Súčasná generácia sa často označuje ako snehové vločky (snowflakes). Vieš, o čo ide, z čoho to vzniklo a si aj ty jej súčasťou? Vekové ohraničenie nie je limitované, všeobecne tam patria ľudia narodení v rokoch 1995 až 2012. Teda post-mileniáli, tzv. generácia Zetkárov. Ale radia sa sem aj ľudia narodení v 80. rokoch či mladší.
Preslávil ju Klub bitkárov
Spopularizovanie pojmu snowflake generation sa pripisuje Chuckovi Palahniukovi, ktorý ho v roku 1996 použil v knihe Klub bitkárov. „Nie si výnimočný. Nie si krásna a jedinečná snehová vločka. Si rovnaká chátrajúca organická hmota ako všetci ostatní.“
Urážlivé označenie adresoval ľuďom, ktorí veria, že sú predurčení na veľký úspech alebo si zaslúžia výsostné postavenie, chválu a obdiv. Syndrómom snehových vločiek označuje tiež presvedčenie rodiča, že jeho dieťa je výnimočné, a preto by sa s ním malo zaobchádzať inak ako s ostatnými.
„Mnohí sú presvedčení, že sú jedineční a výnimoční ako snehová vločka. Sú precitlivení na urážku. Napríklad mladý človek s politicky korektným cítením.“
Čo ste zač?
Generácia snehových vločiek sa roztopí hneď, ako ju stlačíš. Dnešní mladí sú menej odolní a náchylnejší k urážlivosti než predchádzajúce generácie. Sú príliš leniví na to, aby zmenili svet okolo seba. Príliš snobskí vyhrnúť si rukávy. Tu je potrebné zdôrazniť, že nejde o každého človeka narodeného v konkrétnom období. Zahŕňa to len väčšinu.
Skôr hanlivé titulovanie snehová vločka je označenie emocionálne zraniteľných ľudí, ktorí sa nevedia vyrovnať s protichodnými názormi, majú neoprávnený pocit nároku a preexponované presvedčenie svojej jedinečnosti. Sú hypersenzitívnejší, urážlivejší, rozmaznanejší.
Collinsov slovník zaradil frázu snowflakes medzi TOP 10 slov roka 2016. Populárnym sa stalo pri posmievaní sa hysterickým reakciám mladých na výsledok referenda o EÚ. Slovník tento termín definuje ako generáciu ľudí, ktorí sa stali dospelými v roku 2010, sú menej odolní a náchylnejší k urážaniu než predchádzajúce generácie.
Pomenovanie vychádza z dôsledku ich vysokej miery individualizmu a presvedčenia o vlastnej jedinečnosti. Charakteristická je emocionálna krehkosť, neschopnosť vysporiadať sa s kritikou i absencia pragmatizmu v krízových situáciách. Zvýšená miera individualizmu, narcizmu a celkovej citlivosti je zapríčinená najmä trendom jedného dieťaťa. Medzi súrodencami nevzniká konkurenčné prostredie a deti sú vystavované vyššej miere protekcionizmu. To podnecuje zvýšenú senzitivitu na neznáme podnety.
Buttercup, soyface a soyboy
Podobný slangový výraz je buttercup označujúci chlapca okolo dvadsiatky presvedčeného, že rodičia a všetci ostatní sú povinní ho navždy podporovať. Samozrejme, preto, že je výnimočný.
Označenie soyface a soyboy sa vzťahuje na mužov s charakteristickým nedostatkom testosterónu indikovanom vo vzhľade i v postoji. Veľmi rýchlo sa rozcítia, reagujú prehnane, často sa sťažujú a kňučia nad drobnosťami. Soyboy sa snaží vyhovieť každému zo strachu, aby nikomu neublížil.
Soyface sa manifestuje, keď chce ukázať svoje nadšenie. V tejto súvislosti vzniklo meme Wojak ilustrujúce precitliveného muža. Známa kostrbatá kresba plačúcej tváre.
Výraz soyboy, často používaný ako ekvivalent soyface, sa najčastejšie používa s konkrétnym výrazom tváre, keď sa muži tvária prekvapene a fotia sa s otvorenými ústami.
Čo hovorí snehová vločka
- Mám zlý deň, buď ku mne milý, pretože si zaslúžim špeciálne zaobchádzanie.
- Patrím do bohatej (chudobnej) rodiny, buď ku mne milý, pretože si zaslúžim špeciálne zaobchádzanie.
- Som žena, buď ku mne milý, pretože si zaslúžim špeciálne zaobchádzanie.
- Som rodová menšina, takže buďte ku mne milí, pretože si zaslúžim špeciálne zaobchádzanie.
V podstate buďte ku mne milí a bez ohľadu na to, čo hovoríte, čo si myslíte, čo robíte, som to ja, kto si zaslúži špeciálne zaobchádzanie.
Príklady snehovej vločky
Cítiš sa oprávnený
Mal si posraný deň, a preto máš pocit, že si zaslúžiš, aby bola na teba predavačka milá. Alebo máš pocit, že si celý rok pracoval tvrdo a automaticky si zaslúžiš vyššie ohodnotenie než druhí. Myslíš si, že máš legitímne dôvody na špeciálne zaobchádzanie či povýšenie.
Neriešiš svoje ospravedlnenia, pretože si taký posadnutý sám sebou a tým, akí sú ľudia a život k tebe nespravodliví. Nie. Aj keď si celý mesiac dobrovoľne chodil do roboty na bicykli, výdavok dával bezďákom, pustil sadnúť gerontov, nezaslúžiš si voľný deň len preto, lebo si to podľa teba zaslúžiš.
Stále sa sťažuješ
Keď uviazneš v zápche, dokola sa sťažuješ na iných vodičov, na úrady a na to, ako by s tým mali niečo urobiť. Ak dôjde k technickej poruche, sťažuješ sa, aké laxné je oddelenie a ako by s tým mali niečo robiť. Ak je obsluha počas tvojho letu pomalšia len preto, že si hladný, sťažuješ sa. V podstate máš neustály problém so základnými vecami, ktoré sa okolo nás bežne dejú, pretože si myslíš, že by všetko malo ísť hladko, lebo TY si práve v tejto nepríjemnej situácii.
Chceš kompenzáciu
Za každý problém, omyl, poruchu čakáš kompenzáciu. Letisko pomiešalo tvoju batožinu, chceš let zadarmo. Reštaurácia neuvarila jedlo podľa tvojich predstáv, chceš ho zadarmo. V obchode s oblečením trvalo spracovanie objednávky dlhšie, chceš zľavu. Dodávka z e-shopu nezodpovedá tvojej predstave, chceš náhradu za ujmu na zdraví. Od každého očakávaš, že ti akúkoľvek ujmu vynahradí. V skutočnosti sa k niečomu priblížiš len vtedy, ak ti to prinesie úžitok.
Vždy si pripravený do paľby
Tvoj vypínač je nonstop v pohotovosti. Si podráždený a nahnevaný v priebehu niekoľkých sekúnd. Zrazu zabúdaš na koncept pôvodného rozhovoru, tasíš všetky dostupné zbrane. Ak si niekto dovolí podotknúť, že táto, tebou iniciovaná konverzácia je hlúpa, zdvíhajú sa ti nosné dierky vo výkriku, ako si to mohol niekto dovoliť.
Ak niekto povie sexistický, xenofóbny, homofóbny či akýkoľvek komentár nekorešpondujúci so súčasným liberálnym (teda tvojím) svetom, si vytočený. Ako si mohol pred tebou toto dovoliť? Myslíš si, že si výnimočný. Že z nejakého dôvodu je tvoje poslanie na tejto planéte dôležitejšie než ostatných.
Prečo si taký?
Hyperprotekcia
Nárast extrémne zraniteľných mladých dospelých ovplyvňuje príliš ochranárska výchova. Rodičia neúmyselne pripravili deti o možnosť čeliť ťažkostiam, rozvíjať toleranciu k problémom skutočného sveta a pestovať tak odolnosť.
Riešia za nich každý problém, preberajú úzkostlivú zodpovednosť za ich život, úspechy i neúspechy. Skrz to majú pocit práva na všetko, čo chcú, pretože im takéto myslenie naprogramovali. Nemajú vyvinutú toleranciu k frustrácii, odradí ich aj malá prekážka. Na kritiku sú precitlivení, všetko, čo nekorešponduje s ich svetonázorom, vnímajú ako útok.
Prehnané ego
Vďaka rodičom sa cítia výnimoční, čo vedie k nafúknutému vnímaniu seba samého. Považujú sa za lepších a zasluhujúcich osobitné práva na základe svojej jedinečnosti. Prehnané vnímanie svojho Ja vedie k sebestrednosti a presvedčeniu, že sa nemusia veľmi snažiť, pretože v konečnom dôsledku sú unikátni a úspech majú zaručený.
Keď si uvedomia, že to tak nie je, že musia pre to niečo urobiť, strácajú barličky, ktoré ich doposiaľ viedli. Svet začnú vnímať ako nepriateľský a ohrozujúci.
Neistota a katastrofa
Jednou z najvýraznejších čŕt vločiek je, že vyžadujú vytvorenie bezpečného miesta. Aj keď vyrastali v stabilnom a bezpečnom prostredí namiesto toho, aby boli sebavedomí a uvoľnení, majú strach.
Je spôsobený nedostatočnými schopnosťami čeliť svetu, nadmerným ochranárskym vzdelaním, ktoré ich naučilo vidieť potenciálne zneužitie vo všetkom, zveličovať negatívne udalosti a meniť ich na katastrofy. V dôsledku toho sa zatvoria do sklenenej bubliny, v ktorej sa cítia bezpečne.
Sú viac naklonení prijať úlohu obete, pretože všetci sú proti nim. Týmto spôsobom si rozvíjajú externé miesto kontroly, zodpovednosť za svoj život zverujú iným. Výsledkom je náchylnosť na rozvoj duševných porúch, ktoré každým rokom stúpajú.
Maminka a otecko
Pre túto generáciu je charakteristický efekt bumerangu, ktorý označuje ľudí sťahujúcich sa naspäť k rodičom. Vo väčšine prípadov z dôvodu dlhu študentských pôžičiek a finančnej nezávislosti. Post-milleniáli majú väčšiu averziu k riziku než predchádzajúce generácie v rovnakom veku. Ešte pred 25 rokmi mladí nečakali, kým budú finančne etablovaní, aby si založili rodinu. Dnes to považujú za nezodpovedné.