Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra

Cestovanie v čase je predmetom mnohých sci-fi filmov či románov. Čo sa týka modernej vedy, konsenzus je taký, že cestovanie v čase (či už do minulosti alebo budúcnosti) je s najväčšou pravdepodobnosťou nemožné (najmä kvôli ohromnému množstvu paradoxov, ktoré by takýto krok vyvolal), nemusí však byť úplne vylúčené.

Nájde sa dokonca mnoho ľudí, ktorí si myslia, že o cestovaní v čase existujú aj hodnoverné dôkazy a že ich máme celý čas k dispozícii. Nižšie ti prinášame 5 zaujímavých prípadov, ktoré sa s týmto fenoménom spájajú.

1. Fotografia z roku 1941

S touto fotografiou si sa už určite na internete stretol. Priaznivci teórie cestovania v čase ju zvyknú uvádzať ako dôkaz toho, že na nej vidíme muža z modernej doby. Fotografia zachytáva otvorenie mosta South Fork Bridge z roku 1941. Medzi ľuďmi nápadne vystupuje mladý muž, ktorý má slnečné okuliare a moderne vyzerajúce oblečenie.

Skeptici poukazujú, že hoci sa na prvý pohľad mužov štýl obliekania vymyká, v skutočnosti zrejme nejde o veľkú záhadu. Slnečné okuliare prišli do módy už v 20. rokoch a aj jeho tričko zodpovedá oblečeniu, ktoré zvykli nosiť športovci v 40. rokoch. Mnohých nadšencov však tieto vysvetlenia nepresvedčili. Aký je tvoj názor?

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Time_travelling_cool_dude.png

2. Chaplin’s Time Traveller

Ďalší známy prípad, ktorý vzbudil na internete veľké rozrušenie, uzrel svetlo sveta v roku 2010. Práve vtedy si írsky filmár George Clarke všimol, že na DVD s filmom The Circus od Charlieho Chaplina z roku 1928 sa nachádza niečo podozrivé.

DVD totiž obsahuje aj zábery z premiéry filmu v Los Angeles a v určitom momente na nich môžeme vidieť ženu, ktorá si pri uchu drží nejaké zariadenie a zdá sa, akoby hovorila.

Clarke túto scénku nahral na YouTube pod názvom Chaplin‘s Time Traveller. Video spôsobilo značný rozruch a fanúšikovia teórie cestovania v čase tvrdili, že zachytáva ženu, ktorá jednoznačne v ruke drží mobilný telefón.

Existuje však aj logickejšie vysvetlenie. Ako poukázali mnohí skeptici, prístroj, ktorý žena drží, je s najväčšou pravdepodobnosťou načúvacie zariadenie. To malo tvar malej trúbky a v tej dobe nebolo jeho používanie ničím neobvyklým.

3. Charlotte Anne Moberly a Eleanor Jourdain

Zaujímavý prípad, ktorý zahŕňa možné cestovanie v čase, sa začal písať v roku 1911. Práve vtedy totiž vyšla kniha s názvom An Adventure od uznávaných profesoriek Charlotte Anne Moberly a Eleanor Jourdain. Tie v nej tvrdili, že v roku 1901 sa vydali na výlet do Versailles, konkrétne k zámočku Malý Trianon.

V parku sa stratili a podľa ich slov sa odrazu ich okolie rozmazalo a predmety zmizli. Vzduch bol iný a celá scéna pôsobila podľa oboch žien snovým dojmom.

Profimedia, Profimedia

Následne sa Charlotte a Eleanor mali stretnúť s niekoľkými osobami z minulosti (konkrétne z 18. storočia). Patrila medzi nich skupina vojakov, niekoľko mužov, žien aj detí, ba dokonca aj kráľovná Mária Antoinetta. Až v blízkosti Malého Trianonu sa opäť všetko vrátilo do normálu.

