Štvrtok 18.8.2022
sk
Elena, Helena
cz
Helena, Jelena

Pápež vycestoval do Kanady, ospravedlní sa pôvodným obyvateľom

Návšteva Kanady by mala trvať týždeň a František by v rámci nej mal pricestovať do Edmontonu, Quebecu a Iqaluitu v najsevernejšom teritóriu Nunavut.


Pápež František vycestoval na návštevu Kanady, kde sa ospravedlní pôvodným obyvateľom za zneužívanie ich detí misionármi v rezidenčných školách. Návšteva Kanady by mala trvať týždeň a František by v rámci nej mal pricestovať do Edmontonu, Quebecu a Iqaluitu v najsevernejšom teritóriu Nunavut.

Pápež by mal v nedeľu priletieť do Edmontonu, kde by ho mal privítať premiér Justin Trudeau a generálna guvernérka Kanady Mary May Simon. Na nedeľu nemá František žiadne oficiálne plány, v pondelok by sa mal však stretnúť s preživšími z neďalekej bývalej rezidenčnej školy Maskwacis, kde by sa mal podľa očakávaní ospravedlniť.

Na palube lietadla pápež František novinárom povedal, že je to „kajúcna cesta“ a vyzval na modlitby, najmä za starších ľudí a starých rodičov. Jeho cesta nasleduje po jarnom stretnutí s delegáciami pôvodných obyvateľov Kanady vo Vatikáne a historickom ospravedlnení z 1. apríla za „poľutovaniahodné“ zneužívanie spáchané niektorými katolíckymi misionármi v rezidenčných školách.

Skupiny pôvodných obyvateľov však podľa agentúry AP očakávajú viac ako slová. Usilujú sa o prístup k archívom, aby zistili osud detí, ktoré sa nikdy z týchto škôl nevrátili, chcú, aby zodpovední ľudia čelili spravodlivosti, finančné reparácie a návrat domorodých artefaktov z Vatikánskych múzeí.

Kanadská vláda priznala, že v štátom financovaných kresťanských školách, ktoré fungovali od 19. storočia do 70. rokov 20. storočia, sa šírilo fyzické a sexuálne zneužívanie. V Kanade od rodín odobrali zhruba 150-tisíc domorodých detí a umiestnili ich do rezidenčných škôl, kde často nesmeli rozprávať svojím jazykom alebo praktizovať svoju kultúru a mali sa asimilovať do kanadskej kresťanskej spoločnosti.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť