Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 19.7.2024
sk
Dušana
, Šarlota
cz
Čeněk

Pellegrini prezradil, koho chce mať za svojho poradcu. Toto meno ťa asi prekvapí

Takto odôvodnil prezident svoj výber.


V sobotu mnoho Slovákov sledovalo inauguráciu nového prezidenta Petra Pellegriniho. V prezidentskom kresle tak vystriedal Zuzanu Čaputovú.

Pellegriniho teraz čaká mnoho úloh a povinností, ktoré musí na novom poste splniť. Medzi nimi je aj výber poradcov. Nový prezident v rozhovore pre TV Markíza prezradil veľmi zaujímavé meno. Koho by Pellegrini rád videl po svojom boku?

„Určite to vzbudí rozruch a bude to veľmi zaujímavé. Musím priznať, že som v komunikácii aj s pánom Jozefom Banášom, ktorého by som veľmi rád privítal v prezidentskom paláci ako poradcu pre oblasť kultúry a médií. Je to človek, ktorý je dnes najúspešnejší spisovateľ. Má najviac prekladané knihy do rôznych svetových jazykov. Mohol by priniesť zaujímavý pohľad na to, čo sa dnes v spoločnosti deje,“ uviedol Pellegrini pre TV Markíza.

Banáš bol aj na Pellegriniho inaugurácii. „Počúval som pozorne slová nového prezidenta a neraz sa mi dlane dvíhali k potlesku. Bol to prejav štátnika, prejav nádeje, viery, odhodlania a dôvery. Potešila ma aj zmienka o troch hrdinoch mojich románov – Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, Alexandrovi Dubčekovi a dokonca aj o energii turbín Aurela Stodolu. Skvelé! Sám som sa pre médiá vyjadril, že ak Peter Pellegrini splní tri základné predpoklady, ktoré naňho my občania máme, bude najlepším slovenským prezidentom, akého sme doposiaľ mali,“ napísal Banáš na sociálnej sieti.

Pellegrini spomenul aj ďalšie dve mená

Pellegrini si vybral ako poradcu pre zahraničné otázky a medzinárodnú politiku diplomata a bývalého generálneho tajomníka Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a exministra zahraničných vecí Jána Kubiša.

TASR – Jaroslav Novák

„Jána Kubiša poznajú všetci. Je to významný diplomat, ktorý pôsobil v medzinárodných organizáciách. Bol na pozíciách, kde zastupoval Organizáciu Spojených národov (OSN), pri krajinách, v ktorých boli vojnové konflikty. Bol v Sýrii, v Libanone a tak ďalej,“ povedal prezident.

Poradcom pre medzinárodné právo, právne a ústavnoprávne otázky sa má stať profesor Miroslav Slašťan z Univerzity Komenského. „Pán Slašťan je profesor na Univerzite Komenského na Fakulte práva, kde je profesorom pre medzinárodné právo, ale venuje sa aj ústavnoprávnym otázkam. Možno nie je tak verejne známy, možno sa tak mediálne nereprezentuje, ale dovnútra požíva veľkú dôveru a úctu,“ uviedol Pellegrini.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.