Bizarné a šialené sekty, ktoré majú na svedomí životy nevinných ľudí

Nasledovanie charizmatických náboženských vodcov sa v týchto prípadoch skončilo tragédiou.

Zdroj: Wikimedia Commons

Rôznych siekt máme v modernej spoločnosti skutočne veľa. Majú mnohé spoločné charakteristiky: charizmatického vodcu, ktorý sa pasuje za nového mesiáša, totalitné praktiky a vymývanie mozgov. V tomto článku ti prinesieme výber piatich šialených kultov, ktorých činnosť vyústila až v smrť nevinných ľudí.

1. Mansonova Rodina

Mansonova Rodina bola komunita mladých ľudí a sekta, ktorú viedol neúspešný muzikant Charles Manson. Koncom 60. rokov sa na bývalom filmovom ranči v San Fernando Valley v Los Angeles nachádzalo približne sto Mansonových prívržencov, prevažne mladých žien.

Manson bol presvedčený, že je novým vtelením Ježiša Krista a svojich stúpencov dokázal dokonale zmanipulovať. V známej pesničke Helter Skelter od Beatles videl znamenie blížiacej sa apokalyptickej rasovej vojny medzi černochmi a belochmi. Svojim stúpencom prikázal, aby túto vojnu rozpútali. Tvrdil tiež, že zo všetkých belochov sa zachránia len členovia Rodiny.

Profimedia

25. júla Manson svojim stúpencom prikázal, aby začali s vraždami. Prvou obeťou bol Gary Hinman, ktorého zabil Bobby Beausoleil, Mary Brunner a Susan Atkins. 9. augusta došlo k ďalšiemu masakru. Tex Watson, Susan Atkins a Patricia Krenwinkel vtrhli do domu na Cielo Drive, v ktorom sa nachádzala známa herečka Sharon Tate v ôsmom mesiaci tehotenstva a niekoľko jej priateľov.

Watson, Atkins a Krenwinkel všetkých brutálne zavraždili. Sharon Tate prosila, aby jej dovolili aspoň donosiť dieťa, ale nepomohlo to. Zasadili jej celkom 16 bodných rán. Jej krvou na steny napísali slová „Prasa“, „Smrť prasatám“ a „Vojna“. Po vražde v rezidencii Sharon Tate došlo hneď na druhý deň ešte k vraždám Lea LaBiancu a jeho manželky Rosemary.

V decembri 1969 bol Manson a jeho stúpenci chytení políciou. Hoci samotnému Mansonovi sa nikdy nepodarilo dokázať, že by osobne niekoho zabil, bol odsúdený za konšpiráciu a vraždu. On a ďalší členovia Rodiny dostali tresty smrti.

V roku 1972 však bol najvyšší trest v Kalifornii zrušený. Rozsudky všetkých zúčastnených tak boli automaticky zmenené na doživotie. Charles Manson zomrel vo väzení v roku 2017 ako 83-ročný.

2. Nebeská brána

Pod názvom Nebeská brána sa skrýva sekta, ktorú založil bývalý učiteľ hudby Marshall Applewhite spolu s Bonnie Nettles. Vo svojom učení skombinovali biblické texty s astrológiou a mimozemskými teóriami. V sekte panoval tvrdý režim a jej členovia mali zakázané nosiť šperky či make-up, nesmeli mať sex, užívať alkohol ani akékoľvek drogy.

Ich emócie boli násilne potláčané. Applewhite bol podľa Nettles novým mesiášom, ktorý mal vybraných vyvolených doviesť na vyššiu úroveň vedomia.

WP:NFCC#4/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Marshall_Applewhite#/media/File:Marshall_Applewhite.jpg)

Keď Nettles v roku 1985 zomrela, Applewhite sa stal nespochybniteľným a jediným vodcom hnutia. Začal kázať o nevyhnutnosti samovraždy ako jediného možného postupu na „vyššiu úroveň bytia“. V roku 1995 sa na nebi objavila kométa Hale-Bopp a Applewhite vyhlásil, že čas na posledný krok sa blíži. Členovia sekty verili, že za kométou letí vesmírna loď a oni sa na ňu dokážu teleportovať.

