Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 31.1.2023
sk
Emil
cz
Marika

Žiť v sterilnom prostredí sa jednoducho nedá. Baktériám by sme sa úplne nemali vyhýbať, veď na budovanie imunity potrebujeme aj trošku špiny. Kde sa asi tak najviac združujú baktérie? Väčšina ľudí si myslí, že na toalete nájdeme ten najväčší hnus.

Existujú však aj celkom nevinné objekty, ktoré obsahujú oveľa viac baktérií, než práve tento obľúbený trón. A prečo je to tak? Toalety zvykneme často umývať, no na tieto veci zabúdame alebo ich čistíme len veľmi zriedkavo.

Ľad

Nedávna štúdia reštaurácií rýchleho občerstvenia v Amerike ukázala, že táto voda je až o 70% špinavšia ako voda zo záchoda. Výrobníky ľadu sa nezvyknú čistiť často, a tak vytvárajú perfektné prostredie pre množenie baktérie E.coli. Nehovoriac o tom, že ľad sa málokedy naberá lyžicou na to určenou.

wikimedia.org (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ice_cubes_in_a_glass.jpg)

Kľučka na dverách

Raj pre všetky baktérie a špinu. Touto formou sa ľahko šíria choroby a pliagy tohto sveta. Ak sa chceme niekam dostať, kľučku predsa musíme chytiť všetci. Kancelária, záchod, dvere k doktorovi… Vírusy na nás číhajú všade. Aj na vypínačoch.

Reštauračné menu

Dennodenne ho má v rukách milión ľudí. Sem-tam sa naň niečo vyleje alebo kvapne. Antibakteriálnymi servítkami sa určite nečistia. Je na nich stokrát viac baktérií ako na záchodovej doske. Ľudia, umývajte si ruky.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/youblewit-you-blew-it-l4FGnw0thDsDfQOOI)

Doska na krájanie

Máloktorá domácnosť dodržuje dôležité hygienické postupy. Na surové mäso sa má používať iný nôž a doska ako na ostatné potraviny. No nikomu sa pri príprave nedeľného obeda nechce špiniť polovicu kuchyne, a tak sa všetko potrebné pokrája na tom, čo prvé príde pod ruku.

Kuchynský drez

Keď sme už pri tej kuchyni, ani jej umývanie často nestojí za nič. Rýchle prepláchnutie riadu a žiadna dezinfekcia. Z toho až človeka napína, ale nie natoľko, aby s tým aj reálne niečo spravil. Tejto časti kuchyne nevenujeme dostatok pozornosti. No čo je ešte horšie ako drez?

wikimedia.org (https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Dirty_dishes.jpg)

Špongia na umývanie riadu

Kto toto vymyslel, mal by dostať basu. Paradoxne – vec, ktorá sa má starať o čistotu vášho riadu, je tou najšpinavšou v celej domácnosti. Absorbuje úplne všetko, s čím príde do styku – baktérie (aj tie fekálne) sa v nej množia jedna radosť a výsledky sú viac než desivé. Je načase ju vymeniť a to hneď teraz!

giphy.com (https://giphy.com/gifs/disgusted-ace-ventura-plunger-VQxdDzvRoEwrm)

Podlaha na verejných toaletách

Nie je žiadnym prekvapením, že na jednej dlažobnej kocke si spolu nažívajú až dva milióny baktérií. Na takej priemernej záchodovej doske je ich na rovnakej ploche „len“ päťdesiat. Ešteže pani upratovačky aspoň prebehnú záchody, keď už na podlahu neostáva čas. A vy si tam len tak položíte kabelku alebo vak!

Zubná kefka

Táto malá pomocníčka by sa mala meniť každé tri mesiace. Pri chorobe ešte častejšie. Kvôli čomu je to tak, ste sa snáď už dovtípili. Ak máte kúpeľňu spojenú s toaletou, máme pre vás menší podnet na zamyslenie sa. Pri splachovaní, sa do priestoru rozprsknú všelijaké zárodky a držia sa v miestnosti aj dve hodiny. Čo myslíte, kde všade by sa tak mohli uchytiť?

giphy.com (https://giphy.com/gifs/meryl-streep-susan-orlean-bSZdFfNcclEoU)

Pracovný stôl

Pracovný stôl je miesto na ktoré sa od dnes budete pozerať inak. Toto miesto je na tom s čistotou až štyristokrát horšie ako toaleta. Združuje totiž klávesnicu, myšku, tlačiareň, mobil, rýchly obed, kancelárske potreby a iné naoko čisté veci.

Klávesnica

Najhoršie sú na tom tie, ktoré používa viacero ľudí v jeden deň. Baktérie na danom mieste prežívajú aj niekoľko dní a takí opravári by nám dali za pravdu. V klávesniciach sa nachádzajú nielen omrvinky, popol z cigariet či prach, ale neraz aj mach, pleseň alebo mravce.

youtube.com (https://www.youtube.com/watch?v=MB0njxQm2fM)

Mobil

Naša predĺžená ruka je všade s nami. Prikladáme si ho k tvári, dávame do vrecka, do tašky. Niektorí ho oblizujú, iní bozkávajú. Berieme si ho so sebou aj na záchod, kde nachytá ďalší hnus. Toaleta je v konečnom dôsledku čistejšia ako náš smartfón. Kto z vás by si teda rád prikladal ucho a líce na záchodovú misu by rozhodne vyšiel v „teste čistoty“ lepšie.

