 1993, ktorý je adaptáciou knižného Pána prsteňov. Tiež ho nájdeš na YouTube.


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.