V roku 1997 spáchalo 39 členov sekty vrátane Applewhitea rituálnu samovraždu. Oblečené mali uniformy s trojuholníkovými nášivkami so zapadajúcim slnkom a nápisom „Odchádzajúci tím“. Vo vrecku mali niekoľko drobných. Samovraždu spáchali kombináciou alkoholu a silných liekov.

3. Chrám ľudu

Sektu Chrám ľudu založil v roku 1955 reverend Jim Jones. Jones sa vyhlasoval za inkarnáciu Ježiša, Buddhu či Lenina. Vychádzal z kresťanského učenia, ale fascinovali ho aj totalitné režimy ako fašizmus či komunizmus.

Chcel vytvoriť nebo na Zemi a vystupoval ako krutý diktátor. Vyžíval sa v manipulácii svojich nasledovníkov a urobil z nich de facto otrokov. Členovia dokázali vytvoriť vlastnú sebestačnú komunitu, ale vládli v nej kruté zákony a mnohí museli pracovať aj 20 hodín denne.

Členov sekty tiež Jones nabádal k vzájomnému ponižovaniu, na stúpencoch sa mal dopúšťať aj opakovaného sexuálneho zneužívania (mužov aj žien). V roku 1974 sa spolu so svojimi stúpencami presťahoval do Jonestownu v Guayane.

Nancy Wong/Wikimedia Commons (https://cs.wikipedia.org/wiki/Jim_Jones#/media/Soubor:Rev._Jim_Jones,_1977.jpg)

Množili sa sťažnosti bývalých členov sekty, ktorí žiadali Spojené štáty, aby proti Jonesovi zakročili. Do Jonestownu sa teda vydal kongresman Leo Ryan a niekoľko novinárov. Na Ryana však fanatickí členovia sekty zaútočili a hoci sa Ryanovi a novinárom podarilo ujsť na letisko, tam ich dostihli ozbrojenci vyslaní Jonesom a kongresmana a ďalších štyroch ľudí zabili. Ostatní vyviazli s ťažkými zraneniami.

V kontexte týchto udalostí sa Jones rozhodol. V osudný deň 18. novembra 1978 predniesol svoju poslednú kázeň a potom prikázal, aby členovia sekty vypili otrávené nápoje. Samotný Jones sa zastrelil a na následky otravy zahynulo neuveriteľných 918 jeho stúpencov, vrátane žien a detí. Ide o najväčšiu masovú samovraždu v modernej histórii.

4. Davidiáni

Sekta Davidiánov bola vedená Vernonom Wayneom Howellom, ktorý si neskôr zmenil meno na David Koresh. Spočiatku bol členom cirkvi Adventistov siedmeho dňa, ale v roku 1984 založil vlastnú sektu, ktorá čiastočne z jej učenia vychádzala. Na ranči Mount Carmel, v blízkosti texaského mesta Waco, vzniklo jej sídlo.

Koresh o sebe hlásal, že je prorokom a inkarnáciou Krista. Členovia sekty museli dodržiavať celibát, so ženami mohol mať sex jedine Koresh. Spolu so svojimi stúpencami skladoval v budove na ranči strelné zbrane. Práve preto sa o Koresha a jeho sektu začala zaujímať vláda. Razia, naplánovaná na 1. marca 1993, sa však skončila prestrelkou, počas ktorej bolo hlásených dovedna 22 zranených a 9 mŕtvych na strane ozbrojených zložiek a Davidiánov.

McLennan County Sheriff’s Office/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/David_Koresh#/media/File:David_koresh.jpg)

Následne začalo obliehanie celého ranča, ktoré trvalo dlhých 51 dní. Členovia FBI sa snažili Koresha presvedčiť, aby nechal členov sekty odísť. Ten to ale odmietal, hoci vyjednávačom sa podarilo presvedčiť ho, aby predsa len prepustil niekoľko členov, najmä detí.