Po tom, ako Charlotte a Eleanor vydali svoje svedectvo knižne, spôsobili senzáciu. Niektorí bádatelia nadhodili možnosť, že sa obe ženy preniesli v čase o sto rokov do minulosti. Skeptici zase hovorili, že Charlotte a Eleanor si celú historku proste vymysleli, prípadne, že sa stali obeťou akejsi skupinovej halucinácie.

4. John Titor

Meno John Titor sa začalo objavovať niekedy v rokoch 2000-2001 na viacerých serveroch. Malo ísť o muža, ktorý tvrdil, že prichádza z budúcnosti, konkrétne z roku 2036. Používateľ pod menom John Titor uviedol, že je na úteku pred vojnou a tvrdil, že sa do minulosti dostal v stroji času (priložil aj návod na jeho zostrojenie) a ponúkol tiež viacero informácií o budúcnosti Zeme.

Podľa neho existuje viacero paralelných vesmírov, kde sa historické udalosti odlišujú od toho nášho. Titor však predpovedal, že Ameriku čaká v roku 2004 občianska vojna a spoločenské nepokoje súvisiace s voľbou prezidenta v tom istom roku.

Po skončení vojny sa Spojené štáty mali rozdeliť na päť častí a v roku 2015 mala podľa neho doraziť krátka, ale krutá tretia svetová vojna.

Shutterstock

Tieto predpovede vyvolali veľkú dávku skepticizmu a neskôr sa (ako už dnes vieme) ukázali ako falošné. Niekoľko súkromných detektívov sa pokúšalo vypátrať Titorovu pravú identitu, ale nepodarilo sa im to. V roku 2018 však umelec Joseph Matheny uviedol, že na celom projekte spolupracoval s niekoľkými ďalšími ľuďmi.

Podľa neho išlo proste o istý druh literárneho experimentu. Niektorí ľudia však tvrdia, že Titor bol skutočný cestovateľ v čase a to, že sa nenaplnili jeho predpovede, súvisí práve s tým, že o nich dopredu informoval.

5. Andrew Carlssin

V roku 2003 malo dôjsť v Amerike k zatknutiu istého Andrewa Carlssina. Toho chytili pri pochybných obchodoch na akciovej burze. Príslušné orgány mali podozrenie, že sa dopustil takzvaného insider-tradingu, teda zneužívania dôverných informácií v obchodnom styku. Uskutočnil totiž viac ako 120 mimoriadne rizikových obchodov, ale vždy vyhral.

Carlssin sa však bránil veľmi svojrázne. Tvrdil, že pohyby na burze poznal, pretože prišiel z budúcnosti, konkrétne z roku 2256. Polícia mu na to, pravdaže, neskočila, bolo však jasné, že Carlssin vedel o pohyboch akcií dopredu. Carlssin tak svoj kapitál 800 dolárov dokázal premeniť na neuveriteľných 350 miliónov, a to len za dva týždne.

Andrew Carlssin, el inversor que vino del futuro y ganó millones de dólares en dos semanashttps://www.mundoesotericoparanormal.com/andrew-carlssin-inversor-vino-futuro-gano-millones-dolares-dos-semanas/

Posted by Mundo Esotérico y Paranormal on Sunday, July 14, 2019

Ako dôkaz chcel Carlssin vyšetrovateľom prezradiť, kde sa skrýva vtedy najhľadanejší terorista Usáma bin Ládin a tvrdil tiež, že im poskytne liek na AIDS. Tieto rozprávky mu polícia neverila. Neskôr však za Carlssina zaplatil kauciu záhadný muž a cestovateľ v čase navždy zmizol.

A podľa všetkého sa zdá, že nikdy ani neexistoval. Prišlo sa totiž na to, že celý príbeh je s najväčšou pravdepodobnosťou výplodom fantázie redaktorov Weekly World News, satirického časopisu. Mnohé noviny (medzi nimi aj slovenské) však tento prípad prezentovali ako fakt, takže aj dnes tomuto príbehu mnohí ľudia veria.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.