Pápež František si podrobne naplánoval svoj vlastný pohreb. I keď je jeho zdravotný stav momentálne stabilizovaný, 88-ročná hlava cirkvi už urobila zásadné rozhodnutia týkajúce sa svojej poslednej cesty. Výrazne sa však líšia od tradícií jeho predchodcov. Téme sa venoval portál Dobré Noviny.
Azda najprekvapivejším rozhodnutím pápeža je miesto jeho budúceho odpočinku. František si neprial byť pochovaný v tradičných kryptách Vatikánu, kde spočíva väčšina jeho predchodcov, ale v Bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme. Táto bazilika, nachádzajúca sa neďaleko rímskej stanice Termini, je pápežovým najobľúbenejším chrámom v Ríme.
František, známy svojou skromnosťou, výrazne zjednodušil aj samotný pohrebný obrad. Na rozdiel od tradície troch rakiev (cyprusovej, zinkovej a brestovej) si prial iba jednu kombinovanú rakvu z dreva a zinku. Toto rozhodnutie odráža jeho celoživotný postoj k skromnosti a jednoduchosti.
Pohrebný protokol a obdobie smútku
Podľa vatikánskych zákonov nastáva pápežova smrť oficiálne v okamihu, keď ju potvrdí camerlengo – najvyšší správca vatikánskych majetkov. Týmto aktom sa zároveň začína deväťdňové obdobie smútku, pričom pohreb sa musí uskutočniť do šiestich dní od úmrtia.
Po potvrdení smrti bude telo pápeža Františka vystavené v otvorenej rakve v Bazilike sv. Petra, kde mu prídu vzdať hold státisíce veriacich z celého sveta. Počas príprav na pohreb bude do rakvy vložený aj špeciálny dokument (rogito) sumarizujúci život a pontifikát pápeža, spolu s mincami razenými počas jeho úradu.
„František zanecháva neobyčajne ľudský odkaz, ktorého vyvrcholením bude jeho posledná cesta,“ uvádzajú cirkevné zdroje, zdôrazňujúc pápežovu snahu zostať verný svojej celoživotnej skromnosti až do konca.

Voľba nového pápeža a možný nástupca
Do troch týždňov po pohrebe sa v Sixtínskej kaplnke zíde kardinálske kolégium, aby začalo konklávu. Táto prísne tajná voľba novej hlavy katolíckej cirkvi prebieha pod prísnymi bezpečnostnými opatreniami. Priestory sú pred začiatkom dôkladne skontrolované, aby sa zaistilo, že sa tam nenachádzajú žiadne mikrofóny a kamery.
Kardináli počas konkláve jedia, hlasujú a spia v uzavretom priestore až do chvíle, kým nie je zvolený nový pápež. Akýkoľvek kontakt s vonkajším svetom je zakázaný, s výnimkou naliehavej lekárskej pomoci. Mobilné telefóny, noviny, časopisy a iné komunikačné prostriedky sú zakázané.
Po každom neúspešnom kole hlasovania stúpa nad Sixtínskou kaplnkou čierny dym. Keď z komína začne stúpať biely dym, znamená to, že kardináli zvolili nového pápeža. Ten následne predstúpi pred veriacich oblečený v tradičnom bielom rúchu a prenesie svoj prvý prejav.
Medzi potenciálnych nástupcov pápeža Františka sa spomína aj kardinál Michael Czerny, pôvodom z Československa, ktorého pápež ocenil za jeho obetavú službu ľuďom na okraji spoločnosti. František ho v roku 2016 vymenoval za tajomníka vatikánskej sekcie pre migrantov a utečencov a o tri roky neskôr ho povýšil na kardinála. Czerny v súčasnosti celebruje všetky pápežove slávnostné omše a počas pápežovej hospitalizácie pravidelne predčítal jeho posolstvá, čo naznačuje jeho silnú pozíciu vo Vatikáne.