Mraziak

Koľká irónia. Jedlo zmrazujeme, aby sa nepokazilo a vydržalo dlhšie. No v mraziakoch potraviny často vystavujeme už spomínanej baktérii E.coli, ale aj rôznym iným. Buď ich málo a nepravidelne čistíme alebo nemajú dostatočne nízku teplotu.

Najčastejším spôsobom znečistenia je zle zabalené surové mäso, resp. nezabalené surové mäso a tak nie je na škodu dodržiavať aj tu všetky odporúčané normy a mraziť suroviny v osobitných priehradkách.

metro.co.uk (https://metro.co.uk/2015/08/04/indian-chefs-meat-delivery-turns-up-in-pet-food-van-5326637/)

Koberec

Chytač prachu či tlmič dupkajúcich nôh je plný baktérií. Až štyritisíckrát plnší ako záchod. Ľudské telo sa zbavuje kožných buniek neustále a na tých si pochutia obzvlášť malé potvorky v kobercoch. Omrvinky, vlasy, prach, psie chlpy, blato, drobné ľudské výlučky… Ešte stále túžiš po peknom koberčeku pred telkou?

Plátené nákupné tašky

Je super, že ľudia (aspoň poniektorí) sa snažia pomáhať našej planéte a žiť bez plastu. Plátené nákupné tašky však nie sú častým objektom prania a údržby. Nakúpime, vyložíme a tašku odložíme naspäť do skrine. Tam je ale často príjemne teplúčko a baktérie sa tak šíria oveľa rýchlejšie.

notonthehighstreet.com(https://www.notonthehighstreet.com/thejoyofexfoundation/product/book-wine-club-tote-bag)

Diaľkový ovládač

Je najšpinavším objektom v hotelovej izbe. Nuž žiadna chyžná nesedí pri ovládači a nevytiera každú špáru desať minút – to je predsa nereálne. Nie len v hoteloch, ale aj doma, je obchytkávaný špinavými rukami od jedla, neumytými rukami po toalete alebo rukami chorého a zasopleného spolubývajúceho. O dôvod viac prestať s pozeraním telky.

Vaňa

Obľúbené relaxačné miesto, na ktoré mnoho ľudí nedá dopustiť. Oblasť odtoku však obsahuje viac než dvadsaťtisíc rôznych baktérií. Ešte stále túžiš po kúpeli plnom „voňavučkej“ peny?

giphy.com (https://giphy.com/gifs/guavajuice-guava-juice-jello-bath-l3vR04M5J3Y2DBKQE)

Vankúš

Prekvapivé zistenie pre mnohých je, že posteľné prádlo treba meniť minimálne aspoň raz za mesiac. Fakt, že existujú ľudia, ktorí si odmietajú meniť prádlo častejšie ako raz za polroka je síce nechutný, no oveľa dávivejšie je to, čo sa nachádza na priemernom vankúši. Odumreté kožné bunky, prachové roztoče, plesňové zárodky a telesné sekréty. Dobrú noc.

Matrac

Dobrý matrac je základ zdravého spánku. Na pamäti by sme však mali mať aj jeho očistu. Za desať rokov matrac dokáže zdvojnásobiť svoju váhu, pretože je plný prachu a odumretej kože. Je to dobrý argument na to, aby si si ho dnes vyčistil?

giphy.com (https://giphy.com/gifs/ZhvdqaDBPWoO4)

Miska pre psa

Veď je to pes, ten znesie hocičo. Nebavíme sa tu o domácich bytových miláčikoch, ale zväčša o dedinských zvieratách, žijúcich na dvoroch. Keby ťa tak babka videla, ako umývaš v dreze misku pre psa, snáď by aj zinfarktovala. Ale z času na čas by si tak predsa len urobiť mal.

Peniaze

Sú to len malé špinavé papieriky. A predsa tak pre život potrebné. Po manipulácii s nimi je viac než nutné umyť si ruky. Ozaj, už si niekedy videl niekoho čistiť bankomat? My tiež nie.

Záves

Ak máš problém s alergiou a nevieš, čoho ešte by si sa mal zbaviť, aby sa ti uľavilo, vyper závesy. Nie všetko, čo je pekné, je pre nás aj dobré. V záclonách a závesoch sa zbiera prach, pleseň, zvieracie chlpy a iné nepríjemné veci, ktoré ti s obľubou pošteklia nos.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/cheezburger-yikes-pranks-uLoY7ezujnZDy)

Sprchová hlavica

Myslíš si, že voda, čo tečie z hlavice, je čistá? No, zdá sa, že teplé, tmavé a vlhké vnútorné časti sú ideálnym miestom na rozmnoženie baktérií. Nevadí, niektorým veciam sa jednoducho vyhnúť nedá.

Ženské veci

Kabelka, peňaženka, kefa na vlasy, štetce na make-up… A to je len zlomok toho, čo ženy bežne využívajú na každodennej báze. Nezvyknú si ich však každý deň aj čistiť (no snáď aspoň tie štetce áno). Vo všetkom sa zachytáva prach a špina. Je načase začať tráviť menej času parádením sa pred zrkadlom a potom možno príde na rad aj hygiena.

Zdroj: list25.com
Titulná fotka: iStock


Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť