Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 6.2.2023
sk
Dorota
cz
Vanda
, Wanda

Kvôli technickým pokrokom sa mení aj spoločnosť. Je prirodzené, že sa náš životný štýl odlišuje od toho, ktorý mali ľudia pred niekoľkými desiatkami rokov.

Momentálne v spoločnosti dosť badať vplyv moderných technológií. Tie nás niekedy ovplyvňujú oveľa viac, ako by sme možno sami chceli. Dôsledkom toho, akú tvár má dnešná spoločnosť, vzniklo niekoľko zvláštnych paradoxov. Toto je niekoľko z nich:

Ospravedlňujeme sa, keď niekomu neodpisujeme na sociálnej sieti

Alebo sa hneváme, ak nám niekto dá povestný “seen“ a následne neodpisuje. Zvykli sme si, že internetová komunikácia je okamžitá, preto čakáme aj okamžité odpovede.

Dokážeme sa ľuďom ospravedlňovať za to, že sme im neodpísali na sociálnej sieti, no keď sme spolu a rozprávame sa, tak nám ani trochu nepríde blbé, že pozeráme do mobilu a nepočúvame toho druhého. Vtedy nám ospravedlnenie nechýba.

Pomáhame najviac pred Vianocami

Zrazu sa v ľuďoch zobúdza akási ľudskosť a chcú pomáhať. No charity a rôzne dobročinné organizácie potrebujú pomoc počas celého roka, nielen pred Vianocami. Je super, že vôbec pomôžeme, no treba na to myslieť po celý rok, nie iba keď sa zaligocú nákupné centrá.

Občas pomáhame iba s cieľom povedať o tom druhým a presvedčiť svojich followerov o tom, aký som dobrák, pričom to gro pomáhania sa vytráca.

Prateek Katyal, Unsplash

Viac sa zaujímame o cudzích ľudí ako o svojich blízkych

Sledujeme životy ľudí, ktorých zväčša ani nepoznáme a vieme o nich naozaj veľa osobných informácií. Mnohokrát si však nepamätáme narodeniny svojich blízkych alebo to, ako sa volá kamoškin najnovší frajer. Viac pozornosti venujeme cudzím ľuďom, ktorí nás vpúšťajú do svojich životov, ako samým sebe alebo svojim blízkym.

Proti nenávisti bojujeme ďalšou nenávisťou

Keď sa stane niečo zlé, na internetových diskusiách sa vynárajú ľudia, ktorí všetko vedia najlepšie a ihneď majú na všetko odpoveď. Vynášajú súdy bez toho, aby poznali okolnosti, ktoré sú s udalosťou späté.

Veľakrát vidíš, ako matka nejakého dieťaťa odsúdi nejakého človeka, ktorého príbeh nepozná, a bez hanby napíše na internete, že mu praje smrť a podobné, veľmi nehumánne veci. Chceme bojovať za dobro so zbraňami v rukách. 

Maddi Bazzocco, Unsplash

Strácame schopnosť komunikovať, aj keď si denne napíšeme tisícky slov

Keďže nám internetová komunikácia umožňuje komunikovať cez fotky a emoji, zdieľame medzi sebou veci, ktoré by sme si inak možno ani nepovedali. Naša komunikácia aj vzťahy sú čoraz viac povrchné. Bavíme sa o úplne nepodstatných veciach iba preto, lebo môžeme.

Keď sa však stretneme, nemáme si čo povedať, lebo sme všetko zavesili na sociálne siete a ten druhý ti odpovedá: „Hej, videl som na Instagrame…“ Ak by sme však mali niečo vážne medzi sebou prebrať, zoči-voči to dokáže už len málokto. Úprimnosť a ľudskú otvorenosť nahrádzajú fenomény, ako napríklad ghosting.

Mobilný telefón už takmer neslúži na telefonovanie

Znovu si platíme za internet horibilné sumy ako kedysi, keď nebol internet úplne bežný. Mobily nám slúžia na nekonečné scrollovanie internetu a sociálnych sietí, komunikáciu s kadekým, hľadanie si novej lásky, hranie sa hier, fotenie, natáčanie videí, no už takmer vôbec ich nepoužívame na telefonovanie.

George Pagan III, Unsplash

Vzťahy sú doslova instantné

Vzťahy sa schovávajú za zvláštnu hru, kto je lepší párik ako tí druhí, ktorá sa skrýva za hashtag #couplegoals. Na sociálnych sieťach sa tvárime ako ten najlepší a najšťastnejší párik na svete, no za oponou internetu sa denne hádame. Ak nás náhodou partner nahnevá, tak nám stačí vziať mobil do ruky a do pár minút si dohadujeme rande s niekým iným.

Fotografie už neslúžia ako spomienky

Bez rozmyslu vytvárame tisícky fotografií, ku ktorým sa len zriedka vraciame. Zväčša si niečo fotíme s cieľom dať to na sociálne siete, nie s cieľom mať nejakú spomienku. Kedysi sme si fotili pamiatky, teraz si fotíme seba s pozadím nejakej pamiatky. Pritom realita v porovnaní s fotografiami na sociálnych sieťach býva často poriadne odlišná.

Jon Tyson, Unsplash

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť