Streda 26.1.2022
sk
Tamara
cz
Zora, Jitřenka

Možno poznáš tie stavy, keď sa niečoho obávaš, väčšinou úplne zbytočne a bezdôvodne, no nevieš si pomôcť. Sú isté typy situácií, s ktorými sa stretávaš pravidelne a vytvárajú ti stres. Je pravda, že niektorí sme viac paranoidní, iní menej alebo vôbec. No pokiaľ patríš skôr k tej prvej skupine, pravdepodobne ti bude veľa z týchto strachov známych.

Scared Monster High GIF - Find & Share on GIPHY

Aj toto možno patrí k tvojim paranojam:

• Zabudol si zamknúť. Poznajú všetci, ktorí ranné úkony robia v polospánku a automaticky. No počas „polobehu“ na zastávku sa ti vyrojí v hlave známa, no nepríjemná otázka: „Zamkol som vôbec?“ A väčšinou to aj pôjdeš, ale už šprintom, poctivo skontrolovať, keďže netúžiš prísť o tvoj aj tak skromný majetok…

Máš pocit, že si nevypol žehličku, sporák… a keďže nemáš čas ísť to skontrolovať, pravdepodobne zhoríš. Potom v robote celý deň tŕpneš alebo zavoláš susedke, nech to čekne.

• Nepozhasínal si svetlá a odišiel si na dovolenku. Celú cestu v lietadle myslíš na to, aký vysoký nedoplatok ti zas príde. Samozrejme, že si zhasol, pretože si to predtým skontroloval asi miliónkrát.

Bojíš sa, že ťa okradnú. Tisíckrát si kontroluješ peňaženku a jej obsah, keď sa vyskytuješ v nejakej nebezpečnej zóne, ako je napríklad prepchatý supermarket, vlak plný podivných týpkov alebo diskotéka.

Bojíš sa, že si pred odchodom nezatvoril okná. A do bytu sa ti dostanú zlodeji, holuby, včely… proste háveď od výmyslu sveta.

Keď ideš sám večer domov tmavou ulicou, bojíš sa, že niekto za tebou kráča a je ti v pätách, pravdepodobne nejaký násilník. No otočíš sa a nevidíš nikoho. Tak, žeby to bol duch či príšera? Jedno z toho určite.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt fear"

Alebo máš pocit, že spoza rohu na teba vyskočí vrah alebo zlodej. A ty nestačíš uniknúť.

Bojíš sa, že dostaneš žltačku alebo vši, keď pri tebe v autobuse sedí niekto, jemne povedané, nie práve voňavý a umytý. Alebo keď ti niekto podá ruku a ty nemáš možnosť si ju rýchlo vydezinfikovať.

• Keď vystrčíš nohy z paplóna, bojíš sa, že ťa nejaký „bubák“ chytí za nohu. A preto sa pekne zabarikáduješ pod perinku, a to tak, aby ti z nej netrčal ani kúsoček tvojej končatiny.

• Takisto sa desíš toho, chodiť v noci po byte, pretože sa bojíš tmy. A navyše, čo keď stretneš nejakého ducha, tvojho predka alebo tak?

• Takisto sa obávaš v noci pozrieť sa cez okno aj do vašej záhrady. Nechceš predsa vidieť všetky tie strašidlá, ktoré tam iba tak postávajú.

Ghost, Zjavenie, Strašidelný, Desivý, Záhrada

Keď si niekto v izbe za tvojej prítomnosti kýchne, predstavuješ si, ako na teba sadajú všetky tie baktérie. A preventívne do seba hodíš paralen, keby niečo…

• Profesorka si na teba zasadne. Videla ťa pri odpisovaní, ale nepovedala ti to, mrška jedna, a teraz ťa ako pomstu nenechá zoštátnicovať. Darmo, skúškové pôsobí pomerne nepriaznivo na našu psychiku.

Sponge Bob Reaction GIF by SpongeBob SquarePants - Find & Share on GIPHY

Stále keď vstúpi nejaký prísne vyzerajúci chlap do električky, je to akurát vtedy, keď si sa rozhodol risknúť jazdu bez označenia lístku. A potom rozmýšľaš nad tým, či to ešte stíhaš nejako nenápadko štiknúť alebo či ti stihne prísť esemeska, prípadne, či vôbec máš dosť peňazí na pokutu…

No väčšinou to ale nie je ujo revízor, pretože ten príde práve vtedy, keď to ani trochu nečakáš a určite si ho nevšimneš nastupovať.

Keď sa ti vyhodí vyrážka na intímnych partiách, ihneď máš tendenciu myslieť si, že máš nejakú pohlavnú chorobu. Následne si promptne googliš ešte iné príznaky a potom prídeš na to, že ako rátaš, tak rátaš, veruže, veľa času ti už neostáva.

Si tehotná. S týmto strachom zápasí z času na čas každá žena, ktorá ešte nie je nastavená na to, byť maminou. Alebo peniaze, partnera, duševný stav… hlavne tie peniaze. No a cíti sa minimálne tak vydesene, ako pri tom podozrení na pohlavnú chorobu.

čierna a biela žena biely fotografovanie jar človek odevy čierna Monochrome dieťa vrchné odevy figa tehotenstvo smoking šaty tehotná brucho vývoj mesiaca Rukáv fotenie detské bruško 9. mesiac formálne oblečenie monochromatické fotografovanie
https://pxhere.com/sk/photo/543491

• Nevydáš sa a zostaneš navždy sama. Bez detí a bez peňazí. V škaredej plesnivej garsónke. Nočná mora viacerých nezadaných žien. Nuž, aj keď nás tí muži občas štvú, žiadna z nás nechce zomrieť ako taká osamelá hnida.

• Máš nejaké závažné ochorenie. Tu ťa pichá, tam ťa pichá. Opäť nasleduje googlenie príznakov a zistenie nasledovného: zubatá bude kosiť.

• Strach z toho, že niečo nestihneš. Prísť načas do školy, práce, na autobus, vlak, svadbu, deti, byť šťastná, precestovať celý svet… Jednoducho žiť, kým nezomrieš.

Keď si nedoholíš dôkladne nohy, máš pocit, že ti každý zíza na ten jeden „zabudnutý chlp“. Nie, nezíza…

Beach Day Art GIF by Carolyn Figel - Find & Share on GIPHY


Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť