Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.7.2024
sk
Magdaléna
cz
Magdaléna, Magda
, Magdalena

Peking sa rozlúčil so zimnými olympijskými hrami a prenechal štafetu talianskemu duu Miláno-Cortina d’Ampezzo

V čínskom Pekingu o 14.38 h SEČ zhasol olympijský oheň na rovnakom mieste, na akom ho pred šestnástimi dňami zapálili uprostred veľkej snehovej vločky.


Zimné olympijské hry 2022 v nedeľu dospeli k svojmu záveru. V čínskom Pekingu o 14.38 h SEČ zhasol olympijský oheň na rovnakom mieste, na akom ho pred šestnástimi dňami zapálili uprostred veľkej snehovej vločky.

Ešte predtým oficiálne vyhlásil Hry za skončené prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach. V príhovore poďakoval čínskym organizátorom, vyzdvihol výkony športovcov a pozval svet o štyri roky do Talianska, kde XXV. ZOH zorganizujú Miláno a Cortina d’Ampezzo. Prezident MOV spolu s pekinským starostom počas ceremoniálu odovzdali olympijskú vlajku najvyšším predstaviteľom oboch spomenutých talianskych miest.

TASR

Záverečný ceremoniál hier v Pekingu signalizoval koniec druhej olympiády v ére pandémie koronavírusu. Tou prvou boli vlaňajšie letné olympijské hry v Tokiu, ktoré sa v japonskej metropole konali s 12-mesačným oneskorením oproti pôvodnému plánu. V rámci záverečného ceremoniálu prišli športovci na štadión Vtáčie hniezdo za zvukov Ódy na radosť od legendárneho holandského skladateľa Ludwiga van Beethovena. Napriek obavám z ochorenia COVID-19 a prísnemu režimu, ktorý zmenil olympijské hry na obrovskú bublinu, medzi tisíckami návštevníkov v bubline bolo napokon iba 463 prípadov koronavírusu.

Na ZOH 2022 rozdali dovedna 109 zlatých medailí. Najúspešnejšou krajinou sa stalo Nórsko, jeho športovci získali rekordných 16 zlatých, 8 strieborných 13 bronzových medailí. Ďalšie dve pódiové priečky v medailovom hodnotení krajín patria Nemecku (12-10-5) a domácej Číne (9-4-2). Štvrtí sú Američania (8-10-7) a piati Švédi (8-5-5). Slovensko s kolekciou 1-0-1, o ktorú sa postarala „zlatá“ lyžiarka Petra Vlhová a „bronzoví“ hokejisti, figuruje na 21. priečke v tomto hodnotení.

Najúspešnejším jednotlivcom spomedzi športovcov na ZOH 2022 sa stal nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö so ziskom štyroch zlatých a jednej bronzovej medaily. Po päť medailí, z toho tri zlaté, získali jeho krajanka zo strelnice a bielej stopy Marte Olsbuová Röiselandová (3-0-2) a ruský bežec na lyžiach Alexander Boľšunov (3-1-1). Po tri zlaté si domov odniesli aj holandská rýchlokorčuliarka Irene Schoutenová (3-0-1) a nórska bežkyňa na lyžiach Therese Johaugová (3-0-0).

V medzinárodnom meradle mnohí kritizovali zimné olympijské hry v Číne a odsúdili Medzinárodný olympijský výbor (MOV) za to, že ich organizoval napriek tomu, že Peking čelí obvineniam z porušovania ľudských práv v západných provinciách. Niekoľko štátov tak ZOH bojkotovalo tým, že okrem športovcov nevyslali žiadne oficiálne delegácie.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.