Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka

Pátranie po vrahyni Fantóm Heilbronnu trvalo 16 rokov. Výsledok vyšetrovania všetkých prekvapil

Tajomná vrahyňa mala svoje zločiny páchať v Nemecku, Francúzsku a Rakúsku.


Pátranie po sériových vrahoch je často veľmi dlhé a vyčerpávajúce. Nehovoriac už o tom, že nie vždy vedie ku konkrétnemu výsledku, teda zatknutiu vraha. Máme viacero sériových vrahov, ktorých sa dodnes nepodarilo odhaliť. Za všetkých môžeme spomenúť Jacka Rozparovača či Zodiaca. Viac než pozoruhodný prípad sa ale odohral v Nemecku. Polícia tam celých 16 rokov pátrala po vrahovi (resp. vrahyni) s prezývkou Fantóm Heilbronnu či Žena bez tváre. Vyústenie bolo ale naozaj nečakané.

Shutterstock

Tajomná DNA na miestach vraždy

Celý prípad sa začal písať v roku 1993. Práve vtedy bolo totiž objavené telo 62-ročnej ženy Lieslotte Schlenger. Objavili ho priamo v jej dome v meste Idar-Oberstein. Podľa patológa bola uškrtená drôtom z kytice kvetov, ktorá ležala vedľa nej. Inak bolo v dome všetko na svojom mieste. Nikde ani náznak zápasu, svedkovia si nevšimli nič podozrivé.

Zdalo sa, že žena sa práve vo chvíli, keď ju prepadol útočník, chystala variť čaj. Na jednej zo šálok, ktorá sa nachádzala vedľa tela, polícia objavila DNA neznámej osoby ženského pohlavia. Usúdila, že môže ísť o stopu, ktorú zanechala vrahyňa, ale vyšetrovanie sa napriek tomu nepohlo z miesta. Polícia totiž nemala v rukách žiadne ďalšie dôkazy či stopy. Prípad sa tak dostal do slepej uličky.

Shutterstock

Prešlo osem rokov a vrahyňa udrela znovu. Tentokrát bol obeťou 61-ročný Joseph Walzenbach, obchodník so starožitnosťami. Rovnako ako Schlenger, aj Walzenbach bol zaškrtený, tentokrát záhradným špagátom. Telo našli v kuchyni obete. Na mieste sa opäť našla aj rovnaká DNA ako v prípade Schlenger. Ale znepokojivé bolo, že ani v tomto prípade neexistovali svedkovia ani žiadne iné stopy. Naozaj to pôsobilo, akoby sa na mieste zjavil akýsi fantóm, zabil svoju obeť a potom proste zmizol.

Fantóm sa objavuje prakticky všade

Vyšetrovatelia však začali vážne pripúšťať, že majú dočinenia so sériovým vrahom. Po druhej vražde sa ale stala pomerne bizarná vec. DNA neznámej ženy sa začala objavovať v rôznych iných prípadoch, navyše často aj v takých, ktoré nemali s vraždami nič spoločné. Päť mesiacov po vražde Walzenbacha našli danú DNA stopu na použitej striekačke od heroínu. Z toho usúdili, že páchateľka je s najväčšou pravdepodobnosťou závislá od drog.

Mohlo by ťa zaujímať:

Členovia sekty Davidiánov skončili v plameňoch. Obliehanie ich sídla sa zapísalo do histórie

Neskôr polícia riešila prípad vykradnutia karavanu, v ktorom objavila nedojedený koláč. Jeho analýza ukázala, že vzorky slín obsahujú DNA Fantóma z Heilbronnu. Stopa sa našla aj na ďalších podivných miestach: v ukradnutom aute, na pivových fľašiach, pohári vína v bare či na hračkárskej vodnej pištoli. Najznámejší prípad sa ale odohral v roku 2005. Hádka dvoch bratov vtedy vyústila v násilie a starší brat zastrelil mladšieho svojou pištoľou.

Shutterstock

Analýza nábojov opäť odhalila tajomnú DNA. Ale ako to bolo možné? Žiaden z týchto prípadov sa nijakým spôsobom nespájal s prvými dvoma vraždami. Všetko však nasvedčovalo tomu, že vrahyňa je zapojená do rôznych kriminálnych aktivít po celom Nemecku. Vyšetrovatelia tomu nerozumeli. Zdalo sa, že tajomná žena sa objavuje na rôznych miestach, zanechá stopu a zase bez stopy zmizne. DNA neznámej vrahyne objavili v celkom 40 rôznych prípadoch, ktoré nemali s prvými vraždami žiadnu spojitosť.

Našli sa nielen v Nemecku, ale aj v Rakúsku a Francúzsku. DNA sa vyskytovala na miestach krádeží, útokov, ale aj vrážd (ktoré ale neboli podobné prvým dvom). Okrem toho polícia objavila aj ďalšie DNA vzorky, ktoré podľa nej pochádzali od komplicov Fantóma. Avšak prípad sa naťahoval a muži zákona nemali žiadne relevantné stopy ani svedkov.

Vražda policajtky

V roku 2007 sa Fantóm z Heilbronnu opäť pripomenul. Nemeckú policajtku Michèle Kiesewetter zastrelil neznámy útočník priamo v policajnom aute. Keď si Kiesewetter a jej kolega chceli zjesť obed, útočník vtrhol na zadné sedadlo a na oboch vystrelil.

Kiesewetter bola na mieste mŕtva, jej kolega utrpel ťažké zranenia. Polícia objavila DNA Fantóma na zadnom sedadle, ale aj na prístrojovej doske. Zdalo sa, že Fantóm opäť vraždil. Vyšetrovatelia vypísali odmenu 300-tisíc eur tomu, kto im dá akékoľvek relevantné informácie o tejto Žene bez tváre.

Profimedia

Prihlásilo sa niekoľko svedkov. Ale ich výpovede sa nezhodovali a nedávali príliš zmysel. Niektorí z nich tvrdili, že Fantóm z Heilbronnu je v skutočnosti muž. To sa ale zdalo nepravdepodobné, keďže DNA patrila žene. Polícia však nevylučovala možnosť, že žena mala komplica (prípadne komplicov). Nech je, ako chce, ani tentokrát vyšetrovanie neviedlo k vytúženému výsledku. Polícia preverovala viac ako 3-tisíc podozrivých, ale nič z toho nebolo.

Mohlo by ťa zaujímať:

Prípad, ktorý naháňa zimomriavky. Zohrali pri smrti Elisy Lam rolu nadprirodzené sily?

Prekvapivý výsledok

Prelom nastal až v roku 2009. Ale ani zďaleka to nebol výsledok, na ktorý mohli byť vyšetrovatelia hrdí. Na základe nového vyšetrovania sa totiž prišlo na to, že žiadny Fantóm z Heilbronnu neexistuje a nikdy neexistoval. Polícia celých 16 rokov pátrala po fiktívnej osobe. Ale moment! Ako je to vôbec možné? Čo tá záhadná DNA, ktorá sa našla? Tá predsa musela niekomu patriť, no nie?

Shutterstock

To áno, lenže zistilo sa, že vzorky boli kontaminované. Nebola to chyba forenzných expertov, ale skôr spoločnosti, ktorá im dodávala potrebné materiály na odoberanie vzoriek. Tie boli v továrni balené bez ochranných rukavíc. DNA pracovníčok továrne sedela s typom DNA, ktorý sa neskôr našiel na mieste činu. V skratke povedané: experti odoberali vzorky prostredníctvom materiálov, ktoré neboli sterilné, ale už boli kontaminované DNA pracovníkov, ktorí ich balili.

Výsledok tak bol pre vyšetrovateľov dosť zahanbujúci. Toľké roky práce a pátrania a všetko len preto, aby sa napokon zistilo, že na vine je úplná banalita. Za zmienku stojí, že polícia vrahov Michèle Kiesewetter napokon vypátrala. Išlo o dvoch príslušníkov neonacistickej teroristickej skupiny. Čo sa týka vrážd Lieslotte Schlenger a Josepha Walzenbacha, páchateľov sa zatiaľ odhaliť nepodarilo. Ale bez ohľadu na to, či sa to podarí, alebo nie, podľa polície za ich smrť určite nemôže žiadny tajomný Fantóm.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť