Nedeľa 2.10.2022
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

Vedel si, že filmový Pán prsteňov vznikol aj v Sovietskom zväze? Ako píše portál Guardian, takmer zabudnutá televízna inscenácia s názvom Chraniteli, ktorá vznikla podľa nesmrteľnej knižnej trilógie J. R. R. Tolkiena, sa až v týchto dňoch vynorila na svetlo sveta.

O tom, že slávna fantasy trilógia Pán prsteňov dlho lákala filmárov, všetci dobre vieme. V histórii kinematografie máme viacero pokusov o sfilmovanie tohto epického príbehu. Na plátno sa ho snažil priviesť John Boorman či Stanley Kubrick. Dostali sme aj animovanú verziu od Ralpha Bakshiho, ktorý ale nesfilmoval celý príbeh (len Spoločenstvo prsteňa a časť Dvoch veží).

Celú trilógiu sa napokon podarilo dôstojne do kín doviesť až Peterovi Jacksonovi, ktorý sa ňou navždy zapísal do histórie.

Sovietsku verziu objavili v archívoch

To ale neznamená, že by sa o sfilmovanie príbehu o hobitovi Frodovi a magickom prsteni nepokúšali aj v iných krajinách. Napríklad v takom Sovietskom zväze. Epický príbeh Chraniteli po odvysielaní v roku 1991 upadol do zabudnutia a odvtedy naň sadal prach v archívoch Leningradskej televízie. Jej nástupkyňa, stanica 5TV, sa však túto adaptáciu rozhodla sprístupniť verejnosti a ty si ju tak môžeš vychutnať na YouTube. Porovnávať sovietsku verziu s epickou víziou Petera Jacksona by, pravdaže, nebolo asi úplne adekvátne.

Napriek tomu ale Chraniteli svojou milou naivitou a kostrbatosťou vyvolávajú úsmev na tvári. Fanúšikovia Pána prsteňov však prijali zverejnenie filmu s nadšením. Momentálne má prvá časť na konte už viac ako milión pozretí. Mnohí komentujúci ocenili prácu ľudí, ktorí v archívoch tento zabudnutý klenot vypátrali a zverejnili. „Tomu dotyčnému by mali postaviť sochu!“ napísal jeden používateľ pod videom.

Diváci a znalci Tolkiena prijali pozitívne hlavne fakt, že v tejto verzii sa môžu stretnúť aj s Tomom Bombadilom, ktorého Peter Jackson zo svojej verzie vyškrtol. Sovietski filmári si Tolkienove knihy obľúbili, keďže v roku 1985 natočili aj celovečernú adaptáciu jeho príbehu Hobit. Pokiaľ máš slabosť pre podobné svojrázne kúsky tolkienovského univerza, tak ti odporúčame aj fínsky seriál Hobitit z roku 1993, ktorý je adaptáciou knižného Pána prsteňov. Tiež ho nájdeš na YouTube.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť