Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 23.6.2024
sk
Sidónia
cz
Zdeňka
, Zdena, Zdenka

Pápež František má na konte škandál. Pri stretnutí s biskupmi použil vulgárny výraz

Išlo len o nedorozumenie?


Dve najväčšie talianske noviny la Repubblica a Corriere della Sera priniesli správu o škandalóznom vyjadrení pápeža Františka. Hlava katolíckej cirkvi počas stretnutia s talianskymi biskupmi vypustila z úst vulgárny výraz, ktorý mnohých pobúril. O prípade referoval portál Time.

Tvrdý vulgarizmus

Incident sa vraj stal 20. mája počas Konferencie biskupov Talianska. Na stretnutí za zatvorenými dverami pápež vyhlásil, že „v seminároch máme príliš veľa frociaggine“. Uvedený taliansky výraz je pritom homofóbny vulgarizmus označujúci homosexuálov.

Počas stretnutia s talianskymi biskupmi pápež František vypustil z úst vulgárny výraz, ktorý mohol niektorých ľudí pobúriť.
Profimedia

Podľa svedkov, ktorí sa vyjadrili pre talianske médiá, viacerí prítomní reagovali na pápežove slová s rozpačitým smiechom. Vatikán udalosť nijako nekomentoval a nereagoval ani na žiadosti médií o vyjadrenie.

Pápež nevie dobre po taliansky

Verejnosť zväčša zastáva názor, že použitie daného výrazu pápežom je čisto len nedorozumenie. Osemdesiatsedemročný pápež, vlastným menom Jorge Mario Bergoglio, pochádza z Argentíny a jeho rodným jazykom je španielčina. Napriek tomu, že má aj talianskych predkov, taliančinu stále perfektne neovláda.

František v minulosti preukázal určitú ústretovosť voči osobám s menšinovou sexuálnou orientáciou, a preto by vedomé použitie urážlivého slova bolo naozaj zvláštne. Minulý rok dokonca povolil kňazom požehnávať páry rovnakého pohlavia.

Počas stretnutia s talianskymi biskupmi pápež František vypustil z úst vulgárny výraz, ktorý mohol niektorých ľudí pobúriť.
Profimedia

Cudzie jazyky vedia potrápiť

Je pravda, že pri učení sa cudzieho jazyka je jednou z najťažších vecí osvojiť si všetky kultúrne nuansy a vedieť, nakoľko je výraz formálny, v akej spoločnosti je vhodné ho použiť a či nemôže mať aj vulgárny význam.

Dokonca nemusí ísť ani o odlišné jazyky. Angličtinárom je známe, že aj medzi britskou a americkou angličtinou existujú rozdiely vo význame slov, ktoré môžu spôsobiť nepríjemné nedorozumenia. Nejde len o počítanie poschodí…


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.