Nedeľa 7.8.2022
sk
Štefánia
cz
Lada

O chvíľu tu máme Halloween, čo si priam pýta nejaký ten dobrý horor. V kinách už je napríklad slasher Halloween zabíja, ktorého recenziu sme ti priniesli pred pár dňami.

Teraz prichádza nová pozoruhodná žánrovka Parožie. Natočil ju Scott Cooper a ako producent dohliadal oscarový Guillermo del Toro. Snímku sme už mali možnosť vidieť. Nesklamala?

Temné tajomstvo podivného chlapca

Príbeh sa odohráva v malom oregonskom mestečku. Julia (Keri Russell) je učiteľkou na základnej škole a starosti jej robí žiak Lucas (Jeremy T. Thomas). Ten je mimoriadne utiahnutý a správa sa zvláštne a tajnostkársky.

Spolu so svojím bratom a šerifom Paulom (Jesse Plemons) je ale rozhodnutá Lucasovi pomôcť. Lenže nie všetko je také, aké sa zdá. Zdá sa totiž, že v mestečku sa pohybuje desivá mýtická obluda, s ktorou je Lucas nejakým spôsobom spojený.

moviestillsdb.com/CinemArt SK

Atmosférický horor s presahom

Scott Cooper už v minulosti natočil viacero pozoruhodných snímok, napríklad kriminálku Black Mass: Špinavá hra či western Hostiles. Jeho filmy sa vyznačovali jasnou víziou, pevným režisérskym vedením a silnou atmosférou. Nie je preto prekvapivé, že tieto plusy má aj jeho novinka.

Potešilo nás, že Parožie rozhodne nie je prvoplánovým hororom s nechutnou obludou, ale jeho ambície sú predsa len vyššie. Cooper sa vlastne pokúsil spojiť prvky klasického hororu so sociálnou, resp. psychologickou drámou o traumách minulosti a vyrovnaní sa s nimi. Funguje to dobre, hoci by sme pokojne prijali, ak by sa v psychológii postáv porýpal ešte trochu viac.

CinemArt SK

Film má veľmi slušne navodenú pochmúrnu a depresívnu atmosféru a herci sú výborní. Tvorcovia si zaslúžia pochvalu aj za to, že pomerne citlivo pracujú s digitálnymi trikmi. Tie väčšinou v podobne ladených filmoch dokážu strach či napätie spoľahlivo zabiť, ale v tomto prípade to tak, našťastie, nie je. Možno je to aj tým, že Cooper sa drží overeného hesla, že divák sa najviac bojí toho, čo nevidí (alebo vidí len sčasti).

Pomalé tempo síce asi viacerých divákov nenadchne, kto má ale rád horory postavené na atmosfére a postavách, bude viac než spokojný. Cooperovi sa podarilo ošúchanú tému („v mestečku sa objaví obluda“) uchopiť za ten správny koniec a dodať jej akúsi hĺbku a presah aj mimo žánrových mantinelov. A to rozhodne musíme oceniť!

Mohlo by ťa zaujímať:

Horor Halloween zabíja ponúka atmosféru aj krvavé vraždy. Fanúšikov série by nemal sklamať

Podobne ladené ambicióznejšie horory máme radi a hoci Parožie by po scenáristickej stránke znieslo ešte doladiť, ako celok ponúka príjemne mrazivý a správne temný hororový zážitok, ktorý sa rozhodne oplatí absolvovať. Ideálnejší film na Halloween momentálne v kinách asi nenájdeš.

Parožie si odbilo premiéru 28. októbra.

CinemArt SK

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť