Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 4.12.2023
sk
Barbora
, Barbara
cz
Barbora
, Barbara, Bára

Patrí žena do kuchyne? Slováci v prieskume odhalili, čo je hlavnou úlohou ženy

Na tejto odpovedi sa zhodlo až 45 % respondentov.


Starostlivosť o domácnosť odjakživa spadala na plecia ženy. Muž živil rodinu, chodil do práce a úlohou ženy bolo vytvoriť pohostinné prostredie, do ktorého sa môže po celom dni s radosťou vrátiť. Lenže časy sa zmenili. V dnešnom svete sa z jedného príjmu vyžiť nedá, a teda to už viac nie sú len muži, ktorí prispievajú peniazmi do rodinného rozpočtu.

Napriek tomu takmer polovica Slovákov verí, že domácnosť má obriaďovať primárne žena, informuje portál info.sk. Vyplýva to z prieskumu agentúry 2muse pre konferenciu Equal Pay Day, do ktorého sa zapojilo 1 008 respondentov. 45 % z nich verí, že hlavnou úlohou ženy je starostlivosť o domácnosť, a 51 % tomu, že hlavnou úlohou muža je zarábať peniaze.

Ženy zarábajú menej

Prieskum odhalil aj nerovnosti vo finančnom ohodnotení rôznych pohlaví. 62 % respondentov sa domnieva, že na Slovensku dochádza k nespravodlivému platovému ohodnoteniu, a teda že ženy zarábajú na tých istých pracovných pozíciách menej ako muži. 38 % respondentov vníma túto skutočnosť ako problém.

Podľa opýtaných sa zamestnávatelia v tejto problematike neangažujú dostatočne. 33 % tvrdí, že sa tejto téme venuje len zopár zamestnávateľov. Prevažná väčšina, teda až 80 % respondentov nesúhlasí, aby boli ženy za tú istú robotu platené slabšie ako ich mužskí kolegovia. 56 % respondentov sa nazdáva, že k tejto platovej nerovnosti do vysokej miery prispieva materská dovolenka.

Patrí žena do kuchyne? Slováci v prieskume odhalili, čo je hlavnou úlohou ženy
Shutterstock

Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.