Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 15.7.2024
sk
Henrich
cz
Jindřich
Zdroj: ©Shutterstock

Patria či nepatria banány do chladničky? Takto sa majú správne skladovať jednotlivé druhy ovocia a zeleniny

Ovládaš tieto zásady skladovania potravín?

Jedlo, jeho príprava, nákup a skladovanie tvoria veľkú súčasť našich životov. V podstate sa okolo jedla točí celý náš život. Čím ďalej, tým viac sa v súčasnosti kladie dôraz na kvalitu potravín, a to sa netýka len ich nákupu, ale aj následného skladovania u nás doma. Vieš, ako skladovať ovocie a zeleninu?

Samozrejme, začneme tým, že správne skladovanie zeleniny a ovocia je kľúčové pre zachovanie ich čerstvosti, chuti a živín. Ak sa zelenina a ovocie skladujú nesprávne, môže to viesť k ich skazeniu, strate výživných látok a znehodnoteniu. Tu je niekoľko tipov, ako správne skladovať niektoré bežné druhy zeleniny a ovocia.

Platí niekoľko všeobecných pravidiel:

  • Chladnička vs. izbová teplota: Nie všetko ovocie a zelenina patrí do chladničky. Niektoré druhy, ako napríklad citrusy, cibuľa, cesnak, zemiaky a bataty, sa lepšie skladujú pri izbovej teplote.
  • Oddelené skladovanie: Niektoré druhy ovocia a zeleniny produkujú etylén, plyn, ktorý môže zrýchliť dozrievanie a skazenie iných plodín. Preto je dôležité oddeliť ovocie, ktoré produkuje etylén, ako sú banány, od ostatných druhov.
  • Vlhkosť a vzduch: Niektoré druhy zeleniny, ako napríklad špenát a uhorky, sa lepšie skladujú v plastových vreckách s malými dierkami, aby sa zachovala ich vlhkosť. Iné zase potrebujú väčší prístup k vzduchu, aby sa zabránilo skazeniu.
  • Kontrola: Pravidelná kontrola zeleniny a ovocia pomáha identifikovať príznaky skazy alebo hniloby a umožňuje ich rýchle odstránenie, čím sa minimalizuje riziko kontaminácie ostatných plodín.
Princezná takmer vypichla oko Eda Sheerana. Fakty o Britskej kráľovskej rodine, ktoré znejú ako vymyslené, ale sú pravdivé

Odporúčame prečítať:

Princezná takmer vypichla oko Eda Sheerana. Fakty o britskej kráľovskej rodine, ktoré znejú ako vymyslené, ale sú pravdivé

Ako správne skladovať ovocie a zeleninu?

Jablká: Jablká by sa mali skladovať na chladnom a vlhkom mieste, ideálne v zeleninovej zásuvke chladničky alebo v papierových vreckách, aby sa zabránilo vysušeniu a skladovaniu.

Hrušky: Hruškám vyhovuje izbová teplota, kým nedozrejú, potom patria do chladničky, aby sa predĺžila ich čerstvosť. Môžu sa zabaliť do novín alebo papierových vreciek.

Pomaranče: Pomaranče vydržia v izbovej teplote, no je fajn ich držať v chladničke, aby sa predĺžila ich životnosť. Môžu byť skladované v papierových vreckách alebo voľne v zeleninovej priehradke.

Shutterstock

Hrozno: Hrozno by sme mali držať v chladničke, ideálne v perforovanej plastovej taške alebo v nádobe, aby sa zabránilo hnilobe a zachovala sa jeho vlhkosť.

Banány: Banány nepatria do chladničky. Pokiaľ ešte nie sú zrelé, môžu dozrievať pri izbovej teplote. Ak sa chceš vyhnúť tomu, aby sa rýchlo zrelé banány pokazili, môžeš ich oddeliť od seba a zabaliť ich do novín.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.