Keďže Davidiáni odmietali vyjsť z budovy, FBI sa ich snažila zlomiť nátlakovými technikami. Znemožňovali im spánok, odstrihli ich od elektriny či vody. Medzi FBI vládla obava, že by Davidáni mohli spáchať hromadnú samovraždu a existovalo tiež podozrenie, že v komplexe dochádza k znásilňovaniu detí.

Ozbrojené zložky teda zahájili útok na budovu, pri ktorom vznikol požiar, ktorý zrovnal celý komplex so zemou. Zahynulo 76 Davidiánov (vrátane 21 detí a dvoch tehotných žien), David Koresh spáchal samovraždu za pomoci jedného zo svojich stúpencov.

FBI tvrdila, že požiar založili Davidiáni, ale členovia sekty, ktorí prežili, to odmietli a tvrdili, že za tragédiu je zodpovedná vláda. Celý zásah proti Davidiánom bol podrobený tvrdej kritike zo strán obyvateľov či novinárov, ale Kongres Spojených štátov vyhlásil, že za požiar boli zodpovední členovia Koreshovej sekty.

5. Deti mraveniska

Roch Thériault sa narodil v roku 1947 v kanadskom Québecu. Vyrastal v katolíckej rodine, ale v ranej dospelosti túto vieru zavrhol. V 70. rokoch sa stal členom Adventistov siedmeho dňa a praktikoval semináre na liečenie z návykových látok. Vďaka tomu sa okolo neho začali hromadiť ľudia, ktorí boli unesení jeho charizmou.

Neskôr sa táto komunita stala základom pre Thériaultovu sektu nazvanú Deti mraveniska. On sám sa začal nazývať Mojžišom, mal po svojom boku mnoho manželiek a jeho nasledovníci museli prerušiť všetky kontakty s rodinou a priateľmi. Sídlom sekty sa napokon stala lokalita v blízkosti mestečka Gaspé v Zálive svätého Vavrinca.

Shutterstock

Thériault bol apokalyptickým prorokom a hlásal blížiaci sa koniec sveta. Bol tiež závislým na alkohole a pod jeho vplyvom svojich stúpencov brutálne trestal a ponižoval. Jeho krutej povahe neušli ani dvaja jeho synovia. Bil ich a sexuálne zneužíval. V sekte dochádzalo k systematickému týraniu a Thériault svojim stúpencom prikazoval, aby si navzájom odsekávali prsty. On sám ľuďom bez umŕtvenia trhal zuby a uskutočňoval na nich „operácie“. Bez anestézie im odsekával končatiny, pálil ich rozžeravenou tyčou, kastroval mužov.

V roku 1988 jedna z jeho manželiek ochorela a Thériault ju presvedčil, že sa musí podrobiť operácii. Výsledkom bola ženina smrť. Ženu následne pochovali, ale onedlho ju niekoľkokrát vykopali, keďže šialený prorok sa ju pokúšal vzkriesiť (napríklad tým, že jej vyvŕtal do hlavy dieru, do ktorej masturboval).

V tej dobe však už boli Thériaultovi na stope policajti, ktorí počúvali hrôzostrašné skutočnosti od tých, ktorým sa podarilo z kultu utiecť. Nález tela mŕtvej manželky spečatil osud psychopatického kazateľa. Za týranie a vraždu ho odsúdili na doživotie. Ani potom však nestratil mnohých svojich stúpencov, tí ho dokonca navštevovali vo väzení. Rocha Thériaulta zabil v roku 2011 jeho spoluväzeň. Mal 63 rokov.


Reagujte!
Grr Grr
2
Grr
Fuuj Fuuj
29
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
15
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Továreň na hamburgery či odhŕňač snehu. Youtube kanál vyrába fantastické funkčné stroje z Lega